Վերջին շրջանում Ռուսաստանի պաշտոնյաների հայտարարություններն ու հանդիպումների օրակարգը ցույց են տալիս, որ Ռուսաստանը կրկին ակտիվ միջնորդություն է ստանձնում Արցախյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում:
Դեռևս Երևանում նոյեմբերի 11-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարեց, որ Ռուսաստանը պատրաստ է ինչպես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ներքո, այնպես էլ ազգային մակարդակով՝ Ռուսաստան-Հայաստան-Ադրբեջան ձևաչափով, միջնորդական ջանքեր գործադրել:
Արցախյան թեմային բավական լայն անդրադարձ է կատարվել նաև Երևանում՝ Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի  և Ռուսաստանի ԴԺ Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հանդիպման ժամանակ: Մատվիյենկոն իր ելույթում հատուկ ընդգծել է, որ Ռուսաստանին անհանգստացնում է կողմերի հռետորաբանությունը: «Ինձ թվում է՝ պետք է ավելի զուսպ լինել՝ փոխզիջումային լուծում գտնելու և առաջ շարժվելու համար»,- ասել է նա, ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը: Ի հավելում դրա, նոյեմբերի 22-ին Մոսկվայում Ռուսաստանի նախագահ Վալդիմիր Պուտինն ընդունելու է Ադրբեջանի առաջին փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևային:
Բացի այդ, ըստ մամուլում առկա նորությունների, լրագրողների փոխայցելությունները, որոնց մասին այդպես էլ դեռ պաշտոնական տեղեկատվություն չի հաղորդվել, անցկացվում էին Ռուսաստանի նախաձեռնությամբ: Դրանց մասին պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել ապրիլի 15-ին Մոսկվայում՝ ՌԴ արտգործանախարարի և ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների միջնորդությամբ տեղի ունեցած Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպման ընթացքում:
Ռուսաստանի կողմից նման ակտիվացումը նորություն չէ և Արցախյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում պարբերական բնույթ է կրել: Այս փուլում տպավորություն է ստեղծվում, որ ռուսական կողմը համապարփակ գործընթաց է նախաձեռնել, որը ենթադրում է նախ վստահության միջոցառումների իրականացում, մթնոլորտի բարելավում, այնուհետև կարգավորման փաթեթի քննարկում: Վստահության մթնոլորտի կառուցմանն ուղղված միջոցառումները Մոսկվայում համաձայնեցված և արդեն մասամբ կյանքի կոչվող հումանիտար քայլերն են, իսկ հակամարտության կարգավորման ռուսական տեսլականն, ընդհանուր առմամբ, արտացոլված էր Երևան կատարած այցից առաջ և դրա ընթացքում արված հայտարարություններում:
Նման գործընթացի առկայությունը, Հայաստանի կողմից ցուցաբերվող ակնհայտ անհամաչափ կառուցողականության (վարչապետի կողմից ամեն առիթով բարձրաձայնվող թեզը, որ հակամարտության ցանկացած լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար) ֆոնին կարող է հայկական կողմերի համար մի շարք բարդություններ և մարտահրավերներ պարունակել: Կառուցողական երկխոսությունն ու առաջընթացը բանակցություններում մեզ համար, միանշանակ, կարևոր են, սակայն մենք պետք է բավական ամուր լինենք՝ պաշտպանելու համար մեր շահերը, իսկ վերջին շրջանում Հայաստանի ղեկավարները խուսափում են դրանց մասին խոսելուց:

Заявления и повестки встреч российских высокопоставленных чиновников в последнее время показывают, что Россия вновь берет на себя роль активного посредника в переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта.
Еще 11-ого ноября в Ереване, на совместной пресс-конференции с главой МИД Армении, министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что Россия готова оказать самое активное посредническое содействие процессу карабахского урегулирования как в рамках Минской группы ОБСЕ, так и в национальном качестве - в формате Россия-Армения-Азербайджан.
Карабахская тема была также в центре внимания на встрече председателя Совета Федерации РФ Валентины Матвиенко с председателем парламента Армении Араратом Мирзояном. Особый акцент Матвиенко сделала на том, что Россию беспокоит риторика сторон конфликта. "Мне кажется, надо быть более сдержанными, чтобы найти компромиссное решение и продвигаться вперед, потому что и в Армении, и в Азербайджане люди хотят мира и нормальной жизни. Мы будем делать все, чтобы эффективно выполнять роль посредника", - как передает ТАСС,  сказала она. Вдобавок к этому президент России Владимир Путин сегодня, 22 ноября, проведет встречу с первым вице-президентом Азербайджана Мехрибан Алиевой.
Кроме того, согласно скудной информации, которая появилась в прессе, именно Россия выступает в роли организатора взаимных визитов журналистов, о которых пока не сделано никаких официальных заявлений. Визиты осуществляются в рамках договоренностей о гуманитарных мерах, которые были согласованы 15-ого апреля в Москве на встрече глав МИД Армении и Азербайджана при посредничестве Сергея Лаврова и сопредседателей МГ ОБСЕ.
Активность России как посредника - не новость, и она носит периодический характер в переговорном процессе. На данном этапе создается впечатление, что российская сторона начинает всеобъемлющий процесс от выстраивания доверия до согласования пакета урегулирования карабахского конфликта. Атмосферу доверия призваны обеспечить меры, согласованные в Москве, а российское видение урегулирования конфликта частично было отражено в заявлениях главы МИД России во время и до его визита в Ереван.
Подобный процесс может содержать множество сложностей и вызовов для Армении - на фоне той непропорциональной конструктивности, которую проявляют власти Армении (премьер-министр по любому поводу заявляет, что урегулирование конфликта должно устраивать народы Армении, Арцаха и Азербайджана). Конструктивный диалог и прогресс в переговорах, безусловно, важны для нас, но мы должны быть готовы также к защите своих интересов. А власти Армении в последнее время всячески стараются о таковых не говорить.