Թուրքիայի նախկին վարչապետ Դավութօղլուին իշխող կուսակցությունից հեռացնելու պահանջ է դրվել
եպտեմբերի 2-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ-AKP) կենտրոնական գործադիր խորհրդի նիստը, փոխանցում է ermenihaber-ը:
Ըստ հրապարակման՝ նիստի ընթացքում որոշվել է «ԱԶԿ-ի ներքին կանոնադրությանը հակասող հայտարարությունների և կեցվածքի» համար նախկին վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուին, Ս. Օզդաղին, Ա. Սեֆեր Ուսթունին և Ա. Բաշջըին կուսակցությունից հեռացնելու պահանջ ներկայացնել կուսակցության կարգապահական խորհրդին: Նշվել է, որ պահանջի մասին որոշումն ընդունվել է միաձայն:
Կուսակցության անդամներին կուսակցությունից հեռացնելու ընթացակարգի համաձայն՝ ԱԶԿ-ի գործադիր խորհրդի պահանջը պետք է ուղարկվի ԱԶԿ-ի կարգապահական խորհրդին: Վերջինիս նախագահը նիստ պիտի գումարի, որի ընթացքում կուսակցության այն անդամներից, որոնց նկատմամբ հեռացնելու որոշում է կայացվել, պահանջվելու է բանավոր և գրավոր բացատրություն ներկայացնել: Կարգապահական խորհրդի՝ բանավոր և գրավոր բացատրություն ներկայացնելու պահանջը որոշակի ժամանակում չբավարարելու դեպքում նրանց անդամակցությունը ինքնաբերաբար կդադարի:
Նշենք, որ թուրքական մամուլում վերջին շրջանում հայտնվող հրապարակումներում Դավութօղլուի անունը կապվում է նոր հիմնվելիք կուսակցության հետ: Ըստ շրջանառվող լուրերի՝ նոր կուսակցության հիմնադիրների շարքում բացի Դավութօղլոից լինելու են Թուրքիայի 11-րդ նախագահ Աբդուլլահ Գյուլն ու նախկին արտգործնախարար Ալի Բաբաջանը:

picture alliance / dpa
Turkish President Recep Tayyip Erdogan's ruling party has unanimously agreed to send former Prime Minister Ahmet Davutoglu to a disciplinary board for dismissal, Al-Jazeera reports.
The decision on Monday to consider expelling the 60-year-old, along with three other members, came after a meeting of the central executive committee of Justice and Development (AK) Party, which is chaired by Erdogan.
A leading AK Party figure who also served as a foreign minister, Davutoglu became prime minister in 2014 but fell out with Erdogan in 2016. He was later replaced by Binali Yildirim, who kept the position until Turkey's parliamentary system was substituted by an executive presidential system last year.
In recent months, Davutoglu has accused the AK Party of deviating from its core principles, hitting out at the government's economic record and Erdogan himself.
His criticism included the party's insistence on a rerun of the Istanbul vote after the AK Party lost Turkey's largest city to the opposition in March local elections, as well as the recent removal of three newly-elected mayors in the east of the country over claims related to "terrorism".