Հնարավոր է՝ Պակիստանը Աֆղանստանի սահմանից զորքերը տեղափոխի Հնդկաստանի սահման
Պակիստանը կարող է զորքերն Աֆղանստանի սահմանից տեղափոխել իր արևելյան սահման ՝ կապված Հնդկաստանի որոշման հետ՝ վերացնելու Ջամու և Քաշմիր նահանգի հատուկ սահմանադրական կարգավիճակը: Ինչպես երեքշաբթի օրը հաղորդել է The New York Times- ը, այդպիսի հնարավորությունը չի բացառել ԱՄՆ-ում Պակիստանի դեսպան Ասադ Մաջիդ Խանը:
«Եթե իրավիճակը սրվի արևելյան սահմանում, ապա մենք ստիպված կլինենք իրականացնել զորքերի տեղափոխում, - ասել է նա: Այս պահի դրությամբ մեզ միայն անհանգստացնում է այն, ինչ կատարվում է մեր արևելյան սահմանում»:
Այս կապակցությամբ պարբերականը նշել էր, որ Քաշմիրի պատճառով Պակիստանի եւ Հնդկաստանի հարաբերությունների լարվածության պայմաններում աֆղանական սահմանից պակիստանյան զորքերի տեղափոխման հնարավորությունը կարող է նոր տարր մտցնել [թալիբների հետ] խաղաղ բանակցություններում, որոնք, ենթադրաբար, եզրափակիչ փուլում են և պետք է դադարեցնեն Աֆղանստանում գրեթե 2 տասնամյակ տեւած ամերիկան ռազմական միջամտությունը:

Пакистан может перебросить войска с границы с Афганистаном на границу с Индией
Пакистан может перебросить войска с границы с Афганистаном к своей восточной границе в связи с решением Индии отменить особый конституционный статус штата Джамму и Кашмир. Как сообщила во вторник газета The New York Times, такую возможность не исключил в беседе с редакторами издания посол Пакистана в США Асад Маджид Хан, передает ТАСС.
"Если ситуация обострится на восточной границе, то нам придется осуществить переброску войск, - заявил он. - В данный момент мы озабочены лишь тем, что происходит на нашей восточной границе".
Как отметила в связи с этим газета, в условиях обострения отношений между Пакистаном и Индией из-за Кашмира возможность переброски пакистанских войск с афганской границы может внести новый элемент в мирные переговоры [с талибами], которые, предположительно, вступили в финальную стадию и должны положить конец почти двум десятилетиям американского военного вмешательства в Афганистане.