Բրիտանիայի խորհրդարանի աշխատանքի կասեցման դեմ հանրագիրը մեկ օրում ավելի քան 1 մլն ստորագրություն է հավաքել
Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի կայքում տեղադրված հանրագիրը, որով պահանջվում է թույլ չտալ Համայնքների պալատի աշխատանքի կասեցում, օգոստոսի 29-ին գերազանցել է 1 մլն ստորագրության նշագիծը, հայտնում է ТАСС-ը:
Հավաքական դիմումը Վեսթմինսթերի կայքում գրանցվել է օգոստոսի 28-ին այն բանից հետո, երբ վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը որոշեց խորհրդարանի աշխատանքը դադարեցնել մինչև հոկտեմբերի 14-ը:
«Խորհրդարանի աշխատանքը չի կարող կասեցվել, և այն չի կարող արձակվել, քանի դեռ (ԵՄ-ի մասին Լիսաբոնի պայմանագրի) 50-րդ հոդվածով նախատեսված բանակցությունների ժամկետը զգալի չափով չերկարացվեն կամ Մեծ Բրիտանիան չհրաժարվի Եվրամիությունից դուրս գալու մտադրությունից»,- ասվում է հանրագրի տեքստում:
Այժմ կառավարությունը պարտավոր կլինի արձագանքել հավաքական դիմումին, իսկ ավելի ուշ այն պետք է քննարկվի խորհրդարանի կողմից:

An online petition calling to stop the UK Parliament being suspended until Brexit has been delayed or cancelled has garnered more than 1 million signatures, euronews reports.
"Parliament must not be prorogued or dissolved unless and until the Article 50 period has been sufficiently extended or the UK's intention to withdraw from the EU has been cancelled," the document read.
UK Prime Minister Boris Johnson announced earlier on Wednesday that a new domestic legislative agenda will be set out in a Queen's Speech on October 14 — prompting outrage from across the political spectrum.
The timing means Parliament will not sit from September 12, or as early as September 9, reducing the amount of time in which lawmakers could try to block a no-deal Brexit.