The Baltic Times ամսագրում լույս է տեսել դեսպան Տիգրան Մկրտչյանի հարցազրույցը
Լատվիական հեղինակավոր “The Baltic Times” ամսագրում լույս է տեսել դեսպան Տիգրան Մկրտչյանի հարցազրույցը։
Ստորև ներկայացնում ենք հարցազրույցի հայերեն թարգմանությունը, բնօրինակը հասանելի է հետևյալ հղումով:
Ընդհանուր անցյալը նպաստել է հայերին և բալթյան ազգերին միմյանց ավելի լավ ճանաչելուն
Չնայած Հայաստանը շատերի համար կարող է չափազանց հեռու թվալ՝ Հայաստանի և Բալթյան երկրների միջև արտացոլվող պատմական արձագանքներ գտնելու տեսանկյունից, բայց որքան էլ, որ զարմանալի է անցյալը մեկ անգամ չէ Հայաստանին, Լիտվային, Լատվիային և Էստոնիային դարերի ընթացքում դրել միևնույն պատմական խաչմերուկների վրա: Լիտվայում, Լատվիայում և Էստոնիայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը սիրով համաձայնել է զրուցել “The Baltic Times” ամսագրի հետ և այս կողմում գտնվողների համար բացահայտել Հայաստանը։
Հարց․Կարո՞ղ եք մի փոքր ներկայացնել, թե ինչպես է Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը Հայաստանի մասին տեղեկատվությունը տարածում բալթյան երկրներում:
Տիգրան Մկրտչյան․ Հուսով եմ, որ ՀՀ դեսպանությունը նշանակալի դեր է խաղում մեր երկիրը բալթյան երկրներում ներկայացնելու գործում։ Հայաստանի, հայերի և մեր մշակույթի վերաբերյալ տեղեկացվածությունը և ընկալումը խորացնելու համար մենք տարաբնույթ միջոցառումներ ենք կազմակերպում։ Մեր միջոցառումները սովորաբար երկու տեսակի են լինում։ Կան միջոցառումներ, որոնք Լատվիայի, Լիտվայի և Էստոնիայի տարբեր քաղաքներում անց են կացվում մի քանի անգամ։ Օրինակ, այնպիսի ցուցահանդեսներ, ինչպիսիք են՝ «Հայաստանի պատմական քարտեզները» և «Հայկական միջնադարյան եկեղեցիները», ֆիլմերի ցուցադրություններ, ինչպիսին է «Խոստումը» (2017): Կան նաև որոշ միջոցառումներ, որոնք եզակի են և կարող են անցկացվել միայն մեկ անգամ։ Մեր դեսպանությունը գտնվում է Վիլնյուսում, սակայն մեր նպատակն է հավասարապես տեսանելի լինել և՛ Վիլնյուսում, և՛ Ռիգայում, և՛ Տալլինում։ Մենք ջանք չենք խնայում ներկայացնելու լավագույն հայկական երաժշտությունը, արվեստը, գրականությունը և հրավիրելու լավագույն արվեստագետներին: Կցանկանայի նաև նշել, որ մեր միջոցառումների նկատմամբ լրատվամիջոցների հավելյալ ուշադրությունը Հայաստանի վերաբերյալ տեղեկատվություն տարածելու գործում հսկայական աջակցություն է։
Հարց․Կարո՞ղ եք խոսել բալթյան երկրների և Հայաստանի միջև առևտրի ծավալների մասին։ Ինչպիսի՞ն են զարգացման միտումները։
Տիգրան Մկրտչյան․ Հայաստանը և բալթյան երկրները նպատակ են հետապնդում ամրապնդելու  տնտեսական համագործակցությունը հատկապես Հայաստանի և ԵՄ միջև «Համապարփակ և ընդլայնված համագործակցության» համաձայնագրի վավերացումից հետո։ Պետությունները հիմնականում հետաքրքրված են սննդամթերքի, էլեկտրաէներգիայի և վերականգնվող էներգիայի սարքավորումների, ՏՏ ու լոգիստիկ ծառայությունների արտահանմամբ։ Պետք է նշեմ, որ 2015 թվականից առևտրի ծավալը երկնիշ աճ է արձանագրել։ Այս տարի մենք արդեն ունենք ներդրումային ծրագրեր ՏՏ և էներգետիկ ոլորտներում։ Բարձր ավելացված արժեք ունեցող ապրանքներն ամենամեծ ներուժն ու առաջնահերթությունն ունեն երկկողմ առևտրի զարգացման համար։
Հարց․ Ինչո՞ւ արժե այցելել Հայաստան այս տարի։ Ի՞նչ բացառիկ միջոցառումներ կցանկանայիք նշել։
Անկախ տարվա եղանակից՝ Հայաստանը զբոսաշրջիկների համար բազմաթիվ տեսարժան վայրեր ունի։ Այն փոքր, բայց հիասքանչ երկիր է, որն ունի հարուստ մշակութային և պատմական ժառանգություն, ներառյալ աշխարհի հնագույն եկեղեցիները և վանքերը, ինչպես նաև ապշեցուցիչ լեռնային լանդշաֆտներ։ Մասնավորապես, էկոտուրիզմը և ուխտագնացությունները ամեն տարի Հայաստան հազարավոր զբոսաշրջիկների են բերում։
Քանի որ անդրադարձ եղավ միջոցառումներին, ապա պետք է նշեմ, որ Հայաստանի տարբեր քաղաքներում տարեկան ավելի քան 40 փառատոն է անցկացվում: Օրինակ, գինու և սննդի սիրահարները անպայման պետք է մասնակցեն  գինու փառատոնին, որն անց է կացվում «Երևանի Գինու Օրերի» շրջանակներում մայիսին, կամ դոլմայի փառատոնին սովորեն պատրաստել հայկական ավանդական դոլմա ուտեստը, որը նույնպես տեղի է ունենում մայիսին։ Նրանց համար, ովքեր չեն կարող մասնակցել գինու մայիսյան փառատոնին, կա այլընտրանքային տարբերակ՝ հոկտեմբերին՝ «Արենի գինու փառատոնը»։ Ինչ վերաբերում է մշակութային իրադարձություններին, ապա այս տարին բացառիկ է, քանի որ մենք նշում ենք  հռչակավոր երգահան Կոմիտաս վարդապետի և ոչ պակաս հայտնի բանաստեղծ և գրող Հովհաննես Թումանյանի 150-ամյակները, որոնք նաև ներառված են 2018-2019 թթ. ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ նշանավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների ցանկում: Այդ իսկ պատճառով Հայաստանում տեղի ունեցող մշակութային իրադարձությունների մեծ մասը նվիրված է այս երկու անձնավորություններին։
Հուլիսին տեղի է ունենում «Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնը, որը Երևան է բերում կինոարտադրության բազմաթիվ հեղինակավոր գործիչների և կինոսիրահարների։ Այսօրվա դրությամբ Հայաստանը դարձել է ջազի սիրահարների այցելության ամենացանկալի վայրերից մեկը, և ամեն տարի ապրիլի 30-ին՝ Ջազի միջազգային օրը, ջազի լավագույն վարպետները գալիս են Երևան։ Հիշատակման են արժանի ևս 2 երաժշտական միջոցառումներ՝ Արամ Խաչատրյանի միջազգային 15-րդ փառատոնը (դաշնամուր) հունիսին և Ալեքսանդր Հարությունյանի անվան փողային գործիքների միջազգային փառատոնը, որոնք անցկացվում են մայիսի վերջին և հունիսի սկզբին։ Նրանց համար, ովքեր հետաքրքրված են գիտությամբ և կրթությամբ, հուլիսի վերջին և օգոստոսի սկզբին անց է կացվելու “Sevan Startup Summit”-ը։
Հայաստանը տարածաշրջանում դարձել է ՏՏ հանգույց և այս ու նման այլ միջոցոցառումները ՏՏ ոլորտի առաջատար ներկայացուցիչներին Հայաստան են բերում։ Հոկտեմբերի 6-9-ը կայանալիք Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրես 2019-ը լինելու է գիտական գլխավոր իրադարձություններից մեկը։  Իհարկե, սեպտեմբերին նշվելու է նաև իմ հարազատ Երևանի պետական համալսարանի 100-ամյակը։ Կցանկանայի նաև ընդգծել, որ 2018թ. Հայաստանն ընդունել է իր պատմության ամենամեծ միջազգային իրադարձությունը՝ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովը՝ ավելի քան 80 պետությունների պատվիրակություններով։ Գագաթաժողովի կազմակերպումը ահռելի հաջողություն էր և մեծացրեց Հայաստանի հեղինակությունն աշխարհում։
Բալթյան երկրներում շատերն են վայելում հայկական խոհանոցն ու հատկապես գինին։ Լիտվայում, Լատվիայում և Էստոնիայում ի՞նչ հայկական ռեստորաններ, գինու վաճառակետեր խորհուրդ կտաք այցելել։
Շատ երկրներում, և բալթյան երկրներն էլ բացառություն չեն, հնարավոր է համտեսել իրական հայկական խոհանոցն ու փորձել հայկական գինի, քանի որ աշխարհով մեկ սփռված հայերի համար չափազանց կարևոր է տեղերում ունենալ իրենց համեղ ազգային խոհանոցի կետերը։ Բոլոր երեք երկրներում մեր հյուրերին ես սովորաբար հայկական ռեստորաններ եմ հրավիրում: Վիլնյուսում կցանկանայի նշել «Ախթամար» և «Պլենտո գրիլ» ռեստորանները, որտեղ ուտեստները բացառիկ համ ունեն, և միջավայրը շատ հաճելի է։ «Պլենտո գրիլ»-ը նաև վայր է համտեսելու հայկական գինիների հսկա տեսականին։ Կցանկանայի նշել նաև «Արարատ»-ը, որը Վիլնյուսում և Շաուլյայում շատերի կողմից սիրված ռեստորանների ցանց է։
Վիլնյուսին մոտ է գտնվում նաև «Արաքս»-ը, այցելության ևս մեկ հաճելի վայր: Եթե ցանկանում եք համտեսել Վիլնյուսի ամենահամեղ փախլավան իր ամենատարբեր դրսևորումներով, ապա այն կարող եք պատվիրել granatas.lt առցանց խմորեղենի խանութից։ Kilikija արտադրամասի կողմից է արտադրվում հայկական հացը՝ լավաշը, որն այդքան շատ սիրված է լիտվացիների կողմից։ Կլայպեդայում կա երկու շատ լավ ռեստորան՝ «Pepper Grey»-ն ու Արարատ-ը։ Ռիգայում ես կառանձնացնեի «Արմենիա»-ն և «Էրեբունի»-ն: Նաև հավանում եմ «Արագած»-ը, որը հարմարավետ ընտանեկան մթնոլորտ է առաջարկում քաղաքի կենտրոնում։ Ինչ վերաբերում է Տալլինին, ապա կցանկանայի նշել «Kinza-ն և «Noy City»-ն, որոնք երկուսն էլ հիանալի վայրեր են։ Թույլ տվեք ընդգծել նաև, որ այս բոլոր վերը նշված ռեստորաններն ունեն երկու կարևոր հաճելի առանձնահատկություններ՝ համեղ կերակուր և ջերմ հյուրընկալություն։
Հարց․ Ո՞րն է Ձեր ամենամեծ հաճելի բացահայտումը բալթյան երկրների մասին։
Ինձ համար ամենամեծ և ողջունելի բացահայտումներից մեկը, իհարկե, Հայաստանի և հայերի վերաբերյալ լիտվացիների, լատվիացիների և էստոնացիների տեղեկացվածության բարձր մակարդակն է։ Հավանաբար, սա երկար պատմություն ունի։ Օրինակ, եղել են հայեր, որոնք մասնակցել են 1410թ. Գրյունվալդի (Ժալգիրիսի) ճակատամարտին, հայերենը նաև պաշտոնական վեց լեզուներից մեկն էր, որն օգտագործվել է Լիտվայի Մեծ դքսությունում դատավարական ընթացակարգերի ժամանակ: 19-րդ դարում հարյուրավոր հայեր, այդ թվում՝ Խաչատուր Աբովյանը և այլ ապագա հռչակավոր անձինք, սովորել են Տարտուում։ Նրանք  Հայաստանի մասին իրենց գիտելիքները բերել են Էստոնիա, ինչպես նաև իրենց հետ Հայաստան տարել այն, ինչ սովորել են այստեղ։
19-րդ վերջին և  20-րդ դարի սկզբին լատվիացի հռչակավոր բանաստեղծ Յանիս Ռեյնիսը և հաջորդ սերնդի մեկ այլ բանաստեղծ՝ Մարիիս Չակլայսը, Հայաստանի և հայերի մասին տեղեկությունները տարածել են Լատվիաում: 20-րդ դարի համատեղ անցյալը նույնպես օգնեց մեր ժողովուրդներին ճանաչել միմյանց: Եվ մեր օրերում մեր հայրենակիցները մեծ հարգանք են վայելում իրենց հասարակություններում և նպաստում են իրենց երկրների զարգացմանը` մեծ աջակցություն ցուցաբերելով դեսպանության գործունեությանը: Միևնույն ժամանակ, հայկական համայնքների ներկայացուցիչները նաև պահպանում են իրենց հայկական ինքնությունը: Այս գործում անգնահատելի դեր է խաղում Ռիգայում գտնվող Հայ առաքելական եկեղեցին:

Armenian Ambassador Tigran Mkrtchyan’s Interview Published at The Baltic Times
Armenian Ambassador to Latvia, Lithuania and Estonia Tigran Mkrtchyan gave an interview to the renowned Latvian magazine The Baltic Times, titled “A common past helped Armenian and Baltic nations to get to know one another”, Armenpress reports.
The full text of the interview below:
Although Armenia may seem just too far for many to expect to hear any echoes of history reverberating across Armenia and the Baltics, but – what a surprise! – it appears the past has put Armenia, Lithuania, Latvia and Estonia at the same crossroads more than once throughout the centuries. H. E. Tigran Mkrtchyan, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Armenia to Lithuania, Latvia and Estonia kindly agreed to speak to The Baltic Times Magazine and bring Armenia closer to everyone here.
-Can you speak a little about how the Embassy of the Republic of Armenia disseminates information about Armenia in the Baltics?
-I hope that the Embassy of the Republic of Armenia plays a significant role in presenting the country in the Baltic states. We organize various events to deepen knowledge and comprehension of Armenia, Armenians and our culture. There are two types of events that we usually organize. Firstly, events that are held more than once, i.e. in various cities in Lithuania, Latvia, and Estonia. For example, such exhibitions as “The Historic Maps of Armenia” and “Armenian medieval churches” or screenings of movies, such as «The Promise» (2017). And some events that are unique and can be held only once.  We are based in Vilnius, but our goal is to be equally visible in Vilnius, Riga, and Tallinn. We spare no efforts to present the best of Armenian music, art, literature and invite the best artists. I would also like to mention that increased media attention to our events is an immense asset in disseminating information about Armenia.
-Can you speak about the Baltic and Armenian trade volumes? What are the trends?
-Armenia and the Baltic states aim to strengthen their economic partnership, especially since the ratification of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement. The countries are mainly interested in exporting food products, electric power, and renewable energy equipment, IT and logistics services. I should emphasize that since 2015 the trade volume has experienced a double-digit increase. This year we already have investment projects in the IT and energy sectors. High-added value products have the highest potential and priority for bilateral trade development.
-Why is Armenia worth visiting this year? What exceptional events would you like to mention?
-Armenia has many places of interest for tourists regardless of the time of the year. It is a small but charming country that has a rich cultural and historical heritage including the oldest churches and monasteries in the world as well as breath-taking mountainous landscapes. Especially eco-tourism and pilgrimages attract thousands of tourists to Armenia every year. As far as events are concerned, let me mention more than 40 festivals that are held annually in Armenian cities. For example, wine and food lovers should definitely participate in a wine festival during the Yerevan Wine Days in May or learn how to make the Armenian national dish dolma at the Dolma Festival in May. For those who can’t make it to the Wine Days, there is an alternative option in October, i.e. the Areni Wine Festival. In terms of cultural events, this year is exceptional as we celebrate anniversaries of both the renowned composer Komitas Vardapet and the not less renowned poet and writer Hovhannes Tumanyan, that are also included in the UNESCO Calendar of anniversaries of eminent personalities and important events of 2018–2019. Therefore, most of the cultural events in Armenia are dedicated to these two personalities.
There is also Yerevan’s Golden Apricot International Film Festival in July that brings leading individuals in the film industry and film-lovers to Yerevan. Nowadays, Armenia has become one of the greatest places for jazz lovers to visit, and on the International Jazz Day, every April 30, top jazz musicians come to Yerevan. There are two more significant musical events worth mentioning, i.e. the 15th Aram Khachaturian International (Piano) Festival in June and the Alexander Arutiunian International Wind Festival at the end of May and early June. For those interested in science and education, there is the Sevan Start-Up Summit in late July and early August.
Armenia has become an IT hub in the region and this and other similar events bring leading IT representatives to Armenia. The World Congress on Information Technology 2019 in October (6-9) will be one of the top science events. Of course, the Centennial of my Alma Mater – Yerevan State University in September will be marked as well. I would like to underline also, that in 2018 Armenia hosted its biggest ever international event- the Summit of Francophonie, with delegations from more than 80 countries. The Summit organization was an immense success and it enhanced Armenia’s image worldwide.
-Many Balts savour Armenian cuisine and especially the wine. What Armenian restaurants and wine shops in Lithuania, Latvia, and Estonia would you recommend?
-In most countries, and the Baltic states are no exception, one can taste authentic Armenian cuisine and savour Armenian wine as it is crucial for Armenians all around the world to have local spots of their delicious national cuisine. I usually invite our guests to Armenian restaurants in all three countries. In Vilnius, I would like to mention Achtamar and Plento Grill restaurants, where the food is exceptionally delicious and the aura is very pleasant. Plento Grill is also the place to taste a huge variety of Armenian wine. There is also Ararat, a muchloved chain of restaurants in Vilnius and Siauliai. Close to Vilnius, one can find Araks, also worth visiting.
If you wish to taste the best baklava in Vilnius, then the online sweets store of granatas.lt is the site to order such food in great variety. Also, some of best Armenian bread-lavash, widely loved by Lithuanians, is produced by Kilikija manufacturers.
In Klaipeda Pepper Grey and Ararat are two very good restaurants. In Riga, I would single out Armenija and Erebuni. Also, I like Aragats, a cosy family restaurant in the centre. In Tallinn Kinza and Noy City are both great places. Let me emphasize that all of the above-mentioned restaurants have two very pleasant features - delicious food and warm hospitality.
-What is your biggest pleasant discovery about the Baltics?
-For me, one of the biggest and most welcome discoveries was, of course, the high awareness of the Lithuanians, Latvians, and Estonians about Armenia and Armenians. Probably this has a long history. For example, there were Armenians who took part in the Grunwald (Žalgiris) Battle in 1410, Armenian was also one of the six official languages used for judiciary procedures in the Grand Duchy of Lithuania. In the 19th century, hundreds of Armenians, Khachatur Abovian, and several other future celebrities studied at Tartu. They brought knowledge about Armenia to Estonia as well as took back to Armenia what they learnt here. In the late 19th and early 20th century the great Latvian poet Jānis Rainis and another poet of a later generation, i.e. Māris Čaklais disseminated knowledge about Armenia and Armenians in Latvia. The common past in the 20th century also helped our nations to get to know one another.
And nowadays our fellow Armenians are highly respected within their societies and contribute to the development of their countries also showing every support of Embassy activities. At the same time, representatives of the Armenian communities also preserve their Armenian identity, in which the Armenian Apostolic Church located in Riga plays an invaluable role.