«Ամեն ինչ իր ժամանակին». ի՞նչ է իրենից ներկայացնում երեխաների ուսուցման «Վալդորֆյան» մեթոդը
Նախադպրոցական և դպրոցական տարիքի երեխաների ուսուցման մեթոդների բազմազանությունը հաճախ ծնողներին շփոթմունքի մեջ է գցում. ո՞րն ընտրել, արդյո՞ք երեխան պետք է երեք տարեկանում գրել, կարդալ և հաշվել իմանա, թե՞ դա ավելորդ շտապողականություն է, ինչպե՞ս բացահայտել՝ ի՞նչ է ուզում հենց ինքը՝ փոքրիկը: Այս հարցերում երեխաների ուսուցման «Վալդորֆյան» մեթոդն առաջարկում է առաջնորդվել «ամեն ինչ իր ժամանակին» սկզբունքով:
Մանկավարժության Վալդորֆյան ուղղությունը ձևավորվել է նախորդ դարի սկզբին, հիմնադիրը Ռուդոլֆ Շտայներն է: Վերջինիս կարծիքով՝ երեխայի առողջ զարգացման համար անհրաժեշտ են ծնողների և մանկավարժների համբերատար վերաբերմունքն ու երեխայի պահանջներին համահունչ քայլելը: Փոքրիկը պիտի բացահայտի արտաքին աշխարհը քայլ առ քայլ՝ վստահելի ու հաճելի միջավայրում: Շտայները վստահ էր, որ երեխաները մեծանում են կրկնօրինակելով, փորձելով նմանվել՝ նախ ծնողին, ապա՝ ուսուցչին, դաստիարակին: Եվ չափազանց կարևոր է, որ ծնողն ու ուսուցիչը լինեն հանգիստ ու հավասարակշիռ:
Վալդորֆյան մանկապարտեզը մեծ ընտանիքի մոդելով է: Խմբերում չկա բաժանում տարիքային կամ որևէ այլ չափանիշի հիման վրա: Ի տարբերություն սովորական մանկապարտեզների՝ այստեղ Ձեր փոքրիկին չեն սովորեցնի գրել, կարդալ, հաշվել, բանաստեղծություններ անգիր անել: Վալդորֆյան մեթոդը դեմ է մինչև 7 տարեկանը (դպրոցական հասակը) երեխային նման զբաղմունքներով ծանրաբեռնելուն: Փոխարենը երեխաների մոտ զարգացնում են էմոցիոնալ ընկալումները՝ հեքիաթների և ստեղծարար աշխատանքների միջոցով: Երեխաները երգում են, նկարում և թղթից, կավից ու թելերից տարբեր իրեր պատրաստում: Վալդորֆյան մանկապարտեզի նպատակը երեխայի անձի բացահայտումն է:
Նույն նպատակը հետապնդում է նաև Վալդորֆյան դպրոցը: Ի տարբերություն մանկապարտեզի՝ դպրոցի պարագայում մեթոդի առանձնահատկությունները շատ ավելի ակնառու են: Վալդորֆյան ուսուցչի խնդիրն ուսումնառության ողջ ընթացքում նպաստելն է, որ երեխայի մեջ բացահայտվեն երեք հիմնական որակները՝ տարրական դասարաններում՝ կամքը, միջին դպրոցում՝ զգացմունքները և ավագ դպրոցում՝ մտածողությունը: Այստեղ առաջնորդվում են մի սկզբունքով՝ երեխային պետք չէ շտապեցնել, պետք է քայլել նրա կարողություններին համահունչ՝ անելով ամենը դրանք զարգացնելու համար:
Այսօր աշխարհում երեք հազարից ավել Վալդորֆյան դպրոց ու մանկապարտեզ կա: Եվ չնայած այն տարածված կարծիքին, որ Վալդորֆյան դպրոցն ավարտած երեխաներն իրենց գիտելիքներով չեն համապատասխանում բուհ ընդունվելու պահանջներին, տարեցտարի ավելի ու ավելի շատ ծնողներ են իրենց երեխաների կրթությունը վստահում հենց Վալդորֆյան մանկավարժությանը:

"Все в свое время": Вальдорфский метод обучения детей
Разнообразие методов обучения детей дошкольного и школьного возраста часто смущает родителей: какой из методов выбрать? Должен ли ребенок в возрасте трех лет писать, читать и считать, или это излишняя поспешность? Что на самом деле нужно малышу? Вальдорфский метод обучения детей предлагает руководствоваться принципом "все в свое время".
Вальдорфская система образования базируется на антропософии (духовной науке), которая была создана австрийским мыслителем Рудольфом Штайнером.  В 1907 году он издал книгу "Образование ребенка", в которой раскрыл основные принципы обучения. В 1919 году открылась первая школа, а затем и детский сад. Штайнер был убежден, что дети растут, подражая, стараясь быть похожими сначала на родителя, а затем на учителя, на воспитателя. И очень важно, чтобы родитель и учитель были спокойны и уравновешены. Ребенок должен шаг за шагом открывать для себя внешний мир в доверительной и приятной обстановке.
Вальдорфский детский сад создан по образцу большой семьи. Группы не делятся по возрасту или любым другим критериям. В отличие от обычных детских садов, тут ваш малыш не будет учиться писать, читать, считать, учить наизусть. Вальдорфский метод запрещает перегружать ребенка всем этим до 7 лет (школьный возраст). Вместо этого дети развивают эмоциональное восприятие посредством сказок и творчества. Дети поют, рисуют и делают разные вещи из бумаги, глины и ниток. Цель Вальдорфского детского сада - раскрыть личность ребенка.
Та же цель и в основе Вальдорфской школы. В отличие от детского сада, особенности этого метода обучения гораздо более заметны в школе. В Вальдорфских школах ребенку предоставляется возможность развиваться в его собственном, комфортном темпе без "опережения", все направлено на развитие фантазии ребенка.
За весь период обучения учителя Вальдорфской школы стараются развить у ребенка три главных качества: сначала - воля, в средней школе – чувства, а мышление - в старших классах. Здесь руководствуются одним принципом – нельзя заставить ребенка спешить, нужно идти в русле его способностей, делая все для их развития.
Сегодня в мире насчитывается более 3000 Вальдорфских школ и детских садов. И, несмотря на широко распространенное мнение о том, что дети, окончившие Вальдорфскую школу, не соответствуют требованиям для поступления в университет, все больше и больше родителей делают свой выбор в пользу Вальдорфской педагогики.