Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի աջակիցների թիվն ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում ավելանում է
Հաջորդ շաբաթ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում քննարկման ու քվեարկության է դրվելու Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը:  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին Թվիթերի իր միկրոբլոգում գրառում է կատարել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ, Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ֆրանկ Փալոնը:
«Հաջորդ շաբաթ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը պատմական քվեարկություն է կատարելու՝ պաշտոնապես ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը: Ամերիկան պետք է դեմ արտահայտվի մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններին, հատկապես, որ Թուրքիան սպառնում է Հյուսիսային Սիրիայում նոր էթնիկ բնաջնջման արշավով»,-նշել է նա:
Ամերիկայի հայկական համագումարը տեղեկացնում է, որ բանաձևի աջակիցների թիվն ավելանում է: «Ամերիկայի հայկական համագումարը բարձր է գնահատում ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի անդամները ջանքերը և ողջունում է H.Res.296 բանաձևը Ներկայացուցիչների պալատ բերելու որոշումը: Այս երկկուսակցական բանաձևը հաստատում է Հայոց ցեղասպանությունը և Ամերիկայի աննախադեպ մարդասիրական աջակցությունն՝ ուղղված  20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունից փրկվածներին»,- ասել է Ամերիկայի հայկական համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին:
Ավելի վաղ՝ կոնգրեսականներ Ադամ Շիֆը և Գուս Բիլիրակիսը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ նոր բանաձև ներկայացնելու նախաձեռնությամբ էին հանդես եկել: Նախագիծը միտված է Հայոց ցեղասպանության հերքումը մերժելուն, ԱՄՆ կառավարության կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ու հիշատակմանը, Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկվածության բարձրացման կարևորությանը  նմանատիպ հանցագործությունները հետագայում կանխելու առումով:
«Մենք ուրախ ենք տեղեկացնել, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը կուղարկվի քվեարկության: Ցեղասպանությունը, որը տեղի է ունեցել 1915-1923 թվականներին և, որի հետևանքով սպանվել է 1.5 միլիոն հայ, ինչպես նաև այլ էթնիկ խմբեր, ազգի ներկայացուցիչներ, ռեալ ժամանակում արձանագրվել է ամերիկացի դիվանագետների կողմից»,-հայտարարել են ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի անդամները:
Ամերիկյան լրատվամիջոցները, անդրադարձ կատարելով այս թեմային, հավանական են համարում, որ հաջորդ շաբաթ Ներկայացուցիչների պալատում դեմոկրատները կվավերացնեն բանաձևը:

Палата представителей США обсудит резолюцию о признании Геноцида армян
На следующей неделе в Палате представителей США будет вынесена на голосование резолюция о признании Геноцида армян. Как передает "Арменпресс", об этом в своем микроблоге в Twitter написал член Палаты представителей США, сопредседатель комиссии Конгресса по армянским вопросам Френк Палоне.
"На следующей неделе Палата представителей США проведет историческое голосование официального признания Геноцида армян. Америка должна высказаться против преступлений против человечности, тем более, что Турция в Северной Сирии угрожает новой кампанией по этническому уничтожению", - отметил он.
Армянская ассамблея Америки сообщает, что увеличивается число сторонников резолюции. "Армянская ассамблея Америки высоко ценит усилия членов Комитета по армянским вопросам Конгресса США и приветствует решение о передаче резолюции Н. Res. 296 в Палату представителей. Эта двухпартийная резолюция подтверждает Геноцид армян и беспрецедентное гуманитарное содействие Америки, оказанное переживших первый геноцид 20-го века", - сказал исполнительный директор Армянской ассамблеи Америки Брайан Ардуни.
Ранее конгрессмены Адам Шифф и Гус Билиракис выступили с инициативой представить новую резолюцию по Геноциду армян. Проект направлен на отрицание неприятия Геноцида армян, признание и упоминание правительством США Геноцида армян, важность повышения осведомленности о Геноциде армян в плане предотвращения подобных преступлений в будущем.
"Мы рады сообщить, что резолюция о признании Геноцида армян будет направлена на голосование. Геноцид, совершенный в 1915 - 1923 годах, в результате которого было убито 1,5 миллиона армян, а также представителей других этнических групп и наций, в реальном времени был зафиксирован американскими дипломатами", - заявили члены Комитета Конгресса США по армянским вопросам.
Американские СМИ, обращаясь к этой теме, считают вероятным, что демократы Палаты представителей на следующей неделе ратифицируют данную резолюцию.