ՌԴ-ի և Աբխազիայի ղեկավարների հանդիպումն անտեսում է Վրաստանի ինքնիշխանությունը. Վրաստանի ԱԳՆ
Վրաստանի արտգործնախարարությունը կարծում է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Աբխազիայի առաջնորդ Ռաուլ Խաջիմբայի հանդիպումը անտեսում է Վրաստանի ինքնիշխանությունը: Այս մասին ասվում է չորեքշաբթի օրը Վրաստանի արտգործնախարարության տարածած մեկնաբանության մեջ:
«Ռուսաստանի այդ գործողությունները ուղղված են Վրաստանի տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և պետականության դեմ և կոպտորեն անտեսում են միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերը», - ասվում է մեկնաբանության մեջ:
Ռուսաստանի ղեկավարն օգոստոսի 6-ին Աբխազիայի նախագահին ընդունել Է Սոչիի իր «Բոչարով Ռուչեյ» նստավայրում: Պուտինի խոսքով՝ իրենք Խաջիմբայի հետ քննարկել են համատեղ ծրագրերի իրականացման և զարգացման պլանները:

Встреча Путина и Хаджимбы игнорирует суверенитет Грузии: МИД Грузии
Грузинский МИД считает, что проведение встречи президента России Владимира Путина и лидера Абхазии Рауля Хаджимбы игнорирует суверенитет Грузии. Об этом говорится в распространенном в среду комментарии грузинского внешнеполитического ведомства. Об этом передает ТАСС.
"Указанные действия России направлены против территориальной целостности, суверенитета и государственности Грузии и грубо игнорируют фундаментальные нормы международного права", - утверждается в комментарии.
Российский лидер во вторник принял президента Абхазии в своей сочинской резиденции "Бочаров Ручей". По словам Путина, они с Хаджимбой обсудили планы по реализации и развитию совместных проектов. В свою очередь Хаджимба поблагодарил главу российского государства за возможность снова встретиться и обсудить отношения между странами.