Բրիտանական խորհրդարանը պաշտոնապես դադարեցնում է աշխատանքը
Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանը սեպտեմբերի 9-ին պաշտոնապես կդադարեցնի աշխատանքը մինչեւ հոկտեմբերի 14-ը: Դա կլինի ժամանակակից պատմության մեջ խորհրդարանի աշխատանքում ամենաերկար ընդմիջումը, հայտնում է Sky News հեռուստաալիքը:
Խորհրդարանի աշխատանքի դադարեցումը նախաձեռնել է բրիտանական կառավարության ղեկավար Բորիս Ջոնսոնը: Նրա մտահղացմամբ, օրենսդիրները չեն աշխատի սեպտեմբերի 9-ից մինչեւ հոկտեմբերի 14-ը, երբ պատգամավորների առջեւ պետք է ելույթ ունենա թագուհին, ով կհրապարակի կառավարության նոր գերակայությունները:
Այդպիսով, խորհրդարանականներն զգալիորեն քիչ օրեր կունենան քննարկելու Բրյուսելի հետ գործարքը ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալուց առաջ, որը պլանավորված է հոկտեմբերի 31-ին:
Ջոնսոնը հերքում է, որ այդ քայլը կապվածէ Մեծ Բրիտանիան ԵՄ-ից առանց գործարքի դուրս հանելու ցանկության հետ:

Британский парламент официально приостановит работу
Парламент Великобритании в понедельник, 9 сентября официально приостановит работу до 14 октября. Это будет самым длинным перерывом в работе парламента в современной истории, сообщает Sky News со ссылкой на представителя Даунинг-стрит.
Приостановку работы парламента с первой декады сентября инициировал глава британского правительства Борис Джонсон. Его идея заключается в том, чтобы законодатели не работали с 9 сентября по 14 октября, когда перед депутатами должна будет выступить королева, которая огласит новые приоритеты правительства, передает Интерфакс.
Таким образом, у парламентариев будет значительно меньше дней для того, чтобы обсудить сделку с Брюсселем перед выходом Великобритании из ЕС, запланированным на 31 октября.
Сам Джонсон отрицает, что этот шаг связан с желанием вывести Великобританию из ЕС без сделки.
Между тем, депутаты британской палаты общин не поддержали предложение о проведении досрочных выборов 15 октября.