Բրիտանիայի Գերագույն դատարանն անօրինական ճանաչեց խորհրդարանի աշխատանքը կասեցնելու Ջոնսոնի որոշումը
Մեծ Բրիտանիայի Գերագույն դատարանն անօրինական է  ճանաչել թագավորության խորհրդարանի աշխատանքը կասեցնելու վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի որոշումը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է ТАСС-ը, հայտարարել է Գերագույն դատարանի նախագահ Բրենդա Հեյլը:
«Որոշումն անօրինական էր, իրավաբանական ուժից զուրկ»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ դա Գերագույն դատարանի բոլոր 11 դատավորների միասնական դիրքորոշումն է:
Այս ատյանի դատավճիռը, որը բողոքարկամն ենթակա չէ, դարձել է Ջոնսոնի կառավարության լուրջ պարտությունը, որն այժմ ստիպված է վերականգնել օրենսդիր մարմնի աշխատանքը:

Верховный суд Британии признал незаконным решение Джонсона приостановить работу парламента
Верховный суд Великобритании признал незаконным решение премьер-министра Бориса Джонсона приостановить работу парламента королевства. Об этом объявила во вторник председатель Верховного суда Бренда Хейл, передает ТАСС.
"Решение [премьер-министра] было незаконным, лишенным юридической силы", - сказала она, добавив, что это единодушная позиция всех 11 судей инстанции.
Вердикт инстанции, который не подлежит обжалованию, стал серьезным поражением правительства Джонсона, которому теперь придется возобновить работу законодательного органа.