Վարչապետը Լոս Անջելեսում հանդիպել է Սոցիալ-դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության կենտրոնական վարչության ներկայացուցիչներին
Մեկնարկել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի աշխատանքային այցը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ։ Աշխատանքային այցը սկսվել է Լոս Անջելես քաղաքում նախատեսված օրակարգից։
Սեպտեմբերի 22-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Ամերիկայի Արևմտյան ափի Սոցիալ-դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության կենտրոնական վարչության անդամներին՝ ՍԴՀԿ կենտրոնական վարչության ատենապետ Համբիկ Սարաֆյանի գլխավորությամբ։
Ողջունելով ՍԴՀԿ ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներին՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Հարգելի պարոն Սարաֆյան, հարգելի գործընկերներ, ուրախ եմ ձեզ հետ այսօր այստեղ հանդիպելու ու նաև մեր ընթացիկ օրակարգի հարցերը քննարկելու համար։ Իհարկե, այս այցը, որքան էլ փորձում ենք գործնականացնել, ավելի շատ էմոցիոնալ է ստացվում, քան թե գործնական։ Դա, համենայն դեպս, վատ չէ, որովհետև ավելի լավ ֆոն է ստեղծում մեր երկրի, ժողովրդի հետ կապված օրակարգի շատ հարցեր շատ ավելի լավ մթնոլորտում քննարկելու համար։ Շատ ուրախ եմ, ողջունում եմ ձեզ, և հույս ունեմ, որ հետագայում էլ մեր շփումները, քննարկումները կլինեն նույնպիսին»։
ՍԴՀԿ կենտրոնական վարչության ատենապետ Համբիկ Սարաֆյանը ՍԴՀԿ կենտրոնական վարչության անունից ողջունել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և նշել, որ ՍԴՀԿ-ն ողջունում և աջակցում է Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումներին։ «Հարգելի պարոն վարչապետ, ՍԴՀԿ-ն իր աջակցությունն է հայտնում Ձեզ և Հայաստանի կառավարությանը՝ հայրենիքում իրականացվող ժողովրդավարական, տնտեսական, իրավական փոփոխությունների գործընթացում։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել Ձեզ և վստահ ենք, որ Ձեր առաջնորդությամբ կկարողանանք հաջողությամբ շարունակել մայր Հայաստանի առաջընթացը», - նշել է ՍԴՀԿ կենտրոնական վարչության ատենապետը։
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանում իրականացվող փոփոխություններին, Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը, մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումներին Սփյուռքի ներգրավմանը, Հայաստանի տնտեսական առաջընթացի ապահովման ուղղությամբ ջանքերի համատեղմանը վերաբերող և այլ հարցեր։
Հայաստանի վարչապետը, անդրադառնալով ՀՀ տնտեսական զարգացման միտումներին, նշել է, որ յուրաքանչյուր ամսվա կտրվածքով տնտեսական աճի ցուցանիշները տարբեր ուղղություններով գնալով ավելի լավատեսական են դառնում, առկա է լավ դինամիկա, միջազգային հանրության արձագանքը ևս նպաստում է այդ ընթացքին։ «Այս փուլում կարևորում եմ Սփյուռքի հետ հաղորդակցության ճիշտ մթնոլորտի կառուցումը, նկատի ունեմ այն, որ Սփյուռքում օտարվածության, կտրվածության որևէ զգացում չպետք է լինի, Սփյուռքը լիարժեքորեն պետք է ներգրավված լինի Հայաստանի առաջընթացի գործընթացում։ Այդ իսկ նպատակով իմ արտերկիր այցերի ժամանակ հանդիպումներ եմ ունենում Սփյուռքի հայ համայնքների հնարավորինս լայն շրջանակների հետ։ Կարծում եմ՝ մեր ազգային ներուժը Հայաստանի շուրջ համախմբելու ժամանակն է», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Пашинян в Лос-Анджелесе встретился с членами центрального управления Социал-демократической партии "Гнчакян"
Стартовал рабочий визит премьер-министра Никола Пашиняна в Соединенные Штаты Америки. Рабочий визит начался с Лос-Анджелеса.
22 сентября премьер-министр Никол Пашинян встретился с членами центрального управления Социал-демократической партии "Гнчакян" во главе с председателем центрального управления Амиком Сарафяном.
Приветствуя представителей руководства партии, премьер-министр Пашинян отметил: "Уважаемый господин Сарафян, уважаемые коллеги, я рад встретиться с вами сегодня и обсудить вопросы нашей текущей повестки дня. Конечно, этот визит, как бы мы ни пытались сделать его практическим, получается скорее эмоциональным, чем практическим. Это, в принципе, неплохо, потому что это создает более благоприятный фон для обсуждения многих вопросов повестки нашей страны и нашего народа в более благоприятной атмосфере. Я очень рад, приветствую вас и надеюсь, что наши контакты и обсуждения и впредь будут такими".
Председатель центрального управления Социал-демократической партии "Гнчакян" Амбик Сарафян от имени руководства партии приветствовал премьер-министра Никола Пашиняна и отметил, что партия "Гнчакян" приветствует и поддерживает реализуемые в Армении реформы. "Уважаемый господин премьер-министр, партия "Гнчакян" выражает свою поддержку Вам и правительству Армении в процессе происходящих на Родине демократических, экономических и правовых изменений. Мы готовы поддержать Вас и уверены, что под Вашим руководством мы сможем успешно продолжить прогресс Армении"- сказал Амбик Сарафян.
На встрече были обсуждены вопросы, связанные с реализуемыми в Армении изменениями, укреплением связей Армения-диаспора, вовлечением диаспоры в осуществляемые в нашей стране реформы, консолидацией усилий по обеспечению экономического прогресса Армении и др.
Коснувшись тенденций экономического развития Армении, премьер-министр отметил, что темпы экономического роста по итогам каждого месяца становятся все более оптимистичными в разных направлениях, наблюдается хорошая динамика, и реакция международного сообщества также способствует этому процессу. "На данном этапе я придаю большое значение созданию правильной атмосферы для общения с диаспорой. Я имею в виду то, что в диаспоре не должно быть чувства отчужденности или отдаленности, и диаспора должна быть полностью вовлечена в процесс по обеспечению прогресса Армении. Именно с этой целью во время своих зарубежных визитов я провожу встречи с максимально широким кругом армянских общин в диаспоре. Я думаю, что настало время консолидировать наш национальный потенциал вокруг Армении", - сказал Никол Пашинян.