Իրանն սպառնում է ուրանի հարստացումը հասցնել 20 տոկոսի
Իրանն սպառնացել է վերսկսել ապակատիվացրած ցենտրիֆուգերի աշխատանքը և ուրանի հարստացման մակարդակն ավելացնել մինչև 20 տոկոս՝ որպես 2015 թվականի միջուկային գործարքից հետքայլ անելուն ի պատասխան հավանական միջոցառումներ:
«Եթե գործարքի մասնակիցները, հատկապես եվրոպացիները, լրջագույնս չկատարեն իրենց պարտականությունները, երրորդ քայլը լինելու է ավելի ուժեղ, ավելի վճռական և փոքր-ինչ անսպասելի», - ասել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբաս Մուսավին:
Ատոմային էներգիայի կազմակերպության տվյալներով՝ Թեհրանն ուրանի հարստացման թույլատրելի 3.67 տոկոս մակարդակից անցել է 4.5 տոկոսի: ԱԷՄԳ ճշտում է այս թիվը:

Иран пригрозил повысить обогащение урана до 20%
Иран пригрозил возобновить работу деактивированных центрифуг и увеличить уровень обогащения урана до 20% в качестве следующих потенциальных мер отступления от условий ядерной сделки 2015 года, передает Корреспондент.
"Если участники сделки, особенно европейцы, не будут серьезным образом выполнять свои обязательства, третий шаг будет более сильным, более решительным и немного неожиданным", –сказал официальный представитель МИД Ирана Аббас Мусави в понедельник, 8 июля.
Напомним, по данным Организации по атомной энергии, Тегеран превысил разрешенный ядерной сделкой уровень обогащения урана в 3,67%. Таким образом показатель был доведен до 4,5%. В то же время Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) сообщило, что до сих пор проверяет эту цифру.