Վարչապետը ներկա է գտնվել «Հաղթանակ» ենթակայանի վերագործարկման արարողությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ-ի կողմից վերակառուցված 220/110.10 կվ «Հաղթանակ» ենթակայանի վերագործարկման արարողությանը: Աշխատանքներն ընթացել են Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Էլեկտրամատակարարման հուսալիության ծրագրի լրացուցիչ ֆինանսավորում» ծրագրի շրջանակում:
Ըստ պատասխանատուների, ենթակայանը կարևոր նշանակություն ունի Երևան քաղաքի հարավ-արևմտյան հատվածի, ինչպես նաև Արմավիրի մարզի մի շարք բնակավայրերի հուսալի էլեկտրամատակարարման ապահովման հարցում: Վերակառուցման աշխատանքների ընթացքում կառուցված նոր 110 կվ բաց բաշխիչ սարքավորումների, տեղադրված SCADA համակարգի, փոխարինված 125 ՄՎԱ հզորությամբ երկու ավտոտրանսֆորմատորների շնորհիվ կբարձրանա էլեկտրահաղորդման ցանցի հզորությունը, Երևան քաղաքի կենտրոնի և հարավային շրջանների սպառողների էլեկտրամատակարարման կայունությունը, կնվազի սարքավորումների խափանման պատճառով վթարային անջատումների քանակը, կկրճատվեն շահագործման ծախսերը:
1988 թվականից հիմնադրված «Հաղթանակ» ենթակայանի վերանորոգման աշխատանքներն սկսվել են 2016 թվականի հուլիսից: Դրանք իրականացնելու համար ներդրվել է 14 մլն դոլար: Այժմ ժամանակակից տեխնոլոգիական սարքավորումներով հագեցած ենթակայանում աշխատում է 15 մարդ:
Ծրագիրն իրականացվել է Համաշխարհային բանկի, գլխավոր կապալառու «Կասկադ-էներգո» ընկերության, ծրագրի պորհրդատու «Դեկոն/ Կոնսուլեկտրա» համատեղ ձեռնարկության աջակցությամբ:

Премьер Армении присутствовал на церемонии перезапуска подстанции "Ахтанак"
Премьер-министр Никол Пашинян присутствовал на церемонии перезапуска подстанции "Ахтанак" ("Победа") мощностью 220/110.10 кВт, которая реконструирована ЗАО "Высоковольтные электросети" министерства территориального управления и инфраструктур. Работы были проведены в рамках финансируемого Международным банком реконструкции и развития проекта "Дополнительное финансирование программы надежности электроснабжения".
По словам ответственных лиц, эта подстанция имеет важное значение в надежном электроснабжении юго-западной части Еревана, а также ряда общин Армавирской области. В ходе работ по реконструкции подстанции были построены 110 кВт открытого распределительного оборудования, установлена система SCADA и два трансформатора мощностью 125 мВт, благодаря чему повысится мощность сети электропередач, стабильность электроснабжения потребителей в центре Еревана и южных районах, снизится число аварийных отключений из-за сбоя оборудования, а также сократятся расходы на эксплуатацию.
Ремонтные работы на основанной в 1988 году подстанции "Ахтанак" начались в июле 2016 года. На ремонт подстанции было инвестировано 14 млн долларов. На оснащенной современным технологическим оборудованием подстанции сейчас работает 15 человек.
Программа осуществлена при содействии Всемирного банка, главного подрядчика - компании "Каскад-Энерго", и консультанта проекта - совместного предприятия "Декон/Консулектра".