NYT: Թրամփը կարող է շուրջ 200 զինվորականի թողնել Սիրիայի արևելքում
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը դիտարկում է ԻՊ դեպ պայքարելու համար Սիրիայի արևելքում մոտ 200 զինվորական թողնելու Պենտագոնի պլանը: Այս մասին հայտնում է The New York Times թերթը ԱՄՆ նախագահի աշխատակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին հղումով:
Պարբերականը նշում է, որ այդ պլանի նպատակներից մեկը օգնել քրդերին պահպանելու Սիրիայի արևելքում նավթահանքերի նկատմամբ վերահսկողությունը՝ թույլ չտալով սիրիական և ռուսական զորքերի առաջխաղացումն այդ շրջաններ:
Պաշտոնյայի խոսքերով՝ Թրամփն այդ պլանը դիտարկում է նախորդ շաբաթվանից: Վարչակազմի և պաշտպանության նախարարության երեք այլ պաշտոնյաներ հաստատել են այդ տարբերակը քննարկվում է ամերիկյան առաջատար քաղաքական գործիչների և հրամանատարների շրջանում:

СМИ: Трамп оставит в Сирии 200 спецназовцев
Президент США Дональда Трампа рассматривает план Пентагона оставить в восточной Сирии около 200 американских военнослужащих, чтобы бороться с террористами ИГ. Об этом, как передает Интерфакс, сообщает The New York Times со ссылкой на высокопоставленного чиновника администрации президента США.
Издание отмечает, что одна из целей этого плана - помочь курдам сохранить контроль над нефтяными месторождениями на востоке, не допустив продвижения туда сирийского правительства и российских войск.
По его словам, президент США рассматривает данный план с прошлой недели. Три других чиновника администрации и минобороны подтвердили, что данный вариант обсуждается среди ведущих американских политиков и командиров.