Արցախի մասնակցությունը վստահության մթնոլորտի ձևավորմանն ուղղված հումանիտար նախաձեռնություններում առանցքային նշանակություն ունի
Մոսկվայում ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերի հետ բանակցությունների ավարտին կայացած մամլո ասուլիսի ընթացքում լրագրողի հարցին ի պատասխան ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը նորից հիշեց ապրիլին Մոսկվայում կայացած հանդիպման արդյունքում ձեռք բերված հումանիտար բնույթի պայմանավորվածությունները: Հիշեցնենք՝ 2019 թվականի ապրիլի 15-ին կայացած համատեղ հանդիպման արդյունքում ընդունված հայտարարության մեջ կողմերը պայմանավորվել էին «փոխադարձության հիման վրա միջոցներ ձեռնարկել՝ թույլատրելու կողմերի տարածքում կալանքի մեջ գտնվող անձանց հարազատների այցերը, միաժամանակ պատրաստակամություն հայտնել գործնական միջոցներ ձեռնարկել մարդկանց միջև շփումների հաստատման ուղղությամբ, այդ թվում՝ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների փոխադարձ այցելությունների միջոցով»: Լավրովի պնդմամբ՝ այսօր աշխատանքները լրագրողների փոխայցելություններ կազմակերպելու ուղղությամբ ընթացքի մեջ են և «հույս» կա:
Հատկանշական է, որ այս ընթացքում համանախագահների կողմից չի եղել հստակեցում, որ, օրինակ, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների փոխադարձ այցելությունների մեջ ներգրավված են լինելու նաև լրագրողներ Արցախից: Թեև նման ակցիայի նպատակը, այն է՝ կառուցողականության և փոխվստահության մթնոլորտ ապահովելը, որևէ կերպ չի կարող իրագործվել առանց հակամարտության մեջ անմիջականորեն ներգրավված կողմի՝ Արցախի մասնակցության:
Այս հարցին և արցախցի լրագրողների ներգրավվածության խնդրին դեռ մայիս ամսին անդրադարձել էր նաև ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ «Հայացք Երևանից» հաղորդաշարի եթերում: Հաղորդման ընթացքում արտգործնախարարը համաձայնել էր հաղորդավարի այն դիտարկմանը, որ արցախցի լրագրողների մասնակցությունը միակ արդյունավետ ճանապարհն է: Ավելին, Մնացականյանը հաստատել էր, որ աշխատում են այդ ուղղությամբ:
Այսօր մնում է հուսալ, որ այս հարցում չենք ունեցել կամ չենք ունենա հերթական հետքայլը, և Արցախը բանակցային սեղան վերադարձնելն իր առաջնային նպատակ հռչակած կառավարությունը կանի առավելագույնը՝ գոնե հասնելու համար Արցախի լիարժեք մասնակցության հումանիտար բնույթի այս նախաձեռնություններում: Ի վերջո՝ Արցախի մասնակցությունը վստահության մթնոլորտի ձևավորմանն ուղղված հումանիտար նախաձեռնություններում առանցքային նշանակություն ունի:

Очень важно участие Арцаха в гуманитарных инициативах, направленных на создание атмосферы доверия
На пресс-конференции после встречи с генеральным секретарем ОБСЕ Томасом Гремингером в Москве, в ответ на вопрос журналиста, министр иностранных дел России Сергей Лавров напомнил о гуманитарных соглашениях по Карабаху, достигнутых в Москве в апреле этого года. Напомним, по результатам встречи, состоявшейся 15 апреля 2019 года, стороны выступили с заявлением, в котором говорилось о договоренности "на взаимной основе принять меры по допуску родственников к лицам, находящимся в заключении на территории сторон. Министры выразили готовность начать практическую работу по установлению контактов между людьми, включая взаимные поездки представителей СМИ". По словам Лаврова, сегодня ведется работа по организации взаимных визитов журналистов, и "есть определенная надежда".
Примечательно, что за этот период сопредседатели не давали понять, например, будут ли принимать участие в этих взаимных визитах представителей СМИ журналисты из Арцаха. Хотя цель такой акции, а именно - создание атмосферы конструктивности и взаимного доверия - никоим образом не может быть достигнута без участия Арцаха, непосредственно вовлеченного в конфликт.
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян еще в мае затронул этот вопрос участия арцахских журналистов в нашей телепрограмме "Взгляд из Еревана", подчеркнув, что участие арцахских журналистов во взаимных визитах является единственной эффективной дорогой к доверию. Более того, Мнацаканян подтвердил, что они работают в этом направлении.
Остается понадеяться, что в этом вопросе у нас не будет шагов назад, и что правительство Армении, которое объявило своей первоочередной задачей возвращение Арцаха за стол переговоров, сделает все возможное для полного участия представителей Арцаха хотя бы в этих гуманитарных инициативах. В конце концов, участие Арцаха в гуманитарных инициативах, направленных на создание атмосферы доверия, имеет особое и решающее значение.