Վանաձորի օրվա առթիվ վարչապետն այցելել է Վանաձոր և ծանոթացել քաղաքի զարգացման ծրագրերին (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ այսօր այցելել է Վանաձոր՝ մասնակցելու քաղաքի օրվան նվիրված տոնական միջոցառումներին և ծանոթանալու քաղաքի զարգացման ծրագրերին։
Վարչապետի առաջին կանգառը Վանաձորի Կառլոս Աբովյանի անվան կերպարվեստի թանգարանն է եղել, որտեղ իրականացվում են վերակառուցման աշխատանքներ՝ ՀՀ կառավարության սուբվենցիոն ծրագրերի և Վանաձորի համայնքապետարանի համաֆինանսավորման շրջանակում։ Թանգարանի նորոգման համար նախատեսված գումարի ծավալը կազմում է 92 մլն դրամ։ Կառավարության ղեկավարը ծանոթացել է շինարարական աշխատանքների ընթացքին, որոնք, պատասխանատուների վստահեցմամբ, նախատեսվում է ավարտին հասցնել մինչև տարեվերջ։ Վանաձորի կերպարվեստի թանգարանը հիմնադրվել է 1974 թվականին, այն Լոռու մարզի կարևորագույն մշակութային օջախներից է, որտեղ ներկայացված է թե՜ դասական, թե՜ ժամանակակից հայ կերպարվեստը։ Թանգարանի ֆոնդերը ներառում են շուրջ 1800 թանգարանային նմուշներ՝ գեղանկարներ, գրաֆիկա, քանդակներ, դեկորատիվ-կիրառական արվեստ։ Թանգարանում ցուցադրված են ոչ միայն լոռեցի գեղանկարիչների ստեղծագործությունները։
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանը և Աննա Հակոբյանն այցելել են «Վանաձոր Արմենիա» առողջարանային համալիր և ներկա գտնվել վերանորոգված բուժական մասնաշենքի բացման արարողությանը։ Շրջայցի ընթացքում վարչապետը ծանոթացել է ներդրումային ծրագրի շրջանակում իրականացված աշխատանքների արդյունքներին, առողջարանային ծառայությունների համար ստեղծված հնարավորություններին։ Նշվել է, որ 10 տարում նախատեսվում է ներդնել 5 միլիոն ԱՄՆ դոլար և վերակառուցել համալիրի բոլոր 9 մասնաշենքերը։ «Վանաձոր Արմենիա» առողջարանը հայտնի է որպես ցեխաբուժության կենտրոն՝ տորֆաբուժության բազմամյա ավանդույթներով։ Բացի ցեխաբուժությունից, այստեղ իրականացվում են ջրաբուժություն, պարաֆինաբուժություն և կլիմայաբուժություն։ Վերանորոգումից հետո, բացի բուժական սենյակներից, առողջարանն առաջարկում է նոր ստանդարտ, դելյուքս և լյուքս դասի ժամանակակից հյուրանոցային համարներ, առողջարանը բաց է լինելու տարվա բոլոր եղանակներին։

По случаю Дня Ванадзора премьер-министр Армении посетил Ванадзор и ознакомился с программами развития города
Премьер-министр Армении Никол Пашинян с супругой Анной Акопян посетил город Ванадзор для участия в мероприятиях в связи с Днем города и ознакомился с программами развития города.
Сначала премьер-министр побывал в Музее живописи имени Карлоса Абовяна, где проводятся ремонтные работы при софинансировании субвенционной программы правительства и мэрии Ванадзора. На ремонт музея предусмотрено 92 млн драмов. Глава правительства ознакомился с процессом строительных работ, которые по заверению ответственных лиц планируется завершить к концу года. Музей живописи Ванадзора основан в 1974 году, является важнейшим очагом культуры Лорийской области, где представлена как классическая, так и современная армянская живопись. Фонды музея насчитывают около 1800 экспонатов - картины, графика, скульптура, декоративно-прикладное искусство. В музее представлены работы не только лорийских художников.
Затем Никол Пашинян и Анна Акопян посетили санаторный комплекс “Ванадзор Армения” и присутствовали на церемонии открытия отремонтированного лечебного корпуса. Премьер-министр ознакомился с результатами реализованных в рамках инвестиционной программы работ, созданными для лечебных услуг возможностями. Было отмечено, что в течение 10 лет планируется инвестировать 5 млн долларов и реконструировать все девять корпусов комплекса. Санаторный комплекс "Ванадзор Армения" известен как центр грязелечения с многолетными традициями торфолечения. Кроме грязелечения здесь также проводятся водолечение, парафинолечение и климатолечение. После ремонта комплекс, кроме лечебных услуг, круглый год предлагает также современные гостиничные номера класса стандарт, делюкс и люкс.