ԱՄՆ-ում ոստիկանությունը կրակել է տղամարդուն, որը պայթուցիկով հարձակվել էր միգրանտների բանտի վրա
Ոստիկանությունը կրակել է 69-ամյա տղամարդուն, որը հրացանով ու պայթուցիկ սարքերով հարձակվել էր միգրանտների կալանքի կենտրոնի վրա ամերիկյան Վաշինգտոն նահանգում, գրում է The Guardian-ը, փոխանցում է NEWS.am-ը:
Դեպքը տեղի էր ունեցել շաբաթ առավոտյան: Տղամարդը փորձել էր հարձակում գործել, սակայն սպանվել էր ոստիկանության սպաների կողմից:
Ոստիկանության դեպարտամենտում հայտնել են, որ հարձակման փորձի մասին նրանց ահազանգել էին 04:00-ին:
Միգրանտների կալանքի այդ կենտրոնում գտնվում են մարդիկ, որոնց սահմանին բաժանել են սեփական երեխաներից:
Հայտնի է, որ հրաձգությունը տեղի էր ունեցել կենտրոնի մոտ խաղաղ ցույցից վեց ժամ անց:
Պարզվել է հանցագործի ինքնությունը. նա Վիլեմ Վան Սփրոնսենն էր: Ոստիկանությունում հայտնել են, որ տղամարդը փորձել էր այրել ավտոմեքենան, ինչպես նաև այրել պրոպանի բաք կենտրոնը հրդեհելու համար:
Բացի հրացանից, Վան Սփրոնսենի մոտ հայտնաբերվել էին նաև ազդանշանային հրթիռներ ու պայթուցիկով պայուսակ:

Man Dies as Police Shootout Follows Firebomb Attack on Immigration Centre: USA
A 69-year-old man armed with a rifle threw incendiary devices at an immigration jail in Washington state early on Saturday morning, then was found dead after four police officers arrived and opened fire, authorities said, the guardian reports.
The Tacoma police department said the officers responded about 4am to the privately run Tacoma Northwest Detention Centre, a US Department of Homeland Security detention facility that holds migrants pending deportation proceedings.
The detention centre has also held immigration-seeking parents separated from their children under Donald Trump’s “zero tolerance” policy, an effort meant to deter illegal immigration.
The shooting took place about six hours after a peaceful rally in front of the detention centre, police spokesman Loretta Cool said.