Օլիմպիական խաղերի մանիֆեստի բնօրինակը վաճառքի կդրվի աճուրդում
Օլիմպիական խաղերի մանիֆեստի բնօրինակը վաճառքի կդրվի Նյու Յորքի աճուրդում։ Այն գնահատվում է 700 հազարից մինչև1 միլոն դոլար, փոխանցում է Reuters-ը։
Օլիմպիական խաղերի մանիֆեստը 1892թ․ գրել է ֆրանսիացի արիստոկրատ Պիեռ Դե Կուբերտենը՝ հաստատելով, որ սպորտային ջանքերը կարող են օգուտ բերել մարդկանց ևհասարակությանն ընդհանրապես։ 1894թ․ նա դարձել է Օլիմպիական միջազգային կոմիտեի համահիմնադիրը, իսկ 1896թ․ Աթենքում անցկացվել են առաջին ժամանակակից խաղերը։
Ձեռագիրը նախկինում երբեք չի ցուցադրվել հանրությանը, թեև բարձրորակ կրկնօրինակը ցուցադրվել է Կոպենհագենում 2009թ․ Օլիմպիական համաժողովի ժամանակ։
14 էջանոց ելույթում, որը գրված է ֆրանսերեն, Դե Կուբերտենը խոսում է այն մասին, որ սպորտով զբաղվելը այլեւս չպետք է սահմանափակվի ռազմական նախապատրաստությամբ։ Տեքստում կան նաևնշումներ, ջնջումներ ևուղղումներ։ Նա ելույթով հանդես է եկել Փարիզի Սորբոնի համալսարանում՝ Ֆրանսիայի Թեթևատլետիկայի ասոցիացիայի հինգերորդ տարելիցին նվիրված միջոցառման ժամանակ։

Оригинальный манифест Олимпийских игр будет выставлен на продажу на аукционе в Нью-Йорке
Оригинальный манифест Олимпийских игр будет выставлен на продажу на аукционе в Нью-Йорке. Он оценивается от  700 000 до 1 млн долларов, передает Reuters
Манифест Олимпийских игр был изложен французским аристократом Пьером де Кубертеном в 1892 году, в котором он утверждал, что спортивные усилия могут принести пользу людям и обществу в целом. В 1894 году он стал соучредителем Международного олимпийского комитета, а в 1896 году в Афинах были проведены первые современные игры.
Рукопись никогда ранее не демонстрировалась на публике, хотя высококачественная копия была выставлена в Копенгагене во время Олимпийского конгресса 2009 года.
В 14-страничной речи, написанной по-французски, де Кубертен говорит, что занятия спортом больше не должны ограничиваться военной подготовкой. На страницах также есть пометки, вычеркивания и исправления. Он выступил с речью в Университете Сорбонны в Париже на мероприятии, посвященном пятой годовщине Ассоциации легкой атлетики Франции.