ԱՄՆ-ն ձգտում է վերսկսել բանակցությունները թալիբների հետ. Աֆղանստան է մեկնել Պենտագոնի ղեկավարը
Պենտագոնի ղեկավար Մարկ Էսփերը կիրակի՝ հոկտեմբերի 20-ին, ժամանել է Աֆղանստան: Սա Էսփերի առաջին այցն է պաշտպանության նախարարի պաշտոնում և նպատակ է հետապնդում վերսկսել բանակցություններն իսլամական «Թալիբան» շարժման հետ:
«Նպատակն է ունենալ խաղաղ համաձայնագիր, ինչ-որ պահի՝ քաղաքական համաձայնագիր, ինչը լավագույն լուծումն է»,- հայտարարել է Էսփերն իր հետ ուղևորված լրագրողներին:
Բանակցությունները, որ շուրջ մեկ տարի է ընթանում են ԱՄՆ-ի և իսլամական «Թալիբան» շարժման միջև, ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի սկզբին հայտնվեցին խզման վտանգի տակ: Պլանավորված բանակցությունները չեղարկելու անսպասելի որոշում էր կայացրել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ կապված Քաբուլի դիվանագիտական թաղամասում իրականացրած պայթյունի հետ, որի արդյունքում զոհվել էր ամերիկացի զինծառայող: Պայթյունի պատասխանատվությունը ստանձնել էր «Թալիբան»-ը: ԱՄՆ-ի ղեկավարի հետ բանակցություններից օրեր առաջ նման քայլի դիմելը Թրամփը որակել էր՝ որպես «բանակցություններում կեղծ առավելություն ձեռք բերելու» փորձ և չեղարկել դրանք: Ի դեպ, մինչ այդ արդեն կար թալիբների հետ նախապես համաձայնեցրած փաստաթուղթ, որը դեռ կարիք ուներ վերջնական համաձայնեցման և լուրջ հիմքեր էր տալիս ակնկալելու, որ Աֆղանստանում շուրջ 18 տարի շարունակվող պատերազմը կարող էր վերջապես ավարտվել: Այժմ Մարկ Էսփերի այցով ԱՄՆ-ն հերթական քայլն է անում՝ վերականգնելու եղած վիճակը և վերսկսելու բանակցությունները:
Թալիբներն ԱՄՆ-ից պահանջում են դուրս բերել զորքերն Աֆղանստանից, ինչին ի պատասխան պաշտոնական Վաշինգտոնը պահանջում է «Թալիբան»-ից անվտանգության կայուն երաշխիքներ, ինչպես նաև կապերի խզում «Ալ-Քաիդա»-ի հետ և ուղիղ երկխոսություն «Թալիբան»-ի և պաշտոնական Քաբուլի միջև, որին թալիբները համարում են Վաշինգտոնի դրածո իշխանություն և հրաժարվում բանակցելուց: Եվ միայն այս պահանջների կատարումից հետո Թրամփը խոստանում է մասնակիորեն բավարարել թալիբների՝ ամերիկյան զորքերը դուրս բերելու պահանջը. օգոստոսի 29-ին Թրամփը հայտարարեց, որ մտադիր է գրեթե կրկնակի կրճատել Աֆղանստանում գտնվող իր զորախումբը՝ 14000-ից հասցնելով 8600-ի՝ հավելելով, որ անգամ թալիբների հետ վերջնական համաձայնագրի ստորագրման պարագայում չի պատրաստվում ամբողջ զորքը դուրս բերել Աֆղանստանից:

Завершится ли 18-летняя война в Афганистане?
Министр обороны США Марк Эспер - впервые в должности министра обороны США - прибыл 20-го октября в Афганистан, чтобы попытаться возобновить переговоры с представителями радикального движения "Талибан".
"Цель все еще заключается в том, чтобы в конце концов достичь мирного соглашения, политического соглашения - это наилучший вариант", - сказал Эспер журналистам.
Переговоры, которые продолжались около года между США и исламским движением "Талибан", в начале сентября были сорваны. Неожиданное решение отменить запланированные переговоры было принято президентом США Дональдом Трампом в связи с взрывом в дипломатическом округе Кабула, в результате которого погиб американский солдат. Ответственность за взрыв взял на себя "Талибан". После этого президент США Дональд Трамп воспринял этот шаг как попытку "создать фальшивое преимущество на переговорах" и отменил их. Следует отметить, что до этого уже был достигнут согласованный с талибами документ, который нуждался в окончательном согласии сторон и дал серьезные основания ожидать, что почти 18-летняя война в Афганистане, наконец, может быть закончена. Теперь, с визитом Марка Эспера, США делают шаг к восстановлению ситуации и возобновлению переговоров.
Боевики "Талибана" требуют вывода американских войск и прекращения использования афганской территории в качестве перевалочной базы для миссий в других странах. В свою очередь Вашингтон требует гарантий безопасности со стороны "Талибана", разрыва его отношений с группировкой "Аль-Каида", а также вступления в переговоры о перемирии с официальным Кабулом, которого талибы считают марионеткой Вашингтона и отказываются вести переговоры. И только после выполнения всего этого Трамп обещает частично удовлетворить требование талибов вывести американские войска из Афганистана. Трамп заявил, что США намерены сократить свой контингент в Афганистане почти вдвое - с 14000 до 8600 солдат и офицеров, добавив, что не собирается выводить всех своих военных даже в случае заключения с "Талибаном" соглашения о мире.
Такой расклад не дает особых надежд на то, что в ближайшем будущем соглашение будет достигнуто, но ясно показывает, что американская сторона желает этого соглашения, и не исключено, что даже пойдет на смягчение позиций по определенным вопросам.