Հայաստանը դատապարտում է Սիրիայի հյուսիս-արևելքում Թուրքիայի կողմից իրականացվող ռազմական ներխուժումը
Հայաստանը դատապարտում է Սիրիայի հյուսիս-արևելքում Թուրքիայի կողմից իրականացվող ռազմական ներխուժումը, որը կհանգեցնի տարածաշրջանային անվտանգության հետագա վատթարացման, քաղաքացիական բնակչության շրջանում մարդկային կորուստների, տեղահանվածների մեծ հոսքի և ի վերջո մարդասիրական նոր ճգնաժամի։ Այս մասին ասվում է ՀՀ ԱԳՆ տարածած հաղոդագրությունում:
«Հատկապես մտահոգիչ իրավիճակ է ստեղծվում ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների համար:
Այս ռազմական ներխուժումը ստեղծում է նաև ինքնության հիմքով մարդու իրավունքների ծանր և զանգվածային խախտումների անմիջական վտանգ։
Հայաստանը կոչ է անում գործադրել գործուն միջազգային ջանքեր այս ռազմական ներխուժումը դադարեցնելու, զանգվածային վայրագությունները կանխելու և Թուրքիային սահմանակից Սիրիայի բնակչությանը պաշտպանելու ուղղությամբ։
Հայաստանն աջակցում է Սիրիայի միասնությանը և ինքնիշխանությանը և կոչ է անում զերծ մնալ Սիրիայի և նրա ժողովրդի դեմ ռազմական ոտնձգություններից: Հայաստանը կշարունակի տեղում մարդասիրական օգնություն ցուցաբերել բարեկամ Սիրիայի ժողովրդին», - ասվում է ԱԳՆ հայտարարությունում։

Armenia Condemns Military Invasion by Turkey in North-East Syria
Armenia condemns the military invasion by Turkey in north-east Syria, which would lead to deterioration of regional security, losses among civilians, mass displacement and eventually to a new humanitarian crisis, the Ministry of Foreign Affairs said in a statement.
"The plight of ethnic and religious minorities is of particular concern.
This military invasion also creates an imminent threat of identity based grave and massive violations of human rights.
Armenia calls for effective international measures aimed at halting this military invasion, preventing mass atrocities and protecting the population of Syria bordering Turkey.
Armenia supports the unity and sovereignty of Syria and urges to refrain from military offensive against Syria and its people. Armenia will continue to provide humanitarian assistance to the friendly people of Syria on the ground", the statement said.