Թուրքիան պատրաստ է քննարկել ամերիկացի զինծառայողների համար Ինջիրլիքի իր ավիաբազան փակելու հնարավորությունը, եթե ԱՄՆ-ը պատժամիջոցներ կիրառի Անկարայի կողմից ռուսական C-400 զենիթահրթիռային համակարգերի ձեռքբերման պատճառով: Այդ մասին A Haber հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն:
«Թուրքիան կարող է ԱՄՆ-ին խնդրել՝ իր զինվորականներին դուրս բերել Ինջիրլիքի ավիաբազայից»,- նրա խոսքը մեջբերել է Sabah թերթը:
Չավուշօղլուի խոսքերով` Անկարան նաև կարող է «փոխել Քուրեջիք բազայի կարգավիճակը», որտեղ ծավալված են հակահրթիռային պաշտպանության եվրոպական համակարգի տարրերը:

Турция готова рассмотреть возможность закрытия своей авиабазы Инджирлик для американских военнослужащих, если США введут санкции из-за приобретения Анкарой российских зенитных ракетных систем (ЗРС) С-400. Об этом заявил в среду министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу в эфире телеканала A Haber, передает ТАСС.
"Турция может попросить США вывести своих военных с авиабазы Инджирлик", - приводит его слова газета Sabah.
По словам Чавушоглу, Анкара может также "изменить статус и для базы Куреджик", на которой развернуты элементы европейской системы ПРО.
Глава турецкого внешнеполитического ведомства напомнил, что ЗРС С-400 "являются оборонительными системами" и они не будут использованы для нападения на кого-либо.