Փաշինյանը ներկայացրել է «Եվրասիական աշխարհամասի տարանցիկ ներուժը» խորագրով միջազգային համաժողովի շրջանակում ընդունված հռչակագիրը
Եվրասիական բարձրագույն խորհրդի նիստի մասնակիցները՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ Ժոմարտ Տոկաևը, Ղրղզստանի նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովը, Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին, Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնը և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Սարգսյանն այցելել են Երևանի Թումո կենտրոն, որտեղ անցկացվում է «Եվրասիական աշխարհամասի տարանցիկ ներուժը» խորագրով համաժողովը։
Վարչապետ Փաշինյանը ներկայացրել է համաժողովի արդյունքներով ընդունված հռչակագիրը։
Վարչապետը համաժողովի մասնակիցներին շնորհակալություն է հայտնել արգասաբեր աշխատանքի համար և հույս հայտնել, որ նրանց հաջողվել է նաև վայելել իրենց հանգիստը Երևանում և Հայաստանում:
«Ես լիովին աջակցում եմ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստերի շրջանակում նման միջոցառումների անցկացնման գաղափարին: Սա հիանալի նախաձեռնություն է եւ մենք պայմանավորվել ենք նման ֆորումներ անցկացնել յուրաքանչյուր տարի՝ նախագահող երկրում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Այնուհետև վարչապետ Փաշինյանն ընթերցել է այն հռչակագրի տեքստը, որն ընդունվել է համաժողովի արդյունքների հիման վրա.
«Եվրասիական ինտեգրացիայի զարգացման և խորացման հարցերին նվիրված «Եվրասիական աշխարհամասի տարանցիկ ներուժը» թեմայով համաժողովի մասնակիցները՝
ընդգծելով պատմականորեն կարճ ժամանակահատվածում համաշխարհային տնտեսության իրավահավասար սուբյեկտի դիրք զբաղեցրած Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) տարանցիկ հնարավորությունների լիարժեք իրականացման անհրաժեշտությունը,
արձանագրելով, որ ԵԱՏՄ երկրների տարանցիկ հնարավորությունների կոոպերացիան, հենվելով որակապես նոր հիմքերի վրա, լրացուցիչ խթան է հանդիսացել տնտեսական համագործակցության խորացման համար և դարձել է տնտեսական միավորման հետագա զարգացման կարևորագույն գործիք,
հատուկ կարևորելով կայուն և արդյունավետ տրանսպորտային կապերի, հյուսիս-հարավ և արևելք-արևմուտք տրանսպորտային միջանցքների զարգացումը, և այս առումով ԵԱՏՄ խորը համագործակցությունը հարևան երկրների և տարածաշրջանային միավորումների հետ, այդ թվում՝ անդրազգային ծրագրերի միջոցով,
հայտարարում են, որ արտաքին գործընկերների և միավորումների հետ տնտեսական հարաբերությունների համապարփակ զարգացումը համարում են ԵԱՏՄ-ի հաջող գործունեության հիմնական բաղադրիչներից և ամբողջ Եվրասիական մայրցամաքի տարանցիկ ներուժի զարգացման կարևոր գործոններից մեկը,
աջակցում են ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ջանքերին, որոնք շարունակում են իրականացնել համակարգված (համաձայնեցված) տրանսպորտային քաղաքականություն՝ ուղղված համատեղ տրանսպորտային ծառայությունների շուկայի ստեղծմանը և միասնական տրանսպորտային տարածքի հետևողական և փուլային ձևավորմանը մրցակցության, բացության, անվտանգության, հուսալիության, մատչելիության հիման վրա և միջազգային բնապահպանական ստանդարտներին համապատասխան,
գոհունակությամբ նշում են, որ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը ակտիվ բանակցություններ է վարում շահագրգիռ գործընկերների հետ ԵԱՏՄ-ի և Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտուց զուգակցման շրջանակներում առաջնահերթ ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացման վերաբերյալ, ինչը թույլ կտա միջազգային տրանսպորտային միջանցքներում ստեղծել լոգիստիկ կենտրոնների և հանգույցների ժամանակակից համակարգեր, ավելացնել ԵԱՏՄ-ի և միության անդամ երկրների տարանցիկ ներուժը, ինչպես նաև անդամ պետությունների տարածքներով անցնող միջազգային երթուղիների մրցունակությունը,
նշում են, որ ԵԱՏՄ-ի առևտրային, տնտեսական և ինստիտուցիոնալ ակտիվ փոխգործակցության հաստատումը ՄԱԿ-ի կազմակերպությունների, Հարավարևելյան Ասիայի ժողովուրդների ասոցիացիայի, Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության, Շանհայի համագործակցության կազմակերպության և Անկախ պետությունների համագործակցության հետ կապահովի տարանցիկ և լոգիստիկ գործընթացների արդյունավետությունը «Մեծ» Եվրասիայի ամբողջ տարածքում,
նշում են, որ ազատ առևտրի զարգացումը և ներդրումային միջավայրի բարելավումը կարող են դառնալ տարածաշրջանի տարանցիկ ներուժի իրացման շարժիչ ուժ: ԵԱՏՄ անդամ երկրների և Սինգապուրի, Իրանի ու Վիետնամի միջև ազատ առևտրի գոտիների ստեղծումը հիմնարար հիմք է հանդիսանում լոգիստիկ շղթաների և շուկայական տնտեսության սկզբունքների զարգացման համար:
Համաժողովի մասնակիցները ողջունում են ԱՊՀ տարածքում համագործակցության նոր ձևաչափերի ստեղծումը, որի օրինակ է հանդիսանում ԵԱՏՄ-ի և ԵԱՏՄ-ում դիտորդի կարգավիճակ ունեցող Մոլդովայի միջև համագործակցության մասին հուշագիրը: Նման ձևաչափերը կարևոր դեր են խաղում հարաբերությունների նոր ինստիտուցիոնալացման գործում, ինչը դրական նշանակություն կունենա կողմերի՝ առևտրային և տարանցիկ ներուժի զարգացման համար,
ողջունում են ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ջանքերը, որոնք ուղղված են մինչև 2025 թվականը ԵԱՏՄ-ի թվային տրանսպորտային միջանցքների էկոհամակարգի ստեղծման հայեցակարգի հետևողական իրականացմանը, որը նախատեսում է տրանսպորտային և լոգիստիկ տեղեկատվական ծառայությունների ստեղծում առաջադեմ թվային տեխնոլոգիաների և պլատֆորմային լուծումների հիման վրա, որոնք ապահովում են բեռնափոխադրողների և բեռների սեփականատերերի միջև արդյունավետ փոխգործակցությունը»։
Այնուհետեւ բարձրաստիճան հյուրերը ծանոթացել են Թումո ստեղծարար կենտրոնի գործունեությանը։ Շնորհանդեսը ներկայացրել է կենտրոնի տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը։

Пашинян представил принятую по итогам международного форума "Транзитный потенциал евразийского континента" декларацию
Участники заседания Высшего евразийского экономического совета - премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, президент Российской Федерации Владимир Путин, президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, президент Кыргызской Республики Сооронбай Жээнбеков, президент Исламской Республики Иран Хасан Рухани, президент Республики Молдова Игорь Додон и председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Тигран Саркисян, посетили центр "Тумо" в Ереване, где проходит международный форум "Транзитный потенциал Евразийского континента".
Премьер-министр поблагодарил участников форума за проделанную плодотворную работу и выразил надежду на то, что им удалось насладиться пребыванием в Ереване и в Армении.
"Я всецело поддерживаю идею проведения подобных мероприятий в рамках заседаний Высшего евразийского экономического совета. Это прекрасное начинание, и мы договорились проводить подобные форумы ежегодно в столицах председательствующих в ЕАЭС стран", - сказал Никол Пашинян.
Затем премьер-министр Никол Пашинян зачитал текст декларации, которая была принята по итогам работы форума:
"Участники Форума "Транзитный потенциал евразийского континента", посвященного основным вопросам развития и углубления евразийской интеграции,
отмечая необходимость полноценной реализации транзитных возможностей Евразийского экономического союза (ЕАЭС), который за исторически короткие сроки занял позицию полноправного субъекта мировой экономики,
констатируя, что кооперация транзитных возможностей стран ЕАЭС придала дополнительный импульс углублению экономического сотрудничества на качественно новых началах и стала важнейшим инструментом дальнейшего развития экономического объединения,
придавая особую важность развитию устойчивых и эффективных транспортных связей, транспортных коридоров Север-Юг и Восток-Запад, и в этой связи углубленному взаимодействию ЕАЭС с соседними странами и региональными объединениями, в том числе в рамках транснациональных проектов,
заявляют, что рассматривают всестороннее развитие экономических отношений с внешними партнерами и объединениями в качестве одной из ключевых составляющих успешного функционирования ЕАЭС и одним из важных факторов развития транзитного потенциала всего Евразийского континента;
поддерживают усилия государств-членов ЕАЭС, продолжающих осуществлять скоординированную (согласованную) транспортную политику, направленную на создание общего рынка транспортных услуг и последовательное и поэтапное формирование единого транспортного пространства на принципах конкуренции, открытости, безопасности, надежности, доступности и в соответствии с мировыми экологическими стандартами;
с удовлетворением констатируют, что Евразийская экономическая комиссия активно ведет переговоры с заинтересованными партнерами по реализации приоритетных инфраструктурных проектов в рамках сопряжения ЕАЭС и Экономического пояса Шёлкового пути, что позволит создать современные системы логистических центров и хабов на международных транспортных коридорах, повысить транзитный потенциал государств-членов и ЕАЭС, а также конкурентоспособность международных маршрутов, проходящих по территориям государств-членов;
отмечают, что налаживание активного торгового, экономического и институционального взаимодействия ЕАЭС с организациями структуры Организации Объединенных Наций, Ассоциации государств Юго-Восточной Азии, Организации экономического сотрудничества и развития, Шанхайской организации сотрудничества и Содружества Независимых Государств приведёт к эффективности транзитных и логистических процессов на всем пространстве "Большой" Евразии;
отмечают, что развитие свободной торговли и улучшение инвестиционного климата могут стать драйвером реализации транзитного потенциала региона. Создание зон свободной торговли между государствами-членами ЕАЭС и Сингапуром, Ираном, Вьетнамом закладывают фундаментальную основу для развития логистических цепочек и принципов рыночной экономики. Участники Форума приветствуют создание новых форматов сотрудничества на пространстве СНГ, примером которого является Меморандум о сотрудничестве между ЕАЭС и Молдовой, которая имеет статус наблюдателя в ЕАЭС. Такие форматы играют важную роль в новой институционализации отношений, что будет иметь положительное значение для развития торгового и транзитного потенциала сторон;
приветствуют усилия государств – членов ЕАЭС, направленные на последовательную реализацию концепции создания экосистемы цифровых транспортных коридоров ЕАЭС до 2025 года, предусматривающую создание транспортно-логистических информационных сервисов на базе передовых цифровых технологий и платформенных решений, обеспечивающих эффективное взаимодействие перевозчиков и грузовладельцев".
Затем высокопоставленные гости ознакомились с деятельностью центра "Тумо". Презентацию представила директор центра Мари Лу Папазян.