Գարեգին Նժդեհ՝ ազգային հերոս, այլ ոչ թե ֆաշիստ
Գարեգին Նժդեհի անվան շուրջ վերջին շրջանում քննարկումները բավական արդիական են դարձել: Ռուսական և ադրբեջանական տարբեր հարթակներում աղավաղված մտքեր են հնչում, որոնք իրականության հետ որևէ կապ չունեն:
Նման պարագայում հարկ ենք համարում մեր ընթերցողներին մեկ անգամ ևս հիշեցնել, թե ով է եղել իրականում հայ ժողովրդի հերոս Գարեգին Նժդեհը:
Նժդեհը հայոց պատմության էջերում հայտնվել է 1912 թվականին՝ Առաջին Բալկանյան պատերազմի սկզբին: Բալկանյան պատերազմի այս տարիներին հայերը Թուրքիայի դեմ կռվելու համար բուլղարական բանակի կողքին կամավորական վաշտ ստեղծեցին, որի ղեկավարները դարձան Գարեգին Նժդեհն ու Անդրանիկ Օզանյանը:  Մի շարք մարտերի՝ այդ թվում Յավեր-փաշայի կորպուսի ջախջախմանը մասնակցելու համար, Նժդեհը պարգևատրվել է  բուլղարական և հունական շքանշաններով և ստացել է «Բալկանյան ժողովուրդների հերոսի» կոչում:  Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ նա ռուսական բանակի կազմում երկրորդ հայկական կամավորական ջոկատի հրամանատարի տեղակալն էր: Նա սբ. Վլադիմիրի, սբ. Աննայի շքանշանների և Գեորգիևյան երկու խաչի ասպետ է:
1917թ. Նժդեհը սակավաթիվ ուժերով օգնության է հասել Կողբին և փրկել տեղի հայությանը կոտորածից: Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին, լինելով զորավար Դրոյի օգնականը, 1918թ.-ի գարնանը վարել է Ալաջայի բնակավայր Անիի շրջակայքում տեղի ունեցող մարտերը, որոնցով հնարավորություն է ընձեռել նահանջող հայկական զորամասերին անկորուստ անցնելու Ալեքսանդրապոլ:
Մոտենում էր 1918 թվականի մայիսը։ Ալեքսանդրապոլում կռվի բռնվելով թուրքական զորքերի դեմ, Նժդեհն իր խմբով նահանջում է Վանաձոր (Ղարաքիլիսա)։ Այստեղ էին նահանջել խուճապի մատնված բազմահազար հայ փախստականներ. տեղի ժողովուրդը նույնպես տագնապի մեջ էր։ Սակայն Նժդեհի գլխավորությամբ իրականացվող Ղարաքիլիսայի եռօրյա հերոսամարտով՝ հայությունը հաստատեց իր հարատևելու կամքը, և այդ հավաքական կամքի զորացման գործում, անշուշտ, անուրանալի է Նժդեհի դերը։ Ղարաքիլիսայում վարած կռիվների համար (որոնց ընթացքում վիրավորվել է Նժդեհը) նա արժանացել է ամենաբարձր՝ քաջության շքանշանի։
Հարկ է նշել, որ անուրանալի է Նժդեհի դերը նաև Զանգեզուրի ինքնապաշտպանական մարտերում:
Այդ շրջանում Զանգեզուրը Հայաստանի Հանրապետության մաս էր։ Թուրք-ադրբեջանական պանթյուրքական ծրագրում նախատեսվում էր երկու «եղբայր պետությունների» (Թուրքիայի և Ադրբեջանի) միավորում։ Իսկ այդ միավորման ճանապարհին առաջնային խոչընդոտ էր Սյունիքը:
«Թշնամին նպատակադրել էր մեր ժողովրդի մի խոշոր մասի դիակի վրայով կամուրջ նետել Տաճկաստանի և Ադրբեջանի միջև և, տեր դառնալով Սյունյաց աշխարհի ու Գողթանի բնական ամրություններին, մշտական սարսափի տակ պահել մեր մատաղ հանրապետությունը»:
Գարեգին Նժդեհ
Սյունիքի պաշտպանական կռիվների մասնակիցները մեկ ընդհանուր գաղափարի համար էին մարտնչում, որպեսզի ոչ մի դեպքում ու երբեք Սյունիքը չհանձնվի Ադրբեջանին:
Գարեգին Նժդեհն այն զորավարն էր, որին ոչ մի պայմանով խաբել չէին կարող: Նժդեհը ճիշտ էր կռահում և գիտեր, որ եթե հերոսական կռիվներով չպաշտպանեն Սյունիքը, այն կունենա Ղարաբաղի և Նախիջևանի ճակատագիրը: Եվ շնորհիվ նժդեհյան պաշտպանական հերոսամարտերի Սյունիքը մնաց հայկական: Իսկ եթե չլիներ Սյունիքը, հաստատ այլ կերպ էր ընթանալու ոչ միայն մեր տարածաշրջանի, այլ նաև համաշխարհային պատմությունը, այլ զարգացում էր ունենալու մեր քաղաքակրթությունը։
Մարտեր մղելով թուրքական, թաթարական ու խորհրդային կարմիր բանակի զորքերի դեմ մինչև 1921 թվականը՝ Նժդեհը լքեց Զանգեզուրը միայն իշխանությունների կողմից երաշխիք ստանալուց հետո, ըստ որի՝ Սյունիքը մնալու էր Հայաստանի կազմում։ 1921 թվականին Նժդեհն իր զինակիցներով անցավ Պարսկաստան։ Այնտեղ մնալով 4 ամիս՝ նա շուտով հեռացավ Բուլղարիա։
Ինչ վերաբերվում է նրա՝ նացիստների հետ համագործակցությանն ընդդեմ Խորհրդային Միության, ապա նշենք, որ այդ մասին չի հայտնաբերվել որևէ հիմնավորված փաստաթուղթ բացի բանավոր կերպով իրականացվող հակաքարոզչությունից:
Նժդեհն, այո, ունեցել է առնչություններ նացիստների հետ: Ինչպես հայտնում է azg.am-ը՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի սկսվելուց հետո թուրք պանթյուրքիստների մատուցմամբ մամուլում սկսվեց այնպիսի նյութերի հրապարակում, որոնցում նացիստները կոչ էին անում բնաջնջել հայերին որպես սեմական ժողովրդի: Հալածանքներ սկսվեցին Ռումինիայի, Հունգարիայի և Բուլղարիայի հայ համայնքների դեմ: Նժդեհը բացահայտեց պանթյուրքիստների ծրագրերը և կարողացավ գերմանացիներին համոզել, որ թուրքերը միայն բեռ կլինեն գերմանացիների համար, իսկ կովկասցի ազգայնականներին համոզեց, որ նրանց վտանգ է սպառնում Թուրքիայի և պանթյուրքիստների կողմից: Նա կարողացավ ստեղծել Կովկասի յուրօրինակ հակապանթյուրքական բլոկ՝ կովկասցի տարագիրների միություն, որպեսզի հակազդեր հակահայկական տրամադրություններին:
1944 թվականին, երբ խորհրդային բանակն արդեն մտել էր Բուլղարիա, նա հրաժարվեց հեռանալ երկրից, մնաց Սոֆիայում և խորհրդային իշխանությանն իր օգնությունն առաջարկեց «ֆեոդալական Թուրքիայի» դեմ պայքարելու համար։  Սակայն 1944 թ. հոկտեմբերի վերջերին «СМЕРШ»-ը ձերբակալեց Նժդեհին և  հասցրեց Մոսկվա: 1948 թվականին նա դատապարտվեց 25 տարվա բանտարկության և մինչև 1952 թվականն անցկացրեց բանտում: Ծանր հիվանդացած Նժդեհն այդ բանտում, մահացավ 1955 թվականին…
Գարեգին Նժդեհը երբևէ չի գործել ընդդեմ Ռուսաստանի:  Նժդեհը գտնում էր, որ հայերի գլխավոր թշնամին Թուրքիան է և այդ գաղափարը պաշտպանում էր մինչև կյանքի վերջին օրերը:
«Իմ ողջ կյանքը պայքար էր ֆեոդալական Թուրքիայի դեմ` մշակույթների և ազգերի պատմական դահճի դեմ։ Իմ ամբողջ գործունեությունը պայմանավորված էր Թուրքիայի նկատմամբ անդադար ու արդար ատելությամբ, որը ոչնչացրել էր իմ ազգի կեսը։ Ես` որպես զինվորական, պրոֆեսիոնալ չեմ, այլ հայրենասեր-հեղափոխական։ Այդ պատճառով թուրը վերցնում էի ձեռքս միայն այն ժամանակ, երբ հնարավորություն էր ստեղծվում հարված հասցնել Թուրքիային, որի գոյությունը ես համարել և այժմ էլ համարում եմ չարիք։ Իմ պայքարն ուղղված է ոչ թե թուրք ժողովրդի, այլ այդ պետության դեմ»։

Speculations around Garegin Nzhdeh's name have become very relevant recently. Distorted ideas are voiced on various platforms in Russia and Azerbaijan which have nothing to do with reality. For that reason, we find it necessary to remind our readers once again who was Armenian National Hero Garegin Nzhdeh.
Though it is impossible to paint a full portrait of a figure of this magnitude in this brief article, we will try to present to the reader some of the most important and interesting details from Nzhdeh’s biography and shed light on the work of this talented statesman, diplomat, writer, military commander.
Nzhdeh appeared in the pages of Armenian history in 1912, at the beginning of the First Balkan war. Together with General Andranik Ozanian, he formed an Armenian battalion within Macedonian-Adrianopolitan Volunteer Corps of the Bulgarian Army to fight against the Ottoman Empire in the Balkan wars, for the liberation of Thrace and Macedonia.
For participation in a series of battles, including the destruction of Yaver Pasha's corpus he had received Bulgarian and Greek medals, and the Title of Hero of the Balkans People." During World War I he was the vice-commander of the 2nd Armenian voluntary squad within the Russian army. He was awarded Order of St Vladimir and another Order of St Anna, and was a knight of two Eagles of Georgia.
Prior to World War I, after an amnesty granted by the Russian authorities in 1914, Nzhdeh returned to the Caucasus to prepare the formation of the Armenian volunteer units within the Russian army to fight against the Ottoman Empire. During the first stage of the war, in 1915, he was appointed as an assistant-commander to Drastamat Kanayan (Armenian military commander and politician, a member of the Armenian Revolutionary Federation) of the 2nd Armenian unit. Later on, in 1916, he commanded the special Armenian-Yezidi military unit. In 1917 Nzhdeh with a small battalion helped Koghb (village in the Tavush Province of Armenia), rescuing the local Armenians from massacre.
After the Russian Revolution and the withdrawal of the Russian army, in 1918 Nzhdeh fought in the skirmishes of Alajay (near Ani (today it is located on the territory of Turkey), allowing a secure passage for the retreated Armenian volunteer forces into Alexandrapol.
After clashing with Turkish forces in Alexandropol, today known as Gyumri, the Armenian fighters led by Nzhdeh dug-in and built fortifications in Karakilisa. Nzhdeh played a key role in organizing the troops for the defense of Karakilisa (now Vanadzor, Lori region, Armenia) in May 1918. He managed to mobilize a population of despairing and hopeless locals and refugees for the coming fight through his inspiring speech in the Dilijan church yard, where he called the Armenians to a sacred battle: "Straight to the frontline, our salvation is there."
With the three-day heroic battle of Karakilisa, the Armenians affirmed their will to survive, and Nzhdeh's role in strengthening that collective will is undeniable. Nzhdeh was awarded the highest order of courage for the battles in Karakilisa  (during which he was wounded).
It should be noted that Nzhdeh's role in Zangezur's self-defense battles in 1919 is also undeniable. At that time Zangezur was part of the Republic of Armenia. The Turkish-Azerbaijani Pan-Turkism program aimed at the unification of two "brother states" (Turkey and Azerbaijan). And Zangezur, Syunik was the main obstacle on the way to this unification.
''The enemy intended to throw a bridge over the corpse of a large part of our people between Tajikistan and Azerbaijan, aiming to gain control over the Syunik world and fortifications of Goghtan, thus keeping our young republic in constant terror''.
Garegin Nzhdeh
The participants of the Syunik self-defense battles fought for one common idea so that Syunik would never and never be handed over to Azerbaijan. Garegin Nzhdeh was a commander who could not be deceived under any circumstances.
Nzhdeh knew that they should defend Syunik through heroic battles, otherwise it would have the fate of Karabakh and Nakhijevan. And thanks to Nzhdeh self-defense heroic battles Syunik remained a part of Armenia. And if Nzhdeh didn't succeed to protect Syunik, not only the history of our region, but also the world history would have gone in a different way, our civilization would have a different development.
Fighting against the Turkish, Tatar and Soviet Red Army troops until 1921, Nzhdeh left Zangezur only after receiving a guarantee from the authorities that Syunik would remain within Armenia. After leaving Syunik, Nzhdeh spent four months in the Persian city of Tabriz. Soon after, he moved to Sofia, Bulgaria.
As for his cooperation with the Nazis against the Soviet Union, let's note that no substantiated document was found except for the verbally propaganda.
It is undeniable that Nzhdeh had been keeping in touch with the leaders of Nazis. And here's why. As azg.am reports, after the outburst of World War II, papers in which the Nazis called for the annihilation of the Armenians for being a Semitic people, started being published by the urge of the Turk Panturkists. Persecutions were organized against the Armenian communities in Romania, Hungary and Bulgaria. Nzhdeh revealed the plans of the Panturkists and could convince the Germans that the Turks would only be a burden for them, and he could convince the Caucasian nationalists that they were under threat by the Turks and the Panturkists. He was able to create a unique anti-Panturkist bloc in the Caucasus – a union of the outcast from the Caucasus to counter the anti-Armenian sentiment.
In 1944 when the Soviet Army had already entered Bulgaria he refused to leave the country, remained in Sofia and offered the Soviet Authorities his help in fighting against "Feudal Turkey". But at the end of October, in 1944 the "SMERSH" arrested Nzhdeh and took him to Moscow. He was kept in Vladimir prison.
In 1948 he was sentenced to 25 years of imprisonment and was kept there until 1952. Due to the serious illness he got there, Nzhdeh died in that prison in 1955.
Garegin Nzhdeh has never acted against Russia. Nzhdeh found that the main enemy of the Armenians was Turkey, and he defended his point till the end of his days.
''My whole life has been a struggle against the feudal Turkey, which had destroyed half of my nation. My struggle is not against the Turkish people, but against that state.''