Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ԱՄՆ Սենատի բանաձևի ամբողջական տեքստը
ԱՄՆ Սենատը միաձայն ընդունել է բանաձև, որը կոչ է անում հարգել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը պաշտոնական ճանաչման միջոցով և մերժել այն ջանքերը, որոնք ուղղված են նրան, որ Միացյալ Նահանգների կառավարությունն ասոցացվի Հայոց ցեղասպանության հերքման հետ, փոխանցում է news.am-ը։
Բանաձևի ամբողջական տեքստը․
«Հաշվի առնելով, որ Միացյալ նահանգները հպարտանում է Հայոց ցեղասպանության, Օսմանյան կայսրությունում 1915-1923թթ․ 1 500 000 հայերի սպանության ճանաչման և դատապարտման ու հայերի դեմ ցեղասպանության գործողություններից տուժած հույների, ասորիների, խալդիների, սիրիացիների, արամեացիների, մարոնտների և մյուս քրիստոնյաների օգնության իր պատմությամբ,
Հաշվի առնելով, որ Օսմանյան կայսրությունում 1913-1916թթ․ ԱՄՆ դեսպան հարգարժան Հենրի Մորգենթաու-ավագը կազմակերպել և շատ երկրների պաշտոնատար անձանց կողմից բողոքներ է ներկայացրել այն բանի դեմ, ինչը նա անվանել է «ռասայի ոչնչացման գործողություններ», և 1915թ․ հուլիսի 16-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Ռոբերտ Լանսինգը նշել է, որ «քարտուղարությունը հավանություն է տալիս հայերի հետապնդումը դադարեցնելու ձեր նախաձեռնությանը»,
Հաշվի առնելով, որ նախագահ Վուդրո Վիլսոնը խրախուսել է Կոնգրեսի օրենքով հիմնադրված Մերձավորարևելյան օգնության հիմնադրամի ստեղծումը, որը 1915-1930թթ․ գրավել է մոտ 116 000 000 ԱՄՆ դոլար (ավելի քան 2 500 000 000 ԱՄՆ դոլար՝ 2019-ի փոխարժեքով), իսկ Սենատն ընդունել է զանգվածային սպանությունները դատապարտող օրենք,
Հաշվի առնելով, որ Ռաֆայել Լամկինը, որը 1944թ․ ստեղծել է «ցեղասպանություն» եզրույթը և ցեղասպանության հանցագործության կանխման և դրա համար պատժի նախատեսման ՄԱԿ բանաձևի առաջին կողմնակիցն էր և հիմնվում էր Հայաստանի դեպքի վրա՝ որպես 20-րդ դարում ցեղասպանության օրինակ,
Հաշվի առնելով, որ ինչպես ցուցադրված է Հոլոքոստի հուշահամալիր-թանգարանում, Ադոլֆ Հիտլերը, 1939թ․ հրամայելով իր զինվորական հրամանատարներին հարձակվել Լեհաստանի վրա, առարկությունները մերժել է՝ ասելով․ «Ո՞վ է այսօր խոսում հայերի ոչնչացման մասին», և հող է նախապատրաստել Հոլոքոստի համար,
Հաշվի առնելով, որ Միացյալ Նահանգները պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը,
(1) 1951թ․ մայիսի 28-ին Միացյալ Նահանգների կառավարության գրավոր հայտարարությամբ Միջազգային դատարանին՝ ցեղասպանության կանխման և դրա համար պատժելու № 4838 բանաձևի առնչությամբ, որը 1981թ․ ապրիլի 22-ին հրապարակել է նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանը, ինչպես նաև
(2) 1975թ․ ապրիլի 8-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի 94-րդ գումարման համատեղ բանաձևով և 1984թ․ սեպտեմբերի 10-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի 98-րդ գումարման համատեղ բանաձևով, ինչպես նաև
Հաշվի առնելով, որ Ցեղասպանության և ոճրագործությունների կանխման մասին 2018թ․ Էլի Վիզելի օրենքը նախատեսում է, որ ոճրագործությունների կանխումը բխում է Միացյալ Նահանգների ազգային շահերից, և հաստատում է, որ Միացյալ Նահանգների քաղաքականությունը այն է, որ կառավարությունը ընդունել է ոճրագործությունների վտանգի բացահայտման, կանխման և արձագանքման ռազմավարություն՝ «դիվանագիտական արձագանքի ամրապնդման և անցումային արդարադատության համապատասխան միջոցառումներին աջակցելու արտաքին օգնության արդյունավետ օգտագործման, անցյալի ոճրագործությունների համար քրեական պատասխանատվություն սահմանելու» ուղիով։
Որոշվում է՝
(1) հարգել Հայոց ցեղասպանության հիշատակը պաշտոնական ճանաչման և հիշելու միջոցով,
(2) մերժել Միացյալ Նահանգների կառավարությանը Հայոց ցեղասպանության կամ ցանկացած այլ ցեղասպանության հետ ասոցացնելու ջանքերը
(3) խրախուսել Հայոց ցեղասպանության փաստերի մասին տեղեկացվածությունն ու հասարակական ըմբռնումը, այդ թվում՝ հումանիտար օգնություն ցուցաբերելու ջանքերում Միացյալ Նահանգների դերը, ինչպես նաև մարդկության դեմ ներկայի հանցագործությունների կանխման համար Հայոց ցեղասպանության օրինակի արդիականությունը։

Полный текст резолюции Сената США о признании Геноцида армян
Сенат США единогласно принял резолюцию, призывающую почтить память Геноцида армян посредством официального признания и памяти и отвергнуть усилия, направленные на то, чтобы ассоциировать правительство Соединенных Штатов с отрицанием Геноцида армян.
Как передает News.am, полный текст резолюции выглядит следующим образом:
Принимая во внимание, что Соединенные Штаты гордятся своей историей признания и осуждения Геноцида армян, убийства 1 500 000 армян в Османской империей в период с 1915 по 1923 год и оказания помощи пострадавшим от кампании геноцида против армян, греков, ассирийцев, халдеев, сирийцев, арамейцев, маронитов и других христиан;
Принимая во внимание, что достопочтенный Генри Моргентау-старший, посол США в Османской империи с 1913 по 1916 год, организовал и провел протесты со стороны официальных лиц многих стран против того, что он назвал "кампанией по уничтожению расы", и 16 июля 1915 года госсекретарь США Роберт Лансинг дал указание, что "департамент одобряет вашу процедуру, чтобы остановить преследование армян";
Принимая во внимание, что президент Вудро Вильсон поощрял создание Ближневосточного фонда помощи, учрежденного законом Конгресса, который привлек примерно 116 000 000 долларов США (более 2 500 000 000 долларов США в пересчете на 2019 год) в период между 1915 и 1930 годами, и Сенат принял резолюции, осуждающие массовые убийства;
Принимая во внимание, что Рафаэль Лемкин, который придумал термин "геноцид" в 1944 году и был первым сторонником Конвенции Организации Объединенных Наций о предупреждении преступления геноцида и наказании за него, сослался на случай Армении в качестве примера геноцида в 20-м веке;
Принимая во внимание, что, как показано в Мемориальном музее Холокоста в США, Адольф Гитлер, приказав своим военным командирам напасть на Польшу в 1939 году, отклонил возражения, сказав: "Кто же сегодня говорит об уничтожении армян?", подготовил почву для Холокоста;
Принимая во внимание, что Соединенные Штаты официально признали Геноцид армян,
(1) 28 мая 1951 года, письменное заявление правительства Соединенных Штатов в Международный Суд относительно Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него № 4838, опубликованное президентом Рональдом Рейганом 22 апреля, 1981; а также
(2) совместной резолюцией Палаты представителей  Конгресса 94-го созыва от 8 апреля 1975 г., и совместной резолюцией Палаты представителей Конгресса 98-го созыва от 10 сентября 1984 г, а также
Принимая во внимание, что Закон о геноциде и предупреждении злодеяний Эли Визеля от 2018 года устанавливает, что предотвращение злодеяний является национальным интересом Соединенных Штатов, и подтверждает, что политика Соединенных Штатов состоит в том, чтобы правительство  приняло стратегию выявления, предотвращения и реагирования на риск злодеяний путем "усиления дипломатического реагирования и эффективного использования иностранной помощи для поддержки надлежащих мер правосудия переходного периода, включая уголовную ответственность, за прошлые злодеяния".
Решено:
(1) почтить память Геноцида армян посредством официального признания и памяти;
(2) отвергать усилия по вовлечению или иных попыток  ассоциировать правительство Соединенных Штатов с отрицанием Геноцида армян или любого другого геноцида; а также
(3) поощрять просвещение и общественное понимание фактов Геноцида армян, в том числе роли Соединенных Штатов в усилиях по оказанию гуманитарной помощи, а также актуальности Геноцида армян для современных преступлений против человечности.