Պակիստանը պնդում է՝ Հնդկաստանը հրթիռներ արձակելու սարքեր է տեղադրում Քաշմիրում
Պակիստանի արգործնախարարը ՄԱԿ-ին հայտնել է, որ Հնդկաստանը հրթիռների արձակման սարքեր է տեղադրում նրա կողմից վերահսկվող Քաշմիրում, հայտնում է AP-ը։
ՄԱԿ-ին ուղղված նամակում ԱԳՆ նախարար Շահ-Մահմուդ Քուրեշին մտավախություն է հայտնել, որ Հնդկաստանը ծրագրում է գրոհ սկսել Պակիստանի դեմ, որպեսզի շեղի միջազգային հանրության ուշադրությունը Քաշմիրում մարդու իրավունքների խախտումներից։ Ընդ որում, նա ապացույցներ չի ներկայացրել, որ Քաշմիրի նշված մասում հրթիռներ են տեղադրվում։
Դրանք «Հնդկաստանի գործողություններն են, որոնք շարունակում են սրել լարվածությունը Հարավային Ասիայի առանց այն էլ լարված պայմաններում»,- նշել է Քուրեշին՝ պահանջելով, որ ՄԱԿ-ն արձագանքի Հնդկաստանի ենթադրյալ գործողություններին։
Պակիստանի եւ Հնդկաստանի միջեւ հարաբերություններում լարվածությունը սրվել է օգոստոսից, երբ Հնադկաստանը փոխեց Քաշմիրի իր մասի կարգավիճակը՝ Պակիստանի կողմից բողոքներ առաջացնելով։ Այդ ժամանակվանից Հնդկաստանը մեղմացրել է սահմանափակումները Քաշմիրում։

Пакистан утверждает, что Индия устанавливает ракетные пусковые установки в Кашмире
Министр иностранных дел Пакистана сообщила ООН, что Индия устанавливает  ракетные пусковые установки в контролируемом Индией Кашмире, передает AP.
В письме в ООН министр иностранных дел Пакистана Шах Махмуд Куреши выразил опасения, что Индия планирует начать атаку на Пакистан, чтобы отвлечь внимание международного сообщества от нарушений прав человека в Кашмире. При этом он не представил доказательств того, что в указанной части Кашмира размещаются ракеты.
Это "действия Индии, которые продолжают обострять напряженность в и без того напряженной обстановке в Южной Азии",  отметил Куреши, требуя, чтобы ООН отреагировал на предполагаемые действия Индии.
Напряженность в отношениях между Пакистаном и Индией усилилась с августа, когда Индия изменила статус своей части Кашмира, вызвав протесты из Пакистана. С тех пор Индия ослабила ограничения в Кашмире.