ժամանակն է, որ մեզ զինվորները տուն վերադառնան. Թրամփը՝ Սիրիայի մասին
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը, հոկտեմբերի 7-ին մեկնաբանելով իրադրությունը Սիրիայում, հայտարարել է, որ ժամանակն է Միացյալ Նահանգները «դուրս գա այդ անվերջ պատերազմներից» և տուն վերադարձնի ամերիկացի զինվորներին:
«Միացյալ Նահանգները, ինչպես ենթադրվում էր, Սիրիայում պետք է լիներ 30 օր «…»: Մենք մնացինք և ավելի ու ավելի խորը մխրճվեցին կռվի մեջ՝ առանց տեսանելի նպատակի: «…», Բայց մեզ համար եկել է ժամանակը՝ դուրս գալու այդ անհեթեթ «անվերջ պատերազմներից»: «…» և տուն վերադարձնելու մեր զինվորներին»,- գրել է պետության ղեկավարն իր Twitter-ում:
«Թուրքիան, Եվրոպան, Սիրիան, Իրանը, Իրաքը, Ռուսաստանն ու քրդերը պետք է այժմ գլուխ հանեն այդ իրադրությունից և որոշել թե ինչ են ուզում անել պատանդ վերցված ԻՊ ահաբեկիչների հետ<...>: Մենք նրանցից 7000 մղոն հեռու ենք գտնվում, և ԻՊ-ին նորից կհաղթենք, եթե նրանք երբևէ մեզ մոտ գան»,-հավելել է Թրամփը:

Trump Declares ‘Time for Us to Get Out’ of Syria as Allies Object
President Trump vowed on Monday to pull back from military involvement in the Middle East and leave it to others “to figure the situation out,” even as one of his strongest supporters condemned him for abandoning allies and emboldening regional enemies, The New York Times reports.
“I held off this fight for almost 3 years, but it is time for us to get out of these ridiculous Endless Wars, many of them tribal, and bring our soldiers home,” Mr. Trump wrote. “WE WILL FIGHT WHERE IT IS TO OUR BENEFIT, AND ONLY FIGHT TO WIN. Turkey, Europe, Syria, Iran, Iraq, Russia and the Kurds will now have to figure the situation out.”
The president’s abrupt decision overrode the objections of the Pentagon and State Department, which sought to maintain a small American troop presence in northeastern Syria, and caught even some of Mr. Trump’s top allies off guard.