Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ԱՄՆ Սենատի բանաձևի ամբողջական տեքստը
ԱՄՆ Սենատը միաձայն ընդունել է բանաձև, որը կոչ է անում հարգել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը պաշտոնական ճանաչման միջոցով և մերժել այն ջանքերը, որոնք ուղղված են նրան, որ Միացյալ Նահանգների կառավարությունն ասոցացվի Հայոց ցեղասպանության հերքման հետ, փոխանցում է news.am-ը։
Բանաձևի ամբողջական տեքստը․
«Հաշվի առնելով, որ Միացյալ նահանգները հպարտանում է Հայոց ցեղասպանության, Օսմանյան կայսրությունում 1915-1923թթ․ 1 500 000 հայերի սպանության ճանաչման և դատապարտման ու հայերի դեմ ցեղասպանության գործողություններից տուժած հույների, ասորիների, խալդիների, սիրիացիների, արամեացիների, մարոնտների և մյուս քրիստոնյաների օգնության իր պատմությամբ,
Հաշվի առնելով, որ Օսմանյան կայսրությունում 1913-1916թթ․ ԱՄՆ դեսպան հարգարժան Հենրի Մորգենթաու-ավագը կազմակերպել և շատ երկրների պաշտոնատար անձանց կողմից բողոքներ է ներկայացրել այն բանի դեմ, ինչը նա անվանել է «ռասայի ոչնչացման գործողություններ», և 1915թ․ հուլիսի 16-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Ռոբերտ Լանսինգը նշել է, որ «քարտուղարությունը հավանություն է տալիս հայերի հետապնդումը դադարեցնելու ձեր նախաձեռնությանը»,
Հաշվի առնելով, որ նախագահ Վուդրո Վիլսոնը խրախուսել է Կոնգրեսի օրենքով հիմնադրված Մերձավորարևելյան օգնության հիմնադրամի ստեղծումը, որը 1915-1930թթ․ գրավել է մոտ 116 000 000 ԱՄՆ դոլար (ավելի քան 2 500 000 000 ԱՄՆ դոլար՝ 2019-ի փոխարժեքով), իսկ Սենատն ընդունել է զանգվածային սպանությունները դատապարտող օրենք,
Հաշվի առնելով, որ Ռաֆայել Լամկինը, որը 1944թ․ ստեղծել է «ցեղասպանություն» եզրույթը և ցեղասպանության հանցագործության կանխման և դրա համար պատժի նախատեսման ՄԱԿ բանաձևի առաջին կողմնակիցն էր և հիմնվում էր Հայաստանի դեպքի վրա՝ որպես 20-րդ դարում ցեղասպանության օրինակ,
Հաշվի առնելով, որ ինչպես ցուցադրված է Հոլոքոստի հուշահամալիր-թանգարանում, Ադոլֆ Հիտլերը, 1939թ․ հրամայելով իր զինվորական հրամանատարներին հարձակվել Լեհաստանի վրա, առարկությունները մերժել է՝ ասելով․ «Ո՞վ է այսօր խոսում հայերի ոչնչացման մասին», և հող է նախապատրաստել Հոլոքոստի համար,
Հաշվի առնելով, որ Միացյալ Նահանգները պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը,
(1) 1951թ․ մայիսի 28-ին Միացյալ Նահանգների կառավարության գրավոր հայտարարությամբ Միջազգային դատարանին՝ ցեղասպանության կանխման և դրա համար պատժելու № 4838 բանաձևի առնչությամբ, որը 1981թ․ ապրիլի 22-ին հրապարակել է նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանը, ինչպես նաև
(2) 1975թ․ ապրիլի 8-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի 94-րդ գումարման համատեղ բանաձևով և 1984թ․ սեպտեմբերի 10-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի 98-րդ գումարման համատեղ բանաձևով, ինչպես նաև
Հաշվի առնելով, որ Ցեղասպանության և ոճրագործությունների կանխման մասին 2018թ․ Էլի Վիզելի օրենքը նախատեսում է, որ ոճրագործությունների կանխումը բխում է Միացյալ Նահանգների ազգային շահերից, և հաստատում է, որ Միացյալ Նահանգների քաղաքականությունը այն է, որ կառավարությունը ընդունել է ոճրագործությունների վտանգի բացահայտման, կանխման և արձագանքման ռազմավարություն՝ «դիվանագիտական արձագանքի ամրապնդման և անցումային արդարադատության համապատասխան միջոցառումներին աջակցելու արտաքին օգնության արդյունավետ օգտագործման, անցյալի ոճրագործությունների համար քրեական պատասխանատվություն սահմանելու» ուղիով։
Որոշվում է՝
(1) հարգել Հայոց ցեղասպանության հիշատակը պաշտոնական ճանաչման և հիշելու միջոցով,
(2) մերժել Միացյալ Նահանգների կառավարությանը Հայոց ցեղասպանության կամ ցանկացած այլ ցեղասպանության հետ ասոցացնելու ջանքերը
(3) խրախուսել Հայոց ցեղասպանության փաստերի մասին տեղեկացվածությունն ու հասարակական ըմբռնումը, այդ թվում՝ հումանիտար օգնություն ցուցաբերելու ջանքերում Միացյալ Նահանգների դերը, ինչպես նաև մարդկության դեմ ներկայի հանցագործությունների կանխման համար Հայոց ցեղասպանության օրինակի արդիականությունը։

The U.S. Senate unanimously adopted resolution calling to commemorate the Armenian Genocide through official recognition and remembrance and to reject efforts to associate the United States Government with denial of the Armenian Genocide.
The full text of the resolution is as follows:
RESOLUTION
Expressing the sense of the Senate that it is the policy of the United States to commemorate the Armenian Genocide through official recognition and remembrance.
Whereas the United States has a proud history of recognizing and condemning the Armenian Genocide, the killing of an estimated 1,500,000 Armenians by the Ottoman Empire from 1915 to 1923, and providing relief to the survivors of the campaign of genocide against Armenians, Greeks, Assyrians, Chaldeans, Syriacs, Arameans, Maronites, and other Christians;
Whereas the Honorable Henry Morgenthau, Sr., United States Ambassador to the Ottoman Empire from 1913 to 1916, organized and led protests by officials of many countries against what he described as “a campaign of race extermination,” and, on July 16, 1915, was instructed by United States Secretary of State Robert Lansing that the “Department approves your procedure … to stop Armenian persecution”;
Whereas President Woodrow Wilson encouraged the formation of Near East Relief, chartered by an Act of Congress, which raised approximately $116,000,000 (more than $2,500,000,000 in 2019 dollars) between 1915 and 1930, and the Senate adopted resolutions condemning the massacres;
Whereas Raphael Lemkin, who coined the term “genocide” in 1944 and who was the earliest proponent of the United Nations Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, invoked the Armenian case as a definitive example of genocide in the 20th century;
Whereas, as displayed in the United States Holocaust Memorial Museum, Adolf Hitler, on ordering his military commanders to attack Poland without provocation in 1939, dismissed objections by saying, “Who, after all, speaks today of the annihilation of the Armenians?”, setting the stage for the Holocaust;
Whereas the United States has officially recognized the Armenian Genocide—
(1) through the May 28, 1951, written statement of the United States Government to the International Court of Justice regarding the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide and Proclamation No. 4838 issued by President Ronald Reagan on April 22, 1981; and
(2) by House Joint Resolution 148, 94th Congress, agreed to April 8, 1975, and House Joint Resolution 247, 98th Congress, agreed to September 10, 1984; and
Whereas the Elie Wiesel Genocide and Atrocities Prevention Act of 2018 (Public Law 115–441) establishes that the prevention of atrocities is a national interest of the United States and affirms that it is the policy of the United States to pursue a United States Government-wide strategy to identify, prevent, and respond to the risk of atrocities by “strengthening diplomatic response and the effective use of foreign assistance to support appropriate transitional justice measures, including criminal accountability, for past atrocities”: Now, therefore, be it
Resolved, That it is the sense of the Senate that it is the policy of the United States—
(1) to commemorate the Armenian Genocide through official recognition and remembrance;
(2) to reject efforts to enlist, engage, or otherwise associate the United States Government with denial of the Armenian Genocide or any other genocide; and
(3) to encourage education and public understanding of the facts of the Armenian Genocide, including the role of the United States in humanitarian relief efforts, and the relevance of the Armenian Genocide to modern-day crimes against humanity.