Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Տիգրան Մանսուրյանի 80-ամյակին նվիրված համերգին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դուստրերի հետ Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում ներկա է գտնվել կոմպոզիտոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Տիգրան Մանսուրյանի կինոերաժշտությանը նվիրված համերգին: Համերգն անցկացվում է «Մաեստրո Մանսուրյան-80» համերգաշարի շրջանակում, որը նվիրված է Տիգրան Մանսուրյանի 80-ամյակին:
Սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբ հնչել են հայ դասական երաժշտության վարպետի կինոերաժշտությունը ներկայացնող ստեղծագործությունները:
Իր խոսքում վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Տիգրան Մանսուրյանը մեր ժամանակակից արվեստի և երաժշտության ամենախոշոր դեմքերից է: «Բայց սովորաբար մենք արձանագրում ենք կայացած փաստը, որովհետև այն ավելի տեսանելի է և ավելի ընկալելի ու երբեմն չենք նկատում ճանապարհը, որն իրականում ավելի կարևոր է:
Հունվարի 27-ին, երբ առիթ ունեցա այցելելու մաեստրոյին՝ շնորհավորելու նրան ծննդյան օրվա առթիվ և որոշ ժամանակ անցկացնելու նրա ընտանեկան միջավայրում, ինձ համար բացահայտեցի նոր Տիգրան Մանսուրյանի, որովհետև հասկացա, որ այն ընկալումը, որ սովորաբար ունենում են մարդիկ և վստահաբար ունեն նաև Տիգրան Մանսուրյանի դեպքում, որոշակի վերանայման կարիք ունի, որովհետև համոզված եմ՝ բազմաթիվ երաժիշտներ, արվեստագետներ, ուղղակի մարդիկ տեսնելով և նայելով Տիգրան Մանսուրյանին, ասում են՝ ահա բախտավոր մարդ, ահա հաջողված մարդ, ահա հաջողված կյանքի մի պատմություն, ահա այսպիսի երջանիկ աստղի ներքո ծնված մի անհատականություն:
Իրականում, սակայն, սա ոչ թե բախտի նվերն է մարդուն, այլ մարդու հաղթանակն է ճակատագրի նկատմամբ, որովհետև մարդ, ով ծնվել է Լիբանանում որպես գաղթական և լավ կյանքի հույսով հայտնվել Խորհրդային Հայաստանում, հայտնվել մի ծայրահեղ ծանր սոցիալական իրավիճակում, ծայրահեղ ծանր պայմաններում և ահա այդ կետից կարողացել է բարձրանալ դեպի ստեղծագործական փառքի երկնակամար:
Այս պատմությունն է ինձ համար ահա ավելի կարևոր, որովհետև երբ մաեստրոն այդ օրը պատմում էր իր պատմությունները, այդպես լինում է Հայաստանի ընտանիքների 90 տոկոսում, հարազատներն ասում են՝ լավ, այդ դժվար պատմությունների, դժվարությունների, խնդիրների մասին պետք չէ պատմել և այլն, ես ասում էի՝ ոչ, հակառակը, դա է պետք պատմել՝ ցույց տալու համար մարդու հաղթանակը սեփական ճակատագրի նկատմամբ: Որովհետև այդ պատմությունն ինձ համար կարևոր է ոչ թե Տիգրան Մանսուրյանին բնորոշելու, այլ կարևոր է ուրիշներին, մանավանդ այսօր ցույց տալու համար, որ ահա կա սեփական հուսահատությունը, սեփական անօգնականությունը, սեփական փակուղու զգացողությունը հաղթահարելու ճանապարհ, և մարդը բավարար չափով ուժեղ է ինքն իր ճակատագրին, ուրիշների կողմից իրեն պարտադրված ճակատագիրը հաղթահարելու համար, ինքն իրեն հաղթահարելու համար, պարտության դատավճիռը հաղթահարելու և հաղթելու համար:
Հենց այս պատճառով է Տիգրան Մանսուրյանի կերպարն ինձ համար կարևոր, որովհետև ես գիտեմ, որ նրա կերպարն ուրիշներին պետք է օգնի և քաջալերի հաղթահարել սեփական հուհասատությունը և վստահություն ստանալ սեփական ուժերի նկատմամբ: Ինքս միշտ մտածել եմ, որ գոնե կինոերաժշտության բնագավառում մաեստրոյի գլուխգործոցը «Կտոր մը երկինք»-ն է, և ես հասկացա, որ իմ ոչ մասնագիտական կարծիքը գուցե կիսում են նաև մասնագետները, ես դա կռահեցի նաև համերգի երաժշտությունների հաջորդականությունից:
Եվ ահա այդ փաստը, կարծում եմ, գալիս է լրացնելու իմ ասածը, որովհետև, այո, այդ գլուխգործոցը նույնպես ցույց է տալիս մարդու հաղթանակը սեփական ճակատագրի նկատմամբ, մարդու ազատագրումն իրեն պարտադրված պայմաններից, մարդու ուժը, մարդու կամքը, մարդու հզորությունը, և կարծում եմ, որ Տիգրան Մանսուրյանի երաժշտության հզորությունը հենց դրա մեջ է: Տիգրան Մանսուրյանի երաժշտությունը տալիս է ուժ, լավատեսություն, միասնականության զգացողություն, որովհետև մենք, գուցե օրվա ընթացքում տարբեր տեղեր գտնվելով, տարբեր զգացողություններ ենք ունենում՝ երբեմն պոզիտիվ, երբեմն նեգատիվ, բայց երբ մենք հավաքված ենք այս դահլիճում և հնչում է Տիգրան Մանսուրյանի երաժշտությունը՝ մենք բոլորս միավորված ենք նույն զգացողությամբ, այդ ստեղծագործությամբ, այդ հանճարի, այդ տաղանդի, հրճվանքի զգացողությամբ:
Մաեստրո՛, ուզում եմ Ձեզ շնորհակալություն հայտնել երկար տարիներ արդեն սերունդներին պարգևած այդ միասնության, միասնականության զգացողության առաջ և ես խոնարհվում եմ Ձեր առաջ, Ձեր կյանքի առաջ, Ձեր անցած ճանապարհի առաջ և Ձեր այսօրվա կերպարի առաջ, անառարկելի հեղինակություն, անառարկելի բարոյականություն և անառարկելի հարգանք, խոնարհվում եմ Ձեր առաջ»,- նշել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանին և Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանին՝ Տիգրան Մանսուրյանի հոբելյանը բարձր, արժանի և պատշաճ մակարդակով կազմակերպելու համար: «Եվ այսպիսի դահլիճն իսկապես երազանքների դահլիճ է: Ես ուզում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունում մշակութային բոլոր իրադարձությունների բոլոր դահլիճները լինեն այսպիսին, այսպես լեցուն, այսպես միասնական և այսպես գնահատող՝ արվեստը, մշակույթը, այն արվեստը և մշակույթը, որը մենք հիրավի կարող ենք անվանել ազգային արժեք, պետական արժեք, որը մեզ դեռ շատ երկար պետք է ուղեկցի: Հատուկ շնորհակալություն Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբին և, իհարկե, շնորհակալություն բոլոր ներկաներին, ովքեր ճշգրիտ արձանագրել են, որ այսօր այս ժամին գտնվելու ամենալավ տեղն այս դահլիճն է՝ մաեստրո Տիգրան Մանսուրյանի ընկերակցությամբ»,- ասել է վարչապետը:

Никол Пашинян присутствовал на концерте, посвященном 80-летию Тиграна Мансуряна
Премьер-министр Армении Никол Пашинян вместе с дочерьми в Национальном академическом театре оперы и балета им. А. Спендиаряна присутствовал на концерте, посвященном написанной для фильмов музыке композитора, Народного артиста Республики Армения, Заслуженного деятеля искусств Республики Армения Тиграна Мансуряна. Концерт проходит в рамках юбилейных мероприятий "Маэстро Мансурян - 80", посвященных 80-летию Тиграна Мансуряна.
Симфонический оркестр исполнил произведения Тиграна Мансуряна, написанные для кино.
В своей речи премьер-министр Пашинян подчеркнул, что Тигран Мансурян является одной из величайших фигур нашего современного искусства и музыки. "Однако мы обычно фиксируем факт, потому что он более заметен, но иногда мы не замечаем пройденного пути, который на самом деле важнее.
27 января, когда у меня была возможность посетить маэстро, чтобы поздравить его с днем рождения и провести некоторое время в его семейном кругу, я открыл для себя нового Тиграна Мансуряна, потому что я понял, что восприятие, которое обычно бывает у людей и, безусловно, это есть и в случае Тиграна Мансуряна, нуждается в некотором пересмотре, потому что я уверен, что многие музыканты, артисты, просто люди, видя и глядя на Тиграна Мансуряна, говорят: вот счастливчик, вот успешный человек, вот история успешной жизни, вот человек, рожденный под счастливой звездой.
На самом деле, однако, это не подарок судьбы человеку, а победа человека над судьбой, потому что человек, который родился в Ливане, в качестве беженца и в надежде на хорошую жизнь оказался в Советской Армении, оказался в чрезвычайно тяжелом социальном положении, в чрезвычайно трудных условиях, и вот с этой точки он смог подняться на вершину творческой славы.
Эта история более важна для меня, потому что когда маэстро рассказывал свою историю в тот день, так это случается в 90 процентах армянских семей, то родственники говорили, что эти тяжелые истории, трудности, проблемы не нужно рассказывать и т.д., но я говорил: нет, наоборот, нужно рассказывать, чтобы показать победу человека над своей судьбой. Потому что эта история важна для меня не для того, чтобы характеризовать Тиграна Мансуряна, а для того, чтобы показать другим, особенно сегодня, что есть способ преодолеть собственное отчаяние, собственную беспомощность, чувство тупиковой ситуации, и человек достаточно силен для преодоления своей судьбы, преодоления навязанной другими судьбы, преодоления самого себя, преодоления приговора поражения и достижения победы.
Именно поэтому образ Тиграна Мансуряна важен для меня, потому что я знаю, что его образ должен помогать другим и побуждать их преодолевать свое отчаяние и обрести уверенность в своих силах. Я всегда думал, что шедевром маэстро, по крайней мере, в сфере музыки для кино является "Кусочек неба" (во всесоюзный советский прокат этот фильм вышел под названием "Пощечина" - пер.), и я понял, что мое непрофессиональное мнение, возможно, разделяют и профессионалами, я догадался об этом также из последовательности произведений во время концерта.
И этот факт, думаю, дополняет сказанное мною, потому что, да, этот шедевр также показывает победу человека над своей собственной судьбой, освобождение человека от навязанных ему условий, силу человека, волю человека, мощь человека, и я думаю, что именно в этом сила музыки Тиграна Мансуряна. Музыка Тиграна Мансуряна дает силу, оптимизм, чувство единства, потому что у нас могут быть разные чувства в течение дня - иногда позитивные, иногда негативные, но когда мы собираемся в этом зале и звучит музыка Тиграна Мансуряна, все мы объединены одним и тем же чувством, чувством этого произведения, этого гения, этого таланта, этой радости.
Маэстро, я хочу поблагодарить Вас за чувство единства и единения, которое Вы дарили в течение многих лет нескольким поколениям людей, и я преклоняюсь перед Вами, перед Вашей жизнью, перед пройденным Вами путем и Вашим сегодняшним образом, бесспорным авторитетом, неоспоримой нравственностью и несомненным уважением, я преклоняюсь перед Вами", - отметил премьер-министр.
Никол Пашинян поблагодарил мэра Еревана Айка Марутяна и министра образования, науки, культуры и спорта Араика Арутюняна за организацию мероприятий по случаю юбилея Тиграна Мансуряна на высоком, достойном и должном уровне. "И такой зал действительно является залом мечты. Я хочу, чтобы все залы всех культурных мероприятий в Республике Армения были такими - такими полными, такими сплоченными и такими ценящими искусство и культуру, то искусство и ту культура, которые мы можем по-настоящему назвать национальной ценностью, государственной ценностью, которые еще очень долгое время будут нас сопровождать. Особая благодарность Государственному симфоническому оркестру Армении и, конечно же, всем присутствующим, которые правильно догадались, что этот зал в это время - лучшее место для посещения и нахождения в компании маэстро Тиграна Мансуряна", - сказал премьер-министр.