Թրամփը թույլատրել է բացել ԱՄՆ-ի պահուստները Սաուդյան Արաբիայի վրա գրոհներից հետո նավթի շուկան կայունացնելու համար
AFP/GETTY IMAGES
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ հրամայել է անհրաժեշտության դեպքում գործի դնել նավթի՝ երկրում առկա ռազմավարական պահուստները Սաուդյան Արաբիայի նավթային օբյեկտների վրա գրոհներից հետո շուկայում ստեղծված իրադրությունը կայունացնելու համար, փոխանցում է Интерфакс-ը:
«Հաշվի առնելով Սաուդյան Արաբիայի վրա կատարված գրոհները, որոնք կարող են ազդել նավթի գների վրա, ես թույլատրել եմ գործի դնել նավթի ռազմավարական պահուստի նավթը, եթե դրա կարիքը լինի, այն ծավալներով, որոնք պետք է բավական լինեն շուկաների մատակարարման նորմալ մակարդակը պահելու համար»,- հայտարարել է նա:
Սեպտեմբերի լույս 14-ի գիշերը Saudi Aramco-ի՝ Սաուդյան Արաբիայի ազգային նավթային ընկերության ձեռնարկությունները դրոնների գրոհի են ենթարկվել: Դա հանգեցրել է Սաուդյան Արաբիայում նավթի հանույթի կիսով չափ կրճատման՝ օրական 5,7 միլիոն բարելով:

Трамп разрешил открыть резервы США для стабилизации рынка нефти после атак в Саудовской Аравии
Президент США Дональд Трамп сообщил, что на случай необходимости приказал выделить нефть из резервов страны для стабилизации ситуации на нефтяном рынке после атак на объекты Саудовской Аравии, передает Интерфакс.
"В связи с нападением на Саудовскую Аравию, которое может оказать влияние на цены на нефть, я санкционировал выпуск нефти из стратегического нефтяного резерва, если это потребуется, в объеме достаточном, чтобы держать рынки хорошо снабженными", – написал Трамп в твиттере.
Он также проинформировал все соответствующие учреждения об ускорении утверждения нефтепроводов, которые сейчас находятся в процессе получения разрешений в Техасе и других штатах.
В ночь на 14 сентября предприятия Saudi Aramco, национальной нефтяной компании Саудовской Аравии, подверглись атаке дронов. Это привело к сокращению добычи нефти в Саудовской Аравии вдвое - на 5,7 млн баррелей в сутки.