Ջոնսոնը հրաժարվել է ԵՄ-ին խնդրել Brexit-ի երկարաձգման մասին
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը խոստացել է ամեն ինչ անել ԵՄ-ի հետ համաձայնագրի հասնելու համար և հերթական անգամ հայտարարել է, որ իր կառավարությունը Եվրամիությանը չի խնդրի Brexit-ը ավելի ուշ ժամկետ տեղափոխելու մասին, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Ես հոկտեմբերի 17-ին կմասնակցեմ (Եվրոպական խորհրդի) գագաթաժողովին և ամեն ինչ կանեմ հանուն ազգային շահերի համաձայնագրի հասնելու համար… Բայց այս կառավարությունը չի երկարաձգի Brexit-ի ժամկետը»,- հայտարարել է Ջոնսոնը, ով սեպտեմբերի 10-ին հերթական պարտությունը  կրեց խորհրդարանական գործընկերներից: Արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու վարչապետի առաջարկն աջակցել էր 293 խորհրդարանական, երբ ընդունվելու համար անհրաժեշտ էր 434 ձայն:
Այս պահին Brexit-ի շուրջ իրավիճակը փակուղի է մտել. երկրի խորհրդարանը դեմ է ԵՄ-ի հետ համաձայնագրին ներկայիս տեսքով, բայց նաև կտրականապես դեմ է տրամադրված առանց համաձայնագրի Brexit-ին: Եվրամիությունը հրաժարվում է վերսկսել բանակցությունները և վերանայել համաձայնագիրը:

Джонсон отказался просить ЕС о новой отсрочке Brexit
Премьер-министр Великобритании Борис Джонсон пообещал сделать все для достижения соглашения с ЕС и в очередной раз заявил, что его правительство просить Евросоюз о переносе Brexit на более поздний срок не будет, передает РИА Новости.
"Я поеду на саммит (Европейского совета) 17 октября, и буду делать все, чтобы достичь соглашения во имя национальных интересов … Но это правительство не будет продлевать Brexit", - заявил Джонсон, потерпевший во вторник очередное поражение от коллег по парламенту. Предложение премьера о проведении досрочных выборов поддержали 293 парламентария, тогда как для принятия необходимо было 434 голоса.
На данный момент ситуация вокруг Brexit зашла в тупик: парламент страны выступает против соглашения с ЕС в его нынешнем виде, но и настроен категорически против Brexit без соглашения. Евросоюз отказывается возобновлять переговоры и пересматривать соглашение.