«Խաղաղության աղբյուր». ի՞նչ է կատարվում Սիրիայի հյուսիսում
Սիրիայի հյուսիս-արևելքում շարունակվում է Թուրքիայի ռազմական գործողությունը քրդերի դեմ, որը սկսվել էր հոկտեմբերի 9-ին: Թուրքական զորքերը բավականին արագ առաջ են գնում դեպի Սիրիայի խորք. հոկտեմբերի 10-ին «Խաղաղության աղբյուր» գործողության շրջանակներում Թուրքիան վերահսկողություն հաստատեց Ռաս ալ-Այն քաղաքի նկատմամբ, հոկտեմբերի 11-ին գրավեց ևս մեկ կարևոր բնակավայր՝ Թել Աբյադը: Բացի այդ, թուրքերը վերահսկողություն էին հաստատել ռազմավարական նշանակություն ունեցող Հալեպ-Հասեկե մայրուղին, որը երկրի հյուսիսարևելյան նահանգները միացնում է Սիրիայի մյուս շրջանների հետ: Թուրքիան հայտարարել է այս ընթացքում «Սիրիայի ժողովրդավարական ուժեր» քրդական խմբավորման (Անկարան համարում է ահաբեկչական) մոտ 600 զինյալի ոչնչացման մասին: Սակայն վերջին օրերին քրդերը հաջողություններ են գրանցում մարտերում՝ վերականգնել են վերահսկողությունը Հալեպ-Հասեկե մայրուղու նկատմամբ, լրատվամիջոցների փոխանցմամբ հետ են գրավել նաև Ռաս-ալ-Այն քաղաքը:
Հոկտեմբերի 14-ին Սիրիայի կառավարության և երկրի հյուսիս-արևելքը վերահսկող քրդական ինքնավար վարչակազմի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունը որոշակի խոչընդոտներ է առաջացնում թուրքական առաջխաղացման համար: Այդ պայմանավորվածության համաձայն՝ Սիրիայի կառավարական զորքերը հոկտեմբերի 14-ին սկսել են շարժվել դեպի Թուրքիայի սահման: Ասադի զորքերն արդեն մտել են Հասեկե, Քամիշլի, Տաբկա և ռազմավարական նշանակություն ունեցող Մանբիջ քաղաքները և շարունակում են շարժվել առաջ:
Սա, կարելի է ասել, բեկումնային պահ է սիրիական հակամարտության համար, քանի որ 2013 թվականից հետո Դամասկոսն առաջին անգամ վերահսկողություն է հաստատում երկրի հյուսիս-արևելքում, այն էլ ոչ թե ռազմական գործողության արդյունքում, այլ այդ շրջանները վերահսկող քրդական ուժերի հրավերով: Սա էականորեն կամրապնդի Ասադի իշխանությունը երկրի տարածքում՝ միևնույն ժամանակ մեծացնելով Սիրիայի կառավարական զորքերի և Թուրքիայի առաջնորդած ուժերի միջև ուղղակի բախումների հավանականությունը: Թեև էրդողանը հայտարարել է, որ թուրքական զորքերը Մանբիջը գրավելու գործողություն չեն իրականացնի (այս քաղաքը Թուրքիայի թիրախում էր նաև նախորդ գործողությունների ժամանակ), քանի որ այնտեղ մտնել են օրինական արաբ տերերը (Սիրիայի կառավարական զորքերը), սակայն տեղեկություններ կան, որ սիրիական ընդդիմությունը, որն ակտիվ համագործացում է Թուրքիայի հետ, հարձակում է սկսել Մանբիջի ուղղությամբ:
Թուրք-սիրիական բախումների հավանականությունը պայմանավորված կլինի այժմ ռուս-թուրքական պայմանավորվածություններով: Սիրիական բանակում ռուսների ազդեցությունը բավականին մեծ է և որոշիչ, ուստի քրդերի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և երկրի հյուսիս-արևելքում սիրիական բանակի գործողությունները չեն կարող լինել առանց Մոսկվայի հավանության: Թուրքիայի համար այժմ սիրիական բանակի հետ բախումների մեջ մտնելը կնշանակի խնդիրներ նաև Ռուսաստանի հետ, այն դեպքում, երբ ԱՄՆ հետ հարաբերություններում դեռ ամեն ինչ չէ, որ կարգավորված է: Թեև Թրամփի վարչակազմը թուրքական գործողությանը սկզբնական շրջանում լուռ համաձայնություն էր տվել, սակայն այժմ հնարավոր ամեն կերպ նշում է, որ թուրքերի համար ինքը կանաչ լույս չի վառել, քրդերին մենակ չի թողել և նույնիսկ սպառնում է փլուզել թուրքական տնտեսությունը:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը  հոկտեմբերի 15-ին հրամանագիր է ստորագել Թուրքիայի կառավարության հետ կապված ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց նկատմամբ պատժամիջոցներ սահմանելու մասին: Նշվում է, որ պատժամիջոցների տակ արդեն հայտնվել են Թուրքիայի էներգետիկայի և պաշտպանության նախարարության երեք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: Բացի այդ, Թրամփը հայտարարել է, որ դադարեցնում է Թուրքիայի հետ բանակցությունները 100 մլրդ դոլար արժողությամբ առևտրային գործարքի շուրջ և 50 տոկոսով բարձրացնում է պողպատի սակագինը:
Հաշվի առնելով, որ Թրամփը սպառնում էր պատժամիջոցներ կիրառել, եթե Թուրքիան գործողության շրջանակներում անցնի ԱՄՆ համար կարմիր գծերը՝ կարելի է ենթադրել, որ այդ կարմիր գծերը Թուրքիան արդեն անցել է:
ԱՄՆ կողմից պատժամիջոցների սահմանմանը նախորդել էր քրդերի և Դամասկոսի միջև պայմանավորվածության մասին տեղեկությունը, ինչպես նաև լրատվամիջոցները հաղորդում էին քրդերի կողմից բանտերում գտնվող ԻՊ զինյալներին ազատելու մասին:
Դամասկոսի և քրդերի միջև պայմանավորվածությունը բավականի հետաքրքրիր է և կարող է էական նշանակություն ունենալ Սիրիական հակամարտության կարգավորման համատեքստում: Քրդերի և Ասադի իշխանության միջև բանակցություններ էին ընթանում ԱՄՆ կողմից Սիրիայից զորքերը դուրս բերելու մասին Թրամփի հայտարարությունից հետո: Սակայն ամիսներ տևած բանակցություններն արդյունք չէին տալիս. Դամասկոսը չէր համաձայնում երկրի հյուսիս-արևելքում վերահսկողություն հաստատելու դիմաց քրդերին լայն ինքնավարություն տալ: Նշենք, որ վերջինս բավականին շահեկան կարող էր լինել ԱՄՆ համար՝ տարածաշրջանում ամրապնդելու համար ԱՄՆ դիրքերը, ինչպես դա եղավ Իրաքում քրդերին ինքնավարություն տրամադրելու դեպքում:
Այժմ անհասկանալի է, թե ինչի դիմաց են քրդերը համաձայնել իրենց վերահսկողության տակ գտնվող շրջաններում սիրիական կառավարական զորքերի հաստատմանը: Սակայն, ըստ էության, գինը, որը վճարել են քրդերը սիրիական զորքերի օգնության դիմաց, որոշիչ է լինելու թուրքական գործողության ելքի և սիրիական հակամարտության կարգավորման համար:
Նշենք, որ այս պայմանավորվածությունից ելնելով՝ թուրքական գործողությանը միջազգային արձագանքը որոշակիորեն փոխվել է: Ինչպես հայտարարել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին, ԵՄ-ն կտրականապես դեմ էր հանդես գալիս Սիրիայի հյուսիսում թուրքական գործողությանը՝ այդ թվում վախենալով, որ այն կհանգեցնի Ասադի և Ռուսաստանի հետ քրդերի համագործակցության խորացմանը:  Իսկ Մոսկվայում արդեն հայտարարում են, որ թուրքական գործողությունը չի տեղավորվում Սիրիայի տարածքային ամբողջականության կոնցեպտի մեջ, և որ Թուրքիայի և Ասադի զորքերի բախումներն անթույլատրելի են: Սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ միջազգային հանրության անգամ քննադատական հայտարարությունները պայմանավորված չեն Սիրիայի քրդերի ֆիզիկական անվտանգության մասին մտահոգություններով, միջազգային հանրությունը մեծ հաշվով դասեր չի քաղել 1915 թվականի Հայոց Ցեղասպանությունից և այժմ, երբ մեկ դար հետո նույն իրավիճակում հայտնվել են քրդերը, առաջ է շարժվում նույն ձեռագրով:
Այսօր սիրիացի քրդերի ճակատագիրը մեծապես կախված է նրանց կատարած ընտրությունից՝ փոխելու արտաքին կողմնորոշումը և ակտիվացնելու համագործակցությունը հակառակ ճամբարի՝ Ասադի, Ռուաստանի և Իրանի հետ: Այժմ կուլիսային պայմանավորվածությունները ընթանալու են արդեն հաշվի առնելով այս փոփոխությունները:
Հայաստանը ևս պետք է իր գործողություններում հաշվի առնի դրանք և համապատասխան քայլեր իրականացնի Սիրիայի հյուսիսում բնակվող հայերի և ընդհանրապես սիրիահայ համայնքի անվտանգությունն ապահովելու համար: Միգուցե Ասադի զորքերի այդ տարածքներ մտնելը և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից սիրիահայ համայնքի վերաբերյալ վարչապետ Փաշինյանի չբացահայտված խնդրանքը կատարելն անվտանգության որոշակի երաշխիքներ է ստեղծում: Սակայն, ինչպես տեսնում ենք, կուլիսային պայմանավորվածությունների արդյունքում ռազմական գործողությունների ընթացքը յուրաքանչյուր պահի կարող է փոխվել՝ անվտանգային լուրջ խնդիրներ ստեղծելով՝ այդ թվում նաև այդ շրջաններում բնակվող հայերի համար, ինչը կարող է ՀՀ իշխանություններից լրացուցիչ քայլեր պահանջել:

"Источник мира": что происходит на севере Сирии?
На северо-востоке Сирии продолжается военная операция Турции против курдов, начавшаяся 9 октября. Турецкие войска довольно быстро продвигались вглубь Сирии: 10 октября в рамках операции "Источник мира" Турция захватила контроль над городом Рас-эль-Эйн, а 11 октября заняла еще один важный населенный пункт - Тель-Абьад. Кроме того, турки перекрыли важное шоссе Алеппо-Хасеке, которое соединяет северо-восточные провинции страны с другими частями Сирии. За это время Турция объявила о ликвидации около 600 боевиков "Сирийских демократических сил" (Анкара считает эту группировку террористической). Но в последние дни курды регистрируют успехи в боях, согласно сообщениям СМИ, восстановив контроль над шоссе Алеппо-Хасеке и захватив город Рас-эль-Айн.
Соглашение, достигнутое 14 октября между сирийским правительством и курдской автономной администрацией, контролирующей северо-восток страны, создает некоторые препятствия для продвижения Турции. Согласно этому соглашению, сирийские правительственные войска 14 октября начали движение к турецкой границе. Войска Асада уже вошли в города Хасеке, Камышлы, Табка и Манбидж, который имеет стратегическую важность, и продолжают двигаться вперед.
Это, можно сказать, является поворотным моментом для сирийского конфликта, поскольку Дамаск впервые с 2013 года установил контроль на северо-востоке страны - и не за счет военных действий, а по приглашению курдских сил, контролирующих эти районы. Это существенно усилит власть Асада в стране, одновременно увеличивая вероятность прямых столкновений между сирийскими правительственными войсками и силами под руководством Турции. Хотя Эрдоган заявил, что турецкие войска не будут предпринимать действия в Манбидже (этот город также был целью Турции в предыдущих операциях), поскольку в нем расположились законные арабские хозяева (сирийские правительственные войска), есть информация, что сирийская оппозиция, которая активно сотрудничает с Турцией, начала нападение на Манбидж.
Вероятность турецко-сирийских столкновений теперь будет обусловлена российско-турецкими договоренностями. Влияние России в сирийской армии довольно большое и решающее, поэтому соглашения, достигнутые с курдами, и действия сирийской армии на северо-востоке страны не могут происходить без одобрения Москвы. Для Турции сейчас столкновения с сирийской армией будут означать проблемы с Россией, в то время как отношения с США еще не урегулированы. Хотя администрация Трампа поначалу молча согласилась на турецкую операцию, теперь она всеми возможными способами говорит, что не давала зеленый свет туркам, что не оставляла курдов и даже угрожает разрушить турецкую экономику.
Президент США Дональд Трамп 15 октября подписал указ о санкциях против против частных лиц, организаций или лиц, связанных с правительством Турции и участвующих в действиях, которые создают опасность для гражданских лиц или ведут к дальнейшему подрыву мира, безопасности и стабильности на северо-востоке Сирии. Отмечается, что три представителя властей Турции высокого ранга, министерство энергетики и обороны внесены в санкционный список - одновременно с подписанием указа. Кроме того, Трамп заявил, что он приостанавливает переговоры с Турцией по поводу торговой сделки на 100 миллиардов долларов и повышает тариф на сталь на 50 процентов.
Учитывая, что Трамп пригрозил наложить санкции, если Турция в рамках своих действий начнет пересекать красные линии для США, можно предположить, что эти красные линии Турция уже пересекла.
Санкциям США предшествовали сообщения о соглашении между курдами и Дамаском, а также сообщения в СМИ об освобождении курдами заложников ИГИЛ из сирийских тюрем.
Соглашение между Дамаском и курдами довольно интересно и может сыграть значительную роль в контексте урегулирования сирийского конфликта. Переговоры между курдами и правительством Асада ведутся после заявления Трампа о том, что США выведут войска из Сирии. Но многомесячные переговоры не дали результата: Дамаск не согласился предоставить курдам широкую автономию взамен на установление контроля на северо-востоке страны. Следует отметить, что это было бы весьма выгодно для Соединенных Штатов в укреплении позиций США в регионе, как это было с предоставлением автономии курдам в Ираке.
Сейчас неясно, взамен на что согласились курды передать районы, находящие под их контролем, сирийским правительственным войскам – это только обеспечение их безопасности или...  По сути, цена, заплаченная курдами за помощь сирийских войск, будет иметь решающее значение для исхода турецкой операции и урегулирования сирийского конфликта.
В результате этого соглашения международная реакция на действия Турции несколько изменилась. По словам руководителя дипломатии ЕС Федерики Могерини, ЕС решительно выступает против действий Турции на севере Сирии, в том числе опасаясь, что это может привести к углублению курдского сотрудничества с Асадом и Россией. В Москве уже заявили, что турецкая операция не вписывается в концепцию территориальной целостности Сирии и что столкновения между турецкими войсками и войсками Асада недопустимы. Это еще раз показывает, что даже критические заявления международного сообщества не обусловлены опасениями по поводу физической безопасности курдов в Сирии. Международное сообщество по большому счету ничему не научилось после Геноцида армян 1915 года и сегодня, когда курды оказались в такой же ситуации век спустя, оно использует старый почерк.
Сегодня судьба сирийских курдов во многом зависит от их выбора по смене "внешней ориентации" и активизации сотрудничества с противоположным лагерем - Асадом, Россией и Ираном. Закулисные переговоры сейчас будут вестись, учитывая эти изменения.
Армения также должна принять во внимание эти изменения и предпринять соответствующие шаги для обеспечения безопасности армян, проживающих в северной части Сирии и армянской общины в Сирии в целом. Возможно, ввод войск Асада в эти районы и неизвестная просьба премьер-министра Пашиняна президенту России Владимиру Путину о сирийско-армянской общине может дать некоторые гарантии безопасности. Однако как мы видим, в результате закулисных соглашений ход военных действий может измениться в любое время, создав серьезные проблемы с безопасностью, в том числе для армян, проживающих в этих районах. А это может потребовать дополнительных шагов со стороны властей Армении.