Փաշինյանը Սինգապուրի խորհրդարանի խոսնակին հրավիրել է Հայաստան. հրավերն ընդունվել է
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Սինգապուրի խորհրդարանի նախագահ Թան Չուան-Ջինի հետ: Մինչ հանդիպումը վարչապետը գրառում է կատարել պատվավոր հյուրերի գրքում:
«Բարի գալուստ Սինգապուր, պարոն վարչապետ: Շնորհակալություն խորհրդարան այցելելու համար: Համոզված ենք, որ Ձեր այցը Սինգապուր կնպաստի Հայաստանի հետ բարեկամական կապերի զարգացմանն ու ընդլայնմանը»,- նշել է Թան Չուան-Ջինը:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Սինգապուր այցը և նշել, որ բոլոր հանդիպումներն անցել են արդյունավետ, գործնական ու բարեկամական մթնոլորտում: «Մենք շահագրգռված ենք Ձեր երկրի հետ կապերի զարգացմամբ, այդ թվում քաղաքական ու տնտեսական»,- ասել է վարչապետը` ընդգծելով հատկապես գործարարների միջև համագործակցության խթանման անհրաժեշտությունը: Այդ առումով, կառավարության ղեկավարը կարևորել է Եվրասիական տնտեսական միության և Սինգապուրի միջև ազատ առևտրի համաձայնագրի ստորագրումն ու դրա սեղմ ժամկետներում վավերացումը: Վարչապետն անդրադարձել է կառավարության առաջնահերթություններին և Հայաստանում իրականացվող համակարգային փոփոխություններին` նշելով դրանց կյանքի կոչման ուղղությամբ Սինգապուրի հետ համագործակցության կարևորությունը:
Սինգապուրի խորհրդարանի խոսնակն ընդգծել է երկկողմ պատմական ու մշակութային կապերի առկայության փաստն ու ավելացրել, որ դրանք լավ հիմք են կառավարությունների ու խորհրդարանների միջև համագործակցությանը նոր ազդակ հաղորդելու համար:
Նիկոլ Փաշինյանը Թան Չուան-Ջինին է փոխանցել ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի` Հայաստան այցելելու հրավերը, ինչը սիրով ընդունվել է: Զրուցակիցները նաև ընդգծել են միջխորհրդարանական բարեկամական խմբի ձևավորման, ինչպես նաև խորհրդարանականների` միջազգային հարթակներում սերտ համագործակցության անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձ են կատարել նաև տարբեր ոլորտներում Սինգապուրի զարգացման փորձին և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի:

Before the meeting, the Prime Minister of Armenia signed the Honorary Guest Book of the Singaporean Parliament.
“Welcome to Singapore, Mr. Prime Minister. Thank you for visiting the Parliament. We are convinced that your visit will help us develop and expand ties with friendly Armenia,” Tan Chuan-Jin said.
Highlighting the importance of his visit to Singapore, Nikol Pashinyan noted that all the meetings there were held in a productive, practical and friendly atmosphere. “We are eager to develop multifaceted ties with your country, including political and economic relations,” the Premier said, stressing the need to boost cooperation between the respective business circles. In this regard, he highlighted the signing of a free trade agreement between the Eurasian Economic Union (EAEU) and Singapore and its soonest possible ratification. Nikol Pashinyan introduced his government’s priorities and the systemic changes underway in our country, emphasizing the importance of cooperation with Singapore.
Highlighting the availability of deeply-rooted cultural ties between the two nations, the Singapore Parliament Speaker said they can serve as a good base to catalyze cooperation between the two governments and parliaments.
Nikol Pashinyan conveyed RA Parliament Speaker Ararat Mirzoyan’s invitation for Tan Chuan-Jin to visit Armenia, which was accepted with pleasure.
The parties talked about the need to form an inter-parliamentary friendship group and intensify the cooperation of parliaments on international platforms. They took the opportunity to discuss other issues of mutual interest.