Ադրբեջանում հայտնված զինծառայողի հարցով ՄԻՊ-ը խոսել է ԿԽՄԿ-ի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավարի հետ
Ադրբեջանի տարածքում հայտնված զինծառայող Արայիկ Ղազարյանի իրավունքների երաշխավորման հարցով Մարդու իրավունքների պաշտպանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան պատվիրակության (ICRC) ղեկավար Քլեր Մեյթրոյի հետ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ  մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հանրային կապերի բաժնից:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Մեյթրոն տեղեկացրել է, որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն դեռ չի տեսակցել Արայիկ Ղազարյանին, սակայն հարցն իրենց ուշադրության կենտրոնում է։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը կապի մեջ է նաև Արայիկ Ղազարյանի ընտանիքի անդամների հետ։
Զինծառայողի իրավունքների երաշխավորման, այդ թվում՝ առողջական վիճակի հետ կապված հարցերով Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը կդիմի միջազգային համապատասխան կառույցներին։
Հիշեցնենք՝ օգոստոսի 12-ին՝ ժամը 12:00-ի սահմաններում, ՊԲ հարավ-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասից, դեռևս չպարզված հանգամանքերում, մարտական դիրքը լքել է զինծառայող, 2000թ. ծնված Արայիկ Հայկի Ղազարյանը:

Омбудсмен РА говорил с главой армянской делегации МККК о военнослужащем, оказавшемся в Азербайджане
Омбудсмен Армении по вопросу гарантирования прав военнослужащего Араика Казаряна, оказавшегося на территории Азербайджана, провел телефонную беседу с руководителем армянской делегации Международного комитета Красного Креста (ICRC) Клер Мейтро.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Офиса омбудсмена Армении, она сообщила, что Международный комитет Красного Креста пока не навещал Араика Казаряна, однако вопрос находится в центре их внимания.
Аппарат омбудсмена находится на связи с членами семьи Араика Казаряна. Защитник прав человека Арман Татоян по вопросам гарантирования прав военнослужащего, в том числе и касающихся состояния его здоровья обратится в соответствующие международные структуры.
12-го августа, около 12:00, на оборонительном участке одной из воинских частей АО, дислоцированной в юго-восточном направлении, боевое положение покинул военнослужащий Араик Айкович Казарян 2000 г.р. Ранее пресс-секретарь Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян подтвердил, что в Азербайджане на данный момент находится гражданин Армении.
“Подтверждаю, что в Азербайджане на данный момент находится гражданин Армении, однако обстоятельства, его личность и другие подробности сообщат соответствующие органы”, - написал он на своей странице в Facebook.