Հայազգի ութ գործարար ընդգրկվել են Forbes-ի` Ռուսաստանի ամենահարուստ մարդկանց ցանկում
Հայազգի ութ գործարար ընդգրկվել են Forbes-ի վարկածով Ռուսաստանի 200 ամենահարուստ գործարարների ցանկում, փոխանցում է Sputnik-Արմենիան։
Forbes Russia-ի հրապարակման համաձայն` այս վարկանիշային աղյուսակի 29-րդ հորիզոնականը զբաղեցրել է 53-ամյա հայազգի գործարար, «Տաշիր» ընկերությունների խմբի ղեկավար Սամվել Կարապետյանը։  «Տաշիր» խմբի ակտիվներում ընդգրկված են առևտրային անշարժ գույքի 55 օբյեկտներ, այդ թվում ՝ առևտրի կենտրոններ, գրասենյակներ, հյուրանոցներ: 2018 թվականին խմբի հասույթը կազմել է 172 մլրդ ռուբլի։ Կարապետյանի կարողությունը գնահատվում է 3,7 մլրդ դոլար։
Վարկանիշի 32-րդ տեղում է 51-ամյա գործարար, «Տրանսազիա» մանրամեծածախ առևտրային ընկերության հիմնադիր Սերգեյ Գալիցկինը (Հարությունյան): 2018 թվականի սկզբին Գալիցկին իր «Մագնիտի»  բաժնետոմսերի շուրջ 29 տոկոսը 2,45 մլրդ դոլարով վաճառել է ՎՏԲ բանկին ու հեռացել ընկերությունում զբաղեցրած պաշտոններից: Իսկ 2018 թվականի հունիսին Գալիցկինը Կրասնոդարում հիմնադրել է «ՍՆ Կապիտալ» ներդրումային հիմնադրամը։  Գալիցկու կապիտալի ծավալը 3,5 մլրդ դոլար է։
Վարկանիշային աղյուսակում 44-րդ տեղը զբաղեցրել է 45-ամյա Անդրեյ Անդրեևը (Օղաջանյանցը)՝ 2,3 մլրդ դոլար կապիտալով: Նրա կարողության աղբյուրը ՏՏ տեխնոլոգիաներն են։ Անդրեևը Badoo ինտերնետային ծանոթությունների պորտալի հիմնադիրն է։
Բացի նշվածներից, մեծ կարողությամբ անձանց վարկանիշային աղյուսակում տեղ են զբաղեցրել նաև Նիկոլայ և Սերգեյ Սարկիսով եղբայրները` համապատասխանաբար 134-րդ ու 135-րդ տեղերը:
Նշենք, որ Forbes-ի տվյալներով ՝ եղբայրներից յուրաքանչյուրը 800-ական միլիոն դոլար ունի։
50-ամյա Նիկոլայ Սարկիսովը «ՌԵՍՈ Գարանտիայի» փոխնախագահն է, իսկ 59-ամյա Սերգեյ Սարկիսովը ՝ «ՌԵՍՈ» խմբի տնօրենների խորհրդի նախագահը:
Ռուսաստանաբնակ ևս մեկ գործարար՝ 48-ամյա Ալբերտ Ավդոլյանը, 700 մլն դոլար կապիտալով զբաղեցրել է 146-րդ տեղը։  Ավդոլյանը «ՍԿԱՐՏԵԼ» ընկերության հիմնադիրն ու սեփականատերն է, որը զբաղվում է Mobile WiMAX տեխնոլոգիայով:
50-ամյա հայազգի գործարար, ABBYY ընկերությունների խմբի հիմնադիր և տնօրենների խորհրդի անդամ Դավիթ Յանի կապիտալը գնահատվել է 500 մլն դոլար:
Նա եզրափակում է  Forbes-ի վարկածով Ռուսաստանի ամենահարուստ գործարարների ցանկը` զբաղեցնելով 200–րդ հորիզոնականը։

Восемь армян вошли в список богатейших предпринимателей России: рейтинг Forbes
Восемь предпринимателей армянского происхождения включены в список 200 богатейших бизнесменов России по версии Forbes, передает SPUTNIK Армения.
Так, согласно публикации на сайте Forbes Russia, 29-ю строчку рейтинга занял 53-летний предприниматель, глава группы компаний "Ташир" Самвел Карапетян. В активы группы "Ташир" входят 55 объектов коммерческой недвижимости, в том числе – торговые центры, офисы, гостиницы. В 2018 году выручка группы составила 172 миллиарда рублей. Состояние Карапетяна оценивается в 3,7 миллиарда долларов.
На 32-м месте рейтинга оказался 51-летний предприниматель, основатель мелкооптовой торговой фирмы "Трансазия" Сергей Галицкий (Арутюнян). В начале 2018 года Галицкий продал около 29% своих акций "Магнита" банку ВТБ за 2,45 миллиарда долларов и ушел со всех постов в компании. Его пакет сократился примерно до 3% акций. А в июне 2018 года Галицкий учредил в Краснодаре инвестиционный фонд "СН Капитал", в котором держит основную часть вырученных денег. Объем капитала Галицкого – 3,5 миллиарда долларов.
44-е место в рейтинге занял 45-летний Андрей Андреев (Огаджанянц) с капиталом 2,3 миллиарда долларов. Источник состояния – IT-технологии. Он основатель портала интернет-знакомств Badoo.
В рейтинг включен также 50-летний Рубен Варданян с капиталом 950 миллионов долларов (бизнес-центр "Романов Двор", доля в "Военторге" и в других объектах недвижимости). С этим показателем он оказался на 103-м месте.
Кроме того, братья Николай и Сергей Саркисовы заняли 134-е и 135-е места соответственно.
Отметим, что по данным Forbes у каждого из братьев по 800 миллионов долларов.
50-летний Николай Саркисов – вице-президент "РЕСО-Гарантия", а 59-летний Сергей Саркисов – председатель совета директоров группы РЕСО.
Еще один российский предприниматель армянского происхождения – 48-летний Альберт Авдолян – занял 146-е место с капиталом в 700 миллионов долларов. Авдолян – основатель и владелец компании "СКАРТЕЛ", которая занимается технологией Mobile WiMAX.
В свою очередь капитал 50-летнего бизнесмена армянского происхождения Давида Яна – основателя и члена совета директоров группы компаний ABBYY – оценен в 500 миллионов долларов. Он расположился на 200-м месте рейтинга.