Վարչապետը Ջերմուկի բնակչության ներկայացուցիչների հետ քննարկել է Ամուլսարի հետ կապված իրավիճակը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կառավարությունում հանդիպում է ունեցել Վայոց ձորի մարզի Ջերմուկ քաղաքի բնակչության ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Ամուլսարի հանքավայրի ծրագրի հետ կապված իրավիճակը: Մասնավորապես, անդրադարձ է եղել Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման (ՇՄԱԳ)  ընթացակարգերին, ծրագրի մոնիթորինգի հարցին, խնդրի իրավական, տնտեսական, բնապահպանական ասպեկտներին և հանրային մտահոգություններին:
Վարչապետը կարևորել է կառավարություն-հասարակություն երկխոսությունը հանրությանը հուզող հարցերի շուրջ և նշել, որ Ամուլսարի հանքավայրի ծրագրի հետ կապված իրավիճակի լուծումը պետք է հենված լինի Հայաստանի Հանրապետության հավասարակշռված շահի վրա, իսկ հետագա քայլերը պետք է իրականացվեն՝ հաշվի առնելով ծրագրի բոլոր բաղադրիչները համալիր ամբողջության մեջ դիտարկելու կարևորությունը:

Премьер-министр обсудил с представителями населения Джермука ситуацию в связи с Амулсаром
Премьер-министр Никол Пашинян в правительстве встретился сегодня с представителями населения города Джермук Вайоцдзорской области.
В ходе встречи была обсуждена ситуация в связи программой рудника Амулсара. В частности, были затронуты процедуры проведения новой оценки воздействия на окружающую среду, вопросы мониторинга программ, правовые, экономические, экологические аспекты проблемы и озабоченность общественности.
Премьер-министр подчеркнул важность диалога между правительством и обществом по волнующим общество вопросам и отметил, что решение ситуации с проектом рудника Амулсара должно основываться на сбалансированных интересах Республики Армения, а дальнейшие шаги должны быть предприняты с учетом важности рассмотрения всех компонентов проекта в целом.