Los Angeles Times-ը՝ Ջուլֆայում պատմական հայկական հուշարձանների ոչնչացման մասին. ոմանք դա «մշակութային ցեղասպանություն» են անվանում
LA
Դարեր շարունակ Ջուլֆայի սուրբ խաչքարերը՝ 16-րդ դարի հսկայական և հարուստ զարդանախշերով հուշաքարերը, կանգնած են եղել Արաքսի ափերին՝ զգոնությամբ պահպանելով աշխարհի խոշորագույն միջնադարյան հայկական գերեզմանոցը։ Երկրաշարժերը, պատերազմներն ու վանդալիզմը նոսրացրել են նրանց շարքերը, բայց 20-րդ դարի կեսերին հազարավոր խաչքարեր դեռևս կանգուն էին, փոխանցում է news.am-ը՝ հղվելով LATimes-ին։
Մինչդեռ այսօր Ջուլֆայում՝ Ադրբեջանի հեռավոր նախիջևանյան տարածարջանում չկա ոչ մի խաչքար։ Չնայած դրանց պաշտպանության վերաբերյալ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի 2000 թվականի հանձնարարությանը, Hyperallergic ամսագրում այս տարի հրապարակված վկայությունները ցույց են տալիս, որ հուշարձանները թաքուն և պարբերաբար ոչնչացվել են՝ Նախիջևանում հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման Ադրբեջանի վարած քաղաքականության շրջանակներում։
Հոդվածում նշվում է, որ ավերածությունների մասշտաբներն ապշեցնում են․ 89 միջնադարյան եկեղեցիներ, 5840 խաչքար և 22 000 տապանաքար։ Նշված հոդվածի համահեղինակ 33-ամյա Սիմոն Մաղաքյանը 1997-2006 թվականներին Ադրբեջանում եկեղեցիների և հուշարձանների ոչնչացումն անվանել է «XXI դարի մշակութային ցեղասպանություն»։
Ակտիվիստների խոսքերով, 2003 և 2009 թվականների արբանյակային լուսանկարները վկայում են Ջուլֆայում աշխարհի ամենամեծ միջնադարյան հայկական գերեզմանոցի ոչնչացման մասին։
Մաղաքյանը ցույց է տալիս «առաջ և հետո» լուսանկարների սլայդներ, արբանակային լուսանկարներ, ադրբեջանական արխիվային փաստաթղթեր ու տեսագրություններ՝ ադրբեջանական բանակի կողմից հայկական սրբավայրերի ու արտեֆակների ոչնչացման ապացույցներ։
Ի տարբերություն «Իսլամական պետության» և թալիբների, որոնք նպաստել են պատմական ավերակների ու հուշարձանների ոչնչացմանը, ադրբեջանական պաշտոնյաները հերքում են, որ հայկական գերեզմանոցներն ու եկեղեցիները, որոնց մասին խոսվում է, երբևէ գոյություն են ունեցել։
«Դա ավելի վատ է, քան այն ինչ անում էր «Իսլամական պետությունը»,- ասում է Մաղաքյանը,- «Ինչպե՞ս կարող էր աշխարհը անտեսել դա։ Ինչպե՞ս Ադրբեջանը անպատիժ մնաց։ և եթե ես չպատմեմ այս պատմությունը, ապա ո՞վ դա կանի։ Ես երբեք չեմ ների ինձ, եթե աշխարհը չիմանա մեր ժամանակների ամենամեծ մշակութային ցեղասպանության մասին»։
Նախիջևանը մեկուսացված տարածաշրջան է, որը վերահսկվում է Ադրբեջանի կողմից, սակայն առանձնացված է այս երկրի մնացած մասից, որը շրջապատված է Հայաստանով, Իրանով և Թուրքիայով։ Պատմականորեն հայկական Նախիջևանի տարածքը այսօր բնակեցված է առավելապես ադրբեջանցի թուրքերով։ Մաղաքյանն այն բնութագրեց որպես «նախկին Խորհրդային Միության Հյուսիսային Կորեա», որին ակնդետ հետևում էին և խստորեն վերահսկում։ Մասնավորապես, Ջուլֆան դժվարամատչելի է, այն տեղակայված է Նախիջևանի և Իրանի միջև հարավային ռազմականացված սահմանի երկայնքով։
Մաղաքյանների ընտանիքը տեղափոխվել է Միացյալ Նահանգներ, երբ Սիմոնը 16 տարեկան էր։ Երեք տարի անց, 2005թ․, Մաղաքյանը սովորելիս է եղել քոլեջում, երբ պատահաբար աչքով է ընկել ռուսական տեղեկատվական գործակալության թղթակցությունն այն մասին, թե ինչպես են ադրբեջանական զիվորները Ջուլֆայում մուրճով ջարդում խաչքարերն ու թափում դրանք Արաքսի մեջ (Տեսանյութը նկարահանել էր Նշան Թոփուզյանը՝ հայ եպիսկոպոս, որն ապրում էր սահմանի այն կողմում՝ Իրանում):
Սառա Պիկմանը, որը նույնպես հոդվածի համահեղինակն է, համարյա նույն ժամանակ տեսել է Թոփուզյանի տեսագրությունը։ Այժմ նա պատմական գիտությունների թեկնածու է Ելի համալսարանում, իսկ այն ժամանակ նա հնագետ ուսանող էր Չիկագոյի համալսարանում և որոշել էր Ջուլֆայի ոչնչացված խաչքարերի պատմությունը հրապարակել «Հնագիտություն» ամսագրում։
Մաղաքյանը հոդվածը կարդալուց հետո կապվել է Պիկմանի հետ, և նրանք սկսել են միասին աշխատել, որպեսզի հավաքեն և ներկայացնեն ականատեսների վկայությունները, պատմական լուսանկարները և այլ ապացույցներ։ 2006թ․ նրանք դրամ են հավաքել «առաջ և հետո» արբանյակային լուսանկարների գնման համար և նկարահանել են կարճ փաստագրական «Արաքսի նոր արցունքները» ֆիլմը։
Մոտ 20 խաչքարեր, որոնք խորհրդային տարիներին հանվել են Ջուլֆայից, պահպանվում են աշխարհով մեկ թանգարանների հավաքածուներում, այդ թվում՝ Նյու Յորքի «Մետրոպոլիտեն» արվեստների թանգարանում (Թանգարանը խաչքարերն անցյալ տարի ներառել էր «Հայաստան» հայտնի ցուցահանդեսում)։
Մաղաքյանը ոչ միայն անտրտունջ տարածում է մշակութային այդ կորստի մասին տեղեկատվությունը։ Այժմ նա ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդին համոզում է Նախիջևանում Ադրբեջանի գործողությունների հետաքննություն սկսել։
Նրա խոսքերով, իր գլխավոր նպատակը պարզապես ստիպելն է, որ աշխարհը վկայի մշակութային ցեղասպանության ակտի մասին։

LATimes: Исторические армянские памятники в Джульфе были уничтожены. Некоторые называют это «культурным геноцидом»
LA
На протяжении веков священные хачкары Джульфы стояли по берегам реки Аракс - огромные и богато украшенные надгробия 16-го века,  стойко охранявшая крупнейшее в мире средневековое армянское кладбище. Землетрясения, войны и вандализм уменьшили их ряды, но к середине 20-го века тысячи хачкаров все еще оставались на месте, передает LATimes.
Однако сегодня в Джульфе, в отдаленном Нахиджеванском регионе Азербайджана, нет ни одного хачкара. Несмотря на распоряжение  ЮНЕСКО от 2000 года, требующего их защиты, свидетельства, опубликованные в журнале по искусству Hyperallergic в этом году, показали, что памятники тайно и систематически уничтожались в рамках кампании Азербайджана по уничтожению следов местной армянского культурного наследия в Нахиджеване.
В статье отмечалось, что масштабы разрушения ошеломляют: 89 средневековых церквей, 5 840 хачкаров и 22 000 надгробий.  33-летний Симон Магакян, соавтор упомянутой статьи, назвал предполагаемый уничтожение  церквей и памятников в Азербайджане с 1997 по 2006 год «худшим культурным геноцидом XXI века».
По словам активистов, спутниковые снимки  2003  и  2009 годов показывают уничтожение самого большого в мире средневекового армянского кладбища в Джульфе.
Магакян показал слайды с фотографиями до и после, спутниковые снимки, азербайджанские архивные документы и видео - доказательства уничтожения азербайджанской армией армянских святынь и артефактов.
В отличие от «Исламского государства» и талибов, которые способствовали уничтожению исторических руин и памятников, азербайджанские чиновники отрицают, что армянские кладбища и церкви, о которых идет речь, когда-либо существовали.
«Это хуже, чем то, что делал «ИГ»», - сказал Магакян. «Как мир мог игнорировать это? Как Азербайджану это сошло с рук? И если я не расскажу эту историю, кто будет? Я бы никогда не простил себя, если бы мир не узнал о самом большом культурном геноциде нашего времени».
Нахиджеван  является изолированным регионом, контролируемым Азербайджаном, но отделенным от остальной части этой страны, окруженным Арменией, Ираном и Турцией. Исторически армянская территория Нахиджеван  сегодня населена преимущественно азербайджанскими турками. Магакян охарактеризовал ее как «Северную Корею бывшего Советского Союза», за которой пристально наблюдали и жестко контролировали. В частности, Джульфа труднодоступна, она расположена вдоль военизированной южной границы между Нахиджеваном и Ираном.
Семья Магакянов иммигрировала в Соединенные Штаты, когда Симону было 16 лет. Три года спустя, в 2005 году, Магакян учился в колледже,  когда наткнулся на репортаж российского информационного агентства о том как  азербайджанские солдаты в Джульфе кувалдой разбивали хачкары и сбрасывали их в памятника в Аракс. (Видео было снято Ншаном Топоузяном, армянским епископом, который жил через границу в Иране.)
Сара Пикман, которая также является соавтором статьи, примерно в то же время натолкнулась на видеозапись Топоузяна. В настоящее время она является кандидатом исторических наук в Йельском университете, в то время она была студентом-археологом в Чикагском университете и решила опубликовать историю об уничтоженной хачкарах  Джульфы в журнале «Археология».
Магакян связался с Пикман после прочтения ее статьи, и они начали работать вместе, чтобы собрать и представить свидетельства очевидцев, исторические фотографии и другие доказательства. В 2006 году они собрали деньги для покупки спутниковых снимков «до и после» и выпустили короткий документальный фильм «Новые слезы Аракса».
Около 20 хачкаров, вывезенных из Джульфы в советское время, хранятся в коллекциях музеев по всему миру, в том числе в Музее искусств Метрополитен в Нью-Йорке. (Музей  включил хачкары в известную выставку «Армения!» в прошлом году.)
Магакян неустанно не только распространяет информацию об этой культурной потере. В настоящее время он лоббирует Совет Безопасности ООН начать  расследование действий Азербайджана в Нахиджеване.
По его словам, его главная цель - просто заставить мир свидетельствовать об акте культурного геноцида.