Ցեղասպանության ընդունման մասին Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի քվեարկությունը. ո՞վ է հասցեատերը
ԱՄՆ Կոնգրեսի ստորին՝ Ներկայացուցիչների պալատն ընդունեց Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև, ինչի շուրջ քննարկումները դեռ ակտիվ փուլում են:
Անկասկած բանաձևի ընդունումը Ներկայացուցիչների պալատի կողմից կարևոր որոշում է, քայլ առաջ պատմական արդարության հաստատման համատեքստում: Որևէ կերպ կասկածի տակ չառնելով բանաձևի դերն ու նշանակությունն, այնուամենայնիվ պետք է դիտարկել նաև բանաձևի՝ այս պահին ընդունման շարժառիթները, որոնք պարունակում են նաև աշխարհաքաղաքական մեծ բաղադրիչ:
Առաջին հայացքից բանաձևի ընդունումը դիտվում է Թուրքիա-ԱՄՆ լարված հարաբերությունների համատեքստում: Այս մոտեցման հիմքում Թուրքիային պատժելն է  Սիրիայում իրականացրած գործողությունների ու ռուսական C-400-երի գնման համար: Սա, իհարկե բացառելը ճիշտ չի լինի, բայց մի նրբություն կա, որին արժե ուշադրություն դարձնել:
Նույն օրը, նույն մարմնի կողմից Թուրքիայի նկատմամբ պատժամիջոցների փաթեթի մասին օրենքի նախագիծ է ընդունվում, որը, կարծես, արդեն իսկ ընկնում է պատժիչ գործողությունների տրամաբանության ներքո: Այդպիսով, Միացյալ Նահանգները Թուրքիային զենքի վաճառքի արգելք է սահմանում` իր քայլին հետևելու կոչ անելով նաև եվրոպացի գործընկերներին: Բայցի այդ, սառեցվում են Թուրքիային զենքի վաճառքի հետ կապված անձանց` ԱՄՆ-ում ունեցած միջոցները: Պատժամիջոցները վերաբերում են նաև Թուրքիայի Պաշտպանության նախարար Հուլուսի Ակարային:  Միացյալ Նահանգների կողմից տարբեր երկրների նկատմամբ սանկցիաների կիրառման պրակիտկան հուշում է, որ այդ երկիրն ունի սանկցիաներն անընդհատ կոշտացնելու, մասշտաբները մեծացնելու գործիք: Չինաստանի դեմ անընդհատ կոշտացվող պատժամիջոցները դրա ամենաթարմ վկայությունն են: Այս պարագայում, եթե համարենք կիրառվող պատժամիջոցները ոչ բավարար, Միացյալ Նահանգները կարող էր դրանք պարզապես կոշտացնել Ցեղասպանության մասին բանաձևի ընդունման փոխարեն: Հատկապես եթե հաշվի առնենք Թուրքիայի և ԱՄՆ սերտ առևտրատնտեսական հարաբերությունները (20 մլրդ դոլար տարեկան) և այն խոսակցությունները, համաձայն որոնց Միացյալ Նահանգները կարող է նաև պատժամիջոցներ սահմանել թուրքական ազգային Halkbank –ի նկատմամբ: Այսինք, ԱՄՆ կողմից անընդհատ կոշտացնող գործիքը կարող է կիրառվել նաև Թուրքիայի պարագայում:
Այս դեպքում, առաջանում է հարց. իսկ միգուցե այս պահին Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Ցեղասպանության բանաձևի ընդունման օգտին քվեարկությունը որոշակի ուղերձնե՞ր է պարունակում նաև այլ կողմ/կողմերի համար, այդ թվում` Հայաստանի:
Կա՞ն արդյոք իշխանությունների կողմից այս հավանական տարբերակի հետ կապված հաշվարկներ: Կամ գուցե այս մասին իշխանություններն գիտեն ավելին` հաշվի առնելով Ներկայացուցիչների պալատի քվեարկությունից հետո շատ արագ վարչապետին սպասարկող նոր ինքնաթիռի գնման մասին որոշումը: Հիշեցնենք, որ ըստ պաշտոնական տվյալների, հինը տեխնիկապես ունակ չէ օվկիանոս հատել: Իհարկե որոշ վերլուծություններ արդեն իսկ կան, որ առկա ինքնաթիռը դեռ առաջիկա մի քանի տարին կարող էր անխնդիր սպասարկել, բայց այստեղ կարևորվում է որոշման հիմնավորումը օվկիանոս հատելու հետ կապված:
Հուսանք, որ եթե անգամ իշխանությունները գիտեն ավելին, ապա կլինի մանրակրկիտ հաշվարկ` պետական, անվտանգային խնդիրների տրամաբանության ներքո:
Միացյալ Նահանգները մեր տարածաշրջանում ունեն հստակ քաղաքական շահեր և այն, որ Հայաստանը տարիներ ի վեր կարողացել է կառուցել երկկողմ հարաբերություններ` երբեք ոչ ի հաշիվ այլ ուժերի կամ կենտրոնների հետ ունեցած շահերի, հետապնդել է միայն մեկ նպատակ. Հայաստանը պատրաստ չէր ու պատրաստ չէ վճարելու այդ այդ շահերի անտեսման գինը:

Кто является адресатом признания Геноцида армян со стороны Палаты представителей США?
Палата представителей Конгресса США приняла резолюцию о признании Геноцида армян, и дискуссии по этой теме все еще активны. Принятие резолюции со стороны американских конгрессменов, несомненно, является важным решением, шагом вперед в контексте исторической справедливости. Ни в коей мере не ставя под сомнение роль и значение резолюции, тем не менее следует рассмотреть и мотивы принятия этого документа именно сейчас. Эти мотивы включают в себя  большой геополитический компонент.
На первый взгляд, принятие резолюции рассматривается в контексте напряженных отношений между Турцией и США. В основе такого подхода – "наказание" Турции за ее действия в Сирии и за покупку российских C-400. Конечно, такое нельзя исключать, но есть и нюансы, на которые стоит обратить внимание.
В день принятия резолюции по Геноциду армян та же Палата представителей США приняла и законопроект о пакете санкций против Турции, который, по-видимому, и подпадает под логику "карательных мер" против этой страны. Так, по законопроекту Соединенные Штаты вводят запрет на продажу оружия Турции, призывая европейских партнеров последовать их примеру. Кроме того, у лиц, связанных с продажей оружия Турции и имеющих средства в США, будут заморожены счета. Санкции также распространяются на министра обороны Турции Хулуси Акару.
Практика применения санкций со стороны США против различных стран подсказывает, что у этой страны есть инструмент для постоянного ужесточения и расширения масштаба санкций. Постоянно ужесточающиеся санкции против Китая являются самым свежим примером этого. В этом случае, если считать недостаточным законопроект о санкциях против Турции, США могли бы просто ужесточить их - вместо принятия Резолюции о геноциде. Особенно если учесть тесные торгово-экономические отношения между Турцией и США (20 миллиардов долларов в год) и слухи о том, что Соединенные Штаты могут также наложить санкции на турецкий национальный Halkbank. То есть инструмент США по постоянно ужесточающимся санкциям вполне можно было бы применить и в отношении Турции.
В этом случае возникает вопрос: может, голосование в Палате представителей за резолюцию о Геноциде армян содержит определенные мессиджи и для других сторон/стороны, включая Армению?
Имеется ли у властей Армении какое-либо видение относительно такого возможного варианта? Или, может быть, власти знают об этом больше, учитывая решение новых армянских властей о покупке нового самолета, обслуживающего премьер-министра, последовавшее сразу после голосования в Палате представителей? Напомним, что по официальным данным, нынешний самолет технически не способен пересечь океан. Конечно, есть определенные данные о том, что существующий самолет мог бы еще служить в течение следующих нескольких лет без каких-либо проблем, но здесь учитывается возможность пересечения океана.
Будем надеяться, что даже если власти знают больше чем мы, то будут проведены скрупулезные расчеты относительно логики приоритетности вопросов, касающихся государства и безопасности.
Соединенные Штаты имеют четкие политические интересы в нашем регионе, и тот факт, что Армения годами могла строить двусторонние отношения - не за счет интересов других сил или центров - преследовал только одну цель: Армения не была и сейчас не готова расплачиваться за игнорирование этих интересов.