Թրամփն Էրդողանին 100 մլրդ դոլար արժողությամբ գործարք է առաջարկել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանի՝ Վաշինգտոն այցի նախաշեմին հանդես է եկել 100 մլրդ դոլար արժողությամբ առևտրային գործարքի, ինչպես նաև ռուսական Ս-400 շուրջ տարաձայնությունները հարթելու հնարավոր տարբերակների առաջարկությունով, հայտնում է Washington Post-ը:
«Էրդողանին ուղղված նոր նամակում անցած շաբաթ Թրամփը Թուրքիայի նախագահին ասել է, որ 100 մլրդ դոլար արժողությամբ առևտրային գործարքը և շրջանցող ուղին, որը թույլ կտա խուսափել ԱՄՆ պատժամիջոցները կապված Թուրքիայի կողմից ռուսական Ս-400 զենիթահրթիռային համակարգերի ձեռքբերման հետ, դեռևս հնարավոր են», - գրում է պարբերականը՝ վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ հանդիսացող աղբյուրներին հղումով:

Трамп предложил Эрдогану сделку на $100 млрд и пути решения вопроса с С-400
Президент США Дональд Трамп в преддверии визита в Вашингтон турецкого лидера Реджепа Тайипа Эрдогана выступил с предложением о торговой сделке стоимостью в $100 млрд, а также возможные пути урегулирования противоречий вокруг российских ЗРК С-400, сообщает Интерфакс со ссылкой на Washington Post.
"В новом письме Эрдогану на прошлой неделе Трамп сказал турецкому президенту, что торговая сделка на $100 млрд и обходной путь, который позволит избежать санкций США в связи с покупкой Турцией российских ЗРК С-400, все еще возможны", - пишет издание, ссылаясь на источники из числа высокопоставленных чиновников администрации.
"Мы сняли (торговое предложение - ИФ) с повестки дня, когда турки вошли в Сирию. Но как только мы получили заверения в прекращении огня, мы решили вернуть пакет предложений, включая осуществление нынешнего визита" - сказал газете один из источников.