Բրիտանիայի խորհրդարանի աշխատանքի կասեցման դեմ հանրագիրը մեկ օրում ավելի քան 1 մլն ստորագրություն է հավաքել
Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի կայքում տեղադրված հանրագիրը, որով պահանջվում է թույլ չտալ Համայնքների պալատի աշխատանքի կասեցում, օգոստոսի 29-ին գերազանցել է 1 մլն ստորագրության նշագիծը, հայտնում է ТАСС-ը:
Հավաքական դիմումը Վեսթմինսթերի կայքում գրանցվել է օգոստոսի 28-ին այն բանից հետո, երբ վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը որոշեց խորհրդարանի աշխատանքը դադարեցնել մինչև հոկտեմբերի 14-ը:
«Խորհրդարանի աշխատանքը չի կարող կասեցվել, և այն չի կարող արձակվել, քանի դեռ (ԵՄ-ի մասին Լիսաբոնի պայմանագրի) 50-րդ հոդվածով նախատեսված բանակցությունների ժամկետը զգալի չափով չերկարացվեն կամ Մեծ Բրիտանիան չհրաժարվի Եվրամիությունից դուրս գալու մտադրությունից»,- ասվում է հանրագրի տեքստում:
Այժմ կառավարությունը պարտավոր կլինի արձագանքել հավաքական դիմումին, իսկ ավելի ուշ այն պետք է քննարկվի խորհրդարանի կողմից:

Петиция против приостановки работы парламента Британии набрала более 1 млн подписей
Петиция на сайте парламента Великобритании с требованием не допустить приостановки работы Палаты общин (нижней палаты законодательного органа) превысила в четверг отметку в 1 млн голосов, передает ТАСС. Коллективное обращение было зарегистрировано на сайте Вестминстера в среду после того, как премьер-министр Борис Джонсон решил приостановить работу парламента до 14 октября.
"Работа парламента не может быть приостановлена, и он не может быть распущен до того момента, пока предусмотренный статьей 50 [Лиссабонского договора о ЕС] срок [переговоров] не будет значительным образом продлен или Великобритания не откажется от намерения выйти из Евросоюза", - говорится в тексте петиции, которой понадобилось менее суток для того, чтобы набрать 1 млн голосов.
Теперь правительство будет обязано отреагировать на коллективное обращение (после того, как она набрала 10 тыс. голосов), а позже она должна быть рассмотрена парламентом (после 100 тыс. голосов).
Вместе с тем, как показывает практика, петиции по Brexit, которых с момента референдума 2016 года было зарегистрировано несколько десятков, не в силах каким-то образом повлиять на процесс выхода из ЕС.