Արցախը պատրաստվում է տեղական ընտրություններին. 2020թ. քաղաքական գարնան նախաբան
Սեպտեմբերի 8-ին Արցախում կանցկացվեն տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ:  Ընտրություններ կանցկացվեն արցախյան 228 համայնքներում: Օգոստոսի 15-ից սկսվել է նախընտրական քարոզարշավը, որը կտևի մինչև սեպտեմբերի 6-ը ներառյալ: Արցախի ԿԸՀ տվյալների համաձայն, ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցելու համար  գրանցվել է 416 թեկնածու համայնքների ղեկավարների պաշտոնի համար և 1401 թեկնածու՝  ավագանու  անդամների համար:
Շատ քաղաքական ուժեր և ակտիվիստներ դիտարկում են Արցախում  կայանալիք ընտրությունները որպես նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների նախապատրաստական փուլ, որոնք տեղի են ունենալու 2020 թվականի գարնանը: Հատուկ ուշադրության են արժանի Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի քաղաքապետի ընտրությունները: Այս պաշտոնին հավակնում է 5 թեկնածու՝ չորս անկախ ինքնառաջադրված և ևս մեկ թեկնածու՝ առաջադրված վերջերս հիմնադրված  «Ինքնուրույնություն և միասնություն» կուսակցության կողմից: Թեկնածուները բավականին երիտասարդ են՝ բոլորը 40-45 տարեկան են: Նրանցից ոչ մկեը նախկինում ակտիվ քաղաքականությամբ չի զբաղվել:
Փորձագետների ակնկալիքով հիմնական ինտրիգը լինելու են Ստեփանակերտի քաղաքապետի ընտրությունները և հնարավոր է՝ ներկայիս նախընտրական քարոզարշավը որոշակի ճշգրտումներ մտցնի նախորդող քաղաքական պայքարում և Արցախի քաղաքական ուժերի դասավորվածության հարցում՝  մինչև 2020 թվականի ակտիվ քաղաքական գարուն:
Արցախի ԿԸՀ-ում շարունակվում է ընտրությունների դիտորդների գրանցումը. տեղական դիտորդները կարող են հավատարմագրվել մինչև օգոստոսի 29-ը, իսկ միջազգային դիտորդները՝ մինչև սեպտեմբերի 7-ը: Շարունակվում է նաև ԶԼՄ-րի հավատարմագրումը:

Карабах готовится к местным выборам: идет подготовка к политической весне-2020
8 сентября в Карабахе пройдут выборы в органы местного самоуправления. Выборы состоятся в 228 арцахских общинах. С 15 августа там началась предвыборная кампания, которая пройдет до 6 сентября включительно. Согласно данным ЦИК Арцаха, для участия в выборах в органы местного самоуправления зарегистрированы 416 кандидатов (на должности руководителей общин) и 1401 кандидат – в качестве кандидатов в Советы старейшин.
Многие политические силы и активисты рассматривают предстоящие в Карабахе выборы в качестве подготовки к президентским и парламентским выборам, которые намечаются на весну 2020 года. Естественно, особого внимания в данном контексте заслуживают выборы мэра столицы Арцаха – Степанакерта. На этот пост претендуют пятеро кандидатов - четыре независимых самовыдвиженца и один кандидат, выдвинутый недавно созданной партией "Идентичность и единство". Что интересно, возраст кандидатов достаточно молодой – всем им от 40 до 45 лет. Все они ранее не занимались активной политикой.
Многие карабахские эксперты считают, что основная интрига будет на выборах мэра Степанакерта и, возможно, нынешняя предвыборная кампания внесет определенные коррективы в предшествующую политическую борьбу и расклад политических сил в Арцахе до активной политической весны 2020 года.
В ЦИК Карабаха продолжается регистрация наблюдателей за выборами: местные наблюдатели могут аккредитироваться до 29 августа, а международные наблюдатели – до 7 сентября. Продолжается также аккредитация СМИ.