Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Կատարի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին
Պաշտոնական այցով Կատարի Պետությունում գտնվող նախագահ Արմեն Սարգսյանն ու նախագահի տիկին Նունե Սարգսյանը հանդիպել են Կատարի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Նախագահը ողջունել է հանդիպման մասնակիցներին՝ ընդգծելով, որ բարեկամ Կատարում Հայաստանն արդեն ունի իր դեսպանատունը, ինչը նոր որակ է հաղորդելու երկկողմ հարաբերություններին։ «Սա շատ կարևոր է և էական։ Կարևոր է մեր միջպետական հարաբերությունների համար, քանի որ այն մեկ ուրիշ՝ հարաբերությունների ավելի բարձր մակարդակ է ապահովում, և հույս ունեմ մոտ ապագայում Կատարը ևս կբացի իր դեսպանությունը Հայաստանում,-նշել է նախագահը։ - Այդպիսով, երկու երկրների միջև հարաբերություններն ավելի կխորանան, կամրապնդվեն, կընդարձակվեն, և հույս ունեմ, որ ձեզանից յուրաքանչյուրը հնարավորություն կունենա իր ներդրումն ունենալ մեր համագործակցության բոլոր ոլորտներում՝ գիտության, մշակույթի, արվեստի, ճարտարապետության, շինարարության, գործարար կյանքի, ինչպես նաև քաղաքականության»։
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանն ու Կատարը հարաբերությունների զարգացման հսկայական հնարավորություններ ունեն, և Հայաստանը հետաքրքրված է փոխգործակցության խորացմամբ․ «Հնարավորություն ունեցա այցելել Կատարի հիմնադրամ, հանդիպել հիմնադրի հետ։ Այդ հաստատությունը հոյակապ է և տպավորիչ։ Այս փոքր երկիրը գիտակցում է կրթության, մշակույթի, գիտության կարևորությունը և նայում է դեպի ապագա։ Մեզ համար սա ինչ-որ իմաստով լավ ու բարեկամ մրցակցի օրինակ է, որովհետև 21-րդ դարում մենք նույնպես մեր ներդրումը պետք է բերենք ոչ միայն մեր երկրի, այլև համաշխարհային մշակույթի, գիտության ու նոր տեխնոլոգիաների զարգացման գործում, քանի որ դա է ապագան»։
Նա նշել է, որ ներկայում աշխարհում տեղի ունեցող ցանկացած մեծ փոփոխություն բոլորի համար առաջացնում է խնդիրներ, բայց յուրաքանչյուր դժվարություն նաև հնարավորություն է այն ժողովուրդների համար, որոնք ունեն կենտրոնանալու, համախմբվելու ունակություն և առաջ շարժվելու հստակ ծրագիր։ «Կարծում եմ՝ եկել է ժամանակը, որ չբաժանենք մեզ հայաստանցիների և սփյուռքահայերի։ Աշխարհագրական տեղը, հայրենիքից հեռու լինելը չի նշանակում, որ մենք բոլորս չենք պատկանում նաև այդ հայրենիքին։ Իհարկե, դուք ապրում եք այս երկրում, ու շատ էական է, որ դուք այս երկրի լավ քաղաքացի լինեք, բայց, միևնույն ժամանակ, չմոռանաք ձեր ինքնությունը, թե ով եք, որտեղից եկել և ուր եք ուզում գնալ, ուր եք ուզում տանել ձեր երեխաներին,- ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը։ - Ես ակնկալում եմ, որ մենք բոլորս միասին մեր ներուժը, եռանդը, փորձառությունը, գիտելիքները համախմբված ներդնենք մեր երկրի հաջողության համար՝ միաժամանակ երբեք չմոռանալով մեր ինքնությունը։ Շատ էական է, որ ցանկացած նոր ծնված հայ երեխա կրի ոչ միայն իր մայրենի լեզուն, այլև մեր ժողովրդի պատմությունը, մշակույթը։ Ճանապարհը, թե ուր ենք գնում մենք, անցնելու ենք միասին, ձեռք ձեռքի տված, քանի որ հաջողության և հաղթանակի ուրիշ ուղի չկա»։

Армен Саркисян встретился с представителями армянской общины Катара
Находящийся с официальным визитом в Государстве Катар президент Армен Саркисян и супруга президента Нуне Саркисян встретились с представителями армянской общины Катара.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, Армен Саркисян приветствовал участников встречи, подчеркнув, что в дружественном Катаре у Армении уже есть свое посольство, что придаст новое качество двусторонним отношениям. "Это очень важно и существенно. Важно для наших межгосударственных отношений, так как оно обеспечивает еще один, более высокий уровень отношений, и надеюсь, что в ближайшем будущем Катар также откроет свое посольство в Армении", - отметил президент. – "Таким образом, отношения между двумя странами еще более углубятся, укрепятся, расширятся, и надеюсь, что каждый из вас будет иметь возможность внести свой вклад во все сферы нашего сотрудничества – в науку, культуру, искусство, архитектуру, строительство, в деловую жизнь и в политику".
Президент Саркисян отметил, что Армения и Катар имеют огромные возможности для развития отношений, и Армения заинтересована в углублении взаимодействия: "Я имел возможность посетить Фонд Катара, встретиться с основателем. Это учреждение великолепно и впечатляюще. Эта маленькая страна осознает важность образования, культуры, науки и смотрит в будущее. Для нас это в каком-то смысле пример хорошего и дружественного соперника, поскольку в 21-м веке мы также должны внести свой вклад в развитие не только нашей страны, но и мировой культуры, науки и новых технологий, поскольку это – будущее".
Он отметил, что любые перемены, происходящие в настоящее время в мире, вызывают проблемы для всех, но каждая трудность - также возможность для тех народов, которые имеют возможность сконцентрироваться, сплотиться и иметь четкую программу продвижения. "Думаю, пришло время, чтобы мы не делили себя на жителей Армении и армян диаспоры. Географическое пребывание, отдаленность от родины не означает, что мы все не принадлежим и этой Родине. Конечно, Вы живете в этой стране, и очень важно, чтобы Вы были хорошими гражданами этой страны, но, в то же время, не забывайте свою идентичность, кто Вы, откуда пришли и куда хотите идти, куда хотите привести своих детей", - подчеркнул президент Саркисян.  – "Я ожидаю, что мы все вместе внесем наш потенциал, энергию, опыт, знания в успех нашей страны, в то же время никогда не забывая о нашей идентичности. Очень важно, чтобы любой новорожденный армянский ребенок был носителем не только своего родного языка, но и истории, культуры нашего народа. Путь, которым мы идем, пройдем вместе, рука об руку, поскольку другого пути успеха и победы нет".