Նիկոլ Փաշինյանը և Դոնալդ Տուսկը քննարկել են Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով Եվրոպական խորհրդի նախագահին ՀՀ կառավարությունում՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի համար ԵՄ հետ հարաբերությունների զարգացումն արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է: «Պարոն Տուսկ, ուրախ եմ կրկին հանդիպել Ձեզ: Եվրոպական միությունը կարևոր գործընկեր է Հայաստանի համար: Մենք կարևորում ենք ԵՄ հետ համագործակցությունը Հայաստանի բարեփոխումների օրակարգի իրականացման գործընթացում, և Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկումը կնպաստի մեր փոխգործակցության խորացմանը: Բարձր ենք գնահատում Ձեր անձնական ներդրումը ՀՀ-ԵՄ կապերի զարգացման գործում և շնորհակալ ենք Ձեզ արդյունավետ համագործակցության համար», - նշել է ՀՀ վարչապետը:
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը նշել է, որ ուրախ է գտնվել Հայաստանում և հանդիպում ունենալ ՀՀ վարչապետի հետ: «Պարոն վարչապետ, սա մեր առաջին հանդիպումն է Երևանում: Եվրոպական միությունը ևս կարևորում է Հայաստանի հետ գործընկերությունը և Ձեզ հետ սկսած արդյունավետ շարունակական երկխոսությունը՝ ուղղված մեր փոխգործակցության հետագա ընդլայնմանն ու սերտացմանը», - ասել է ԵԽ նախագահը:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների օրակարգին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատել է օրենքի գերակայության, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման և կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործում Հայաստանի իշխանությունների որդեգրած հանձնառությունը: Հայաստանի վարչապետն անդրադարձել է կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումներին՝ խոսելով անկախ դատաիրավական համակարգի ձևավորման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի մասին: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ դատական անկախ համակարգի կայացումը Հայաստանի համար օրակարգային առաջնահերթություն է, և եվրոպական կառույցների, այդ թվում՝ Եվրամիության տեխնիկական և ֆինանսական օժանդակությունն այդ գործընթացին մեծ կարևորություն ունի մեր երկրի համար: Դոնալդ Տուսկը նշել է, որ եվրոպական կողմը լիովին վստահում է ՀՀ վարչապետի և կառավարության կողմից իրականացվող դատաիրավական բարեփոխումների տրամաբանությանը և իր պատրաստակամությունն է հայտնում աջակցելու Հայաստանին այդ բարեփոխումը հաջողելու հարցում:
Նիկոլ Փաշինյանը և Դոնալդ Տուսկն անդրադարձել են Հայաստան-Եվրամիություն մուտքի արտոնագրերի ազատականացման ուղղությամբ հետագա քայլերին: Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է առաջիկայում այս ուղղությամբ առարկայական երկխոսությունը մեկնարկելու հարցում: ԵԽ նախագահ Տուսկն ասել է, որ Հայաստանի վարչապետի ուղերձը կփոխանցի ԵՄ անդամ պետություններին:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել ԵՄ անդամ երկրների կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրի վավերացման ընթացքի շուրջ, կարևորել դրա գործընթացի շուտափույթ ավարտին հասցնելը: Վարչապետ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ 2019 թ. հունիսի 1-ին ՀՀ վարչապետի որոշմամբ հաստատվել է Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին պայմանագրի իրականացման ճանապարհային քարտեզը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև ներդրումային համաժողովի կազմակերպման հնարավորություններին:
Հայաստանի վարչապետը և Եվրոպական խորհրդարանի նախագահը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային հարցերի շուրջ: Անդրադարձ է եղել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է խնդիրը խաղաղ ճանապարհով, բանակցությունների միջոցով միջազգայնորեն ճանաչված ձևաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում կարգավորելու տրամաբանությանը և երախտագիտություն հայտնել ԵՄ կողմից այս հարցում հավասարակշռված դիրքորոշում ցուցաբերելու և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների դիրքորոշումը պաշտպանելու համար:
Այնուհետև ՀՀ վարչապետի և ԵԽ նախագահի հանդիպումը շարունակվել է առանձնազրույցի ձևաչափով, որից հետո նրանք հանդես են եկել մամուլի համար հայտարարություններով:
Հաջորդիվ Նիկոլ Փաշինյանը և Դոնալդ Տուսկը շրջել են Երևանում, քայլել Հյուսիսային պողոտայում և այցելել Երևանի Եվրոպայի հրապարակ: Շրջայցից հետո Հայաստանի վարչապետը և Եվրոպական խորհրդի նախագահը քննարկումը շարունակել են աշխատանքային ճաշի շրջանակում:

Nikol Pashinyan, Donald Tusk Discuss Prospects for Development of EU-Armenia Relations
Prime Minister Nikol Pashinyan today received President of the European Council Donald Tusk and his delegation.
Welcoming the European Council President, Prime Minister Pashinyan noted that the development of relations with the EU is one of the priorities of Armenia’s foreign policy agenda.
“Mr. Tusk, I am glad to meet you again. The European Union is an important partner for Armenia. We are keen to collaborate with the EU in implementing the reform agenda of Armenia, and we are convinced that the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement will help deepen our cooperation. We highly appreciate your personal contribution to the development of Armenia-Armenian Union relations and are grateful for your effective cooperation,” the Prime Minister of the Republic of Armenia said.
European Council President Donald Tusk said he was glad to be in Armenia and meet with the Prime Minister of the Republic of Armenia. “Mr. Prime Minister, this is our first meeting in Yerevan. The European Union, too, appreciates the partnership with Armenia and the ongoing effective dialogue with your government, aimed at expanding and deepening our partnership,” the President of the European Council said.
The interlocutors discussed a wide range of issues on the agenda of EU-Armenia cooperation. Nikol Pashinyan reaffirmed the commitment of the Armenian authorities to establish the rule of law in the country, strengthen democratic institutions and fight corruption. Touching upon the ongoing reforms, the Head of Government dwelt on the steps to form an independent judicial system. The Premier stressed the establishment of an independent judiciary is a priority for Armenia, and the technical and financial assistance provided by European structures, including the European Union, is of great importance in this respect.
Donald Tusk noted that the European side completely trusts the logic of the judicial and legal reforms implemented by the Prime Minister and his government and expressed readiness to back Armenia in implementing these reforms.
Nikol Pashinyan and Donald Tusk next referred to the steps aimed at liberalizing the visa regime between Armenia and the European Union. Prime Minister Pashinyan pointed out that our country is interested in the launch of a substantive dialogue in this direction in the near future. Donald Tusk said that he would convey the Premier’s message to the authorities of EU-member states.
While talking about the process of CEPA ratification by EU-member states, both sides stressed the need for early completion of this process. In this context, Nikol Pashinyan advised that the Prime Minister’s decision was passed on June 1, 2019, approving the roadmap for CEPA implementation.
The interlocutors next talked about the possibility of holding an investment forum. The Prime Minister of Armenia and the President of the European Council exchanged views on regional issues, including the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. Prime Minister Pashinyan assured of Armenia’s commitment to the logic of a negotiated peaceful settlement within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, which is the only internationally recognized format. He thanked the EU for abiding by a balanced position on this issue and supporting the position of the OSCE Minsk Group.
The meeting of the Armenian Prime Minister and the President of the European Council continued in the format of private talks, after which they made statements for the press.
Nikol Pashinyan and Donald Tusk toured the capital city. They walked down the Northern Avenue as far as Europe Square in Yerevan. In conclusion, the Prime Minister of Armenia and the President of the European Council continued their discussion during a working lunch.