Բրիտանական կառավարությունը հաստատել է քաոսի վտանգն առանց գործարքի Brexit-ի դեպքում
Եվրամիության կազմից առանց գործարքի Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալը երկրին սպառնում է սննդամթերքի, դեղորայքի, վառելիքի դեֆիցիտով, սահմանային խնդիրներով և զանգվածային բողոքներով: Այդ մասին, ասվում է Միացյալ Թագավորության կառավարության՝ «կոշտ» Brexit-ին պատրաստվելու պլանում, որը կառավարությունը հրապարակել է սեպտեմբերի 11-ին ընդդիմության ճնշման ներքո, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Թարմ սննդամթերքի որոշ տեսակների մատչելիությունը կնվազի: Ռիսկը կա, որ խուճապային գնումները կհանգեցնեն պարենային մատակարարման ընդհատումների»,- նշվում է փաստաթղթում:
Կառավարության մոտ մտավախություն կա նաև, որ առանց գործարքի Եվրամիությունից դուրս գալը կհանգեցնի այն բանին, որ բեռնատարները Լա Մանշը կանցնեն մինչև երկուսուկես օրվա ուշացումներով, իսկ այդ իրադրությունը կարող է  տևել մինչև երեք ամիս: Բացի դրանից բարդություններ կունենան այն ուղևորները, որոնք երկրից կհեռանան նավահանգիստներով և օդանավավակայաններով, իսկ երկրի որոշ շրջաններում վառելիքի պակաս կզգացվի:

Британское правительство подтвердило риск хаоса при Brexit без сделки
Выход Великобритании из состава ЕС без сделки грозит стране дефицитом продуктов питания, медикаментов, топлива, перебоями на границе и массовыми протестами. Об этом говорится в плане подготовки кабмина Соединенного Королевства к "жесткому" Brexit, который был опубликован в среду правительством под давлением оппозиции, передает ТАСС.
"Доступность некоторых видов свежей продукции уменьшится. Есть риск того, что паническая скупка приведет к перебоям в продовольственном снабжении", - отмечается в документе. Особенно сложная ситуация сложится с медицинскими препаратами.
Также правительство опасается, что выход из ЕС без сделки приведет к тому, что грузовики будут пересекать Ла-Манш с задержкой продолжительностью вплоть до двух с половиной дней, а продлиться эта ситуация может до трех месяцев. Помимо этого сложности возникнут у пассажиров, которые будут покидать страны через порты и аэропорты, а в некоторых регионах страны будет ощущаться нехватка топлива.
Относительно возможных беспорядков в документе говорится: "протесты и контрпротесты будут проходить по всей Великобритании и могут поглотить значительные ресурсы полиции. Также может возникнуть рост общественных беспорядков и напряженности в обществе".