ՀՀ-ն մտադիր է բենզին գնել Ղազախստանից
Ղազախստանի էներգետիկայի փոխնախարար Ասեթ Մագաուովը հայտարարել է, որ Հայաստանը մտադիր է բենզին գնել Ղազախստանից և ՀՀ կառավարության հետ արդեն պայմանավորվածություն կա:
Ըստ նրա, ՀՀ-ն համաձայն է ղազախական կողմի բոլոր առաջարկներին և այժմ համաձայնագիրն ուղարկվել է ներպետական մակարդակում հաստատման, հայտնում է Sputniknews.kz-ն:
«Կան որոշ անհարթություններ համաձայնեցնող նախարարությունների միջև: Մասնավորապես, Ղազախստանի ֆինանսների նախարարության և առևտրի ու ինտեգրման նախարարության մոտեցումները տարբերվում են: Ենթադրում ենք, որ հաջորդ շաբաթ առանձին խորհրդակցություն կանցկացնենք և կաշխատենք բոլոր դիտողություններին լուծում տալ»,-ասել է Մագաուովը:
Ըստ փոխնախարարի, այնուհետև կիրականացվի լեզվաբանական և գիտաիրավական փորձաքննություն, որից հետո ՀՀ-ն պետք է նշի ներկրման ակնկալվող ծավալը:
«Հայաստանը ծավալների մասին չի խոսել: Բայց և լոգիստիկան շատ բարդ է: Տրանսպորտային միջանցքը շատ բարդ է: Ընդհանուր առմամբ, նրանք պատրատ են ցանկացած ծավալի, մեր նավթամթերքն իրենց շուկայում գոնե ինչ-որ քանակով ունենալու համար»,-ասել է նա:
Մագաուովը նաև հավելել է, որ հայկական կողմը գործարքից ակնկալում է մրցակցություն առաջացնել բենզինի ներքին շուկայում և նվազեցնել գները, ինչպես եղավ Տաջիկստանում և Աֆղանստանում, ուր սկսվեց առաքվել ղազախական նավթը:

Казахстан и Армения намерены подписать соглашение по экспорту бензина
Вице-министр энергетики Казахстана Асет Магауов рассказал о сроках подписания документов на экспорт казахстанского бензина в Армению, передает Sputniknews.
На сегодня армянская сторона приняла все предложения Казахстана по тексту соглашения об экспорте казахстанского бензина.
"После того, как мы с ними проект согласовали, отправили его на внутригосударственные процедуры. Есть несколько нестыковок между согласующими министерствами. В частности, между министерством финансов и министерством торговли и интеграции Казахстана – разное видение по отдельным формулировкам. Мы предполагаем, что на следующей неделе проведем отдельное совещание с этими госорганами. Постараемся замечания снять", - рассказал Магауов на пресс-конференции в службе центральных коммуникаций.
Далее предстоит пройти процедуру лингвистической и научно-правовой экспертизы. Затем Армения должна озвучить объемы поставок.
Сообщается, что аналогичные переговоры ведутся с Беларусью и Кыргызстаном.
"Я думаю, в течение месяца мы можем выйти на подписание, если успешно пройдем все процедуры. Объемы Армения, в отличие от коллег из Беларуси и Кыргызстана, не озвучивала. Но там и сама логистика поставки очень сложная. Транспортный коридор очень тяжелый. В целом, они готовы на любые объемы, чтобы хоть какое-то количество наших светлых нефтепродуктов было на их рынке", - сказал Асет Магауов.
Он отметил, что летом прошлого года, когда Казахстан зашел на рынки Таджикистана и Афганистана, это позволило создать определенную конкуренцию и снизить цены на местные нефтепродукты. Такого же эффекта от этой сделки ожидает армянская сторона.