Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԱՄՆ Սենատի մեծամասնության հանրապետական ղեկավար Միչ Մաքքոնելի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հուլիսի 16-ին Վաշինգտոնում հանդիպել է ԱՄՆ Սենատի մեծամասնության հանրապետական ղեկավար Միչ Մաքքոնելի հետ: ԱԺ խոսնակը գործընկերոջը ներկայացրել է Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությանը հաջորդող քաղաքական զարգացումները` ընդգծելով այս փուլում ԱՄՆ-ի կողմից մեր երկրին աջակցության կարևորությունը: Կողմերը քննարկել են Միացյալ Նահանգների կողմից Հայաստանին տրամադրվող ֆինանսական աջակցության մեծացման հնարավորությունները, երկրի արտաքին քաղաքականությանն ու տարածաշրջանային կայունությանը, էներգետիկ անվտանգությանը և մի շարք այլ ոլորտներին վերաբերող հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը հանդիպման ընթացքում անդրադարձել է Ազգային ժողովրդավարական և Միջազգային հանրապետական ինստիտուտների կողմից Հայաստանի Ազգային ժողովի հետ համատեղ ծրագրերի կարևորությանը, որոնք ուղղված են խորհրդարանի կարողությունների զարգացմանն ու բարեփոխումների օրակարգին նպաստելուն:
Կողմերը մեծապես կարևորել են հայ-ամերիկյան հարաբերություններում առկա մեծ ներուժի բացահայտումն ու այդ ուղղությամբ գործնական քայլերի իրականացումը:

On July 16, the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan met with the U.S. Senate Republican Majority Leader Mitch McConnell in Washington. The NA Speaker presented to his colleague the political developments following the revolution occurred in Armenia, underlining the importance of the U.S. support to our country. The sides discussed the opportunities of the increase of the financial support being provided to Armenia by the United States, the issues on the foreign policy of the country and the regional stability, the energy security and a number of other spheres.
During the meeting Ararat Mirzoyan has touched upon the importance of the joint programs with the National Assembly of Armenia by the National Democratic Institute (NDI) and the International Republican Institute (IRI), which are aimed at the development of the parliament capabilities and promoting the reform agenda.
The sides greatly emphasized the disclosure of the big potential existing in the Armenian-American relations and the implementation of the practical steps in that direction.