Վենետիկի հանձնաժողովը պատրաստակամություն է հայտնել խորհրդատվական կարծիք տրամադրել ՍԴ-ին
Վենետիկի հանձնաժողովը օգոստոսի 20-ի դրությամբ պատրաստակամություն է հայտնել խորհրդատվական կարծիք տրամադրել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի և Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա ՍԴ-ի կողմից քննության ընդունված գործերով: Այս մասին ասված է ՀՀ Սահմանադրական դատարանի ֆեյսբուքյան էջում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
«Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի և Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա Սահմանադրական դատարանի կողմից քննության ընդունված գործերով խորհրդատվական կարծիք ստանալու համար Սահմանադրական դատարանի կողմից Վենետիկի հանձնաժողով ներկայացված դիմումի առնչությամբ Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմը տեղեկացնում է.
2019 թվականի օգոստոսի 20-ի գրությամբ Վենետիկի հանձնաժողովը պատրաստակամություն է հայտնել տրամադրելու խորհրդատվական կարծիք»,- ասված է հաղարդագրության մեջ:

Венецианская комиссия выразила готовность предоставить КС консультативное мнение
Венецианская комиссия по состоянию на 20 августа выразила готовность предоставить консультативное мнение по делам, принятым КС на основании заявлений суда общей юрисдикции первой инстанции г. Еревана и Роберта Кочаряна. Как передает "Арменпресс", об этом говорится в сообщении, опубликованном на странице Конституционного суда Армении в Facebook.
“В связи с обращением Конституционного суда в Венецианскую комиссию, для получения консультативного мнения по делам, принятым к рассмотрению Конституционным судом по искам суда общей юрисдикции первой инстанции Еревана и Роберта Кочаряна аппарат Конституционного суда информирует:
В сообщении от 20 августа 2019 года Венецианская комиссия выразила готовность предоставить консультативное мнение”.
Конституционный суд РА обратился в Европейский суд по правам человека для получения консультативного мнения по вышеуказанным делам.