Ինձ 6 ամիս առաջ զգուշացրել էին, որ եթե հրաժարական չտամ մի օր մեղադրանք կառաջադրվի. Հրայր Թովմասյան
Ես հրաժարվել եմ որևէ ցուցմունք տալուց։ Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 27-ին, ՍԴ-ի շենքի մոտ լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը՝ անդրադառնալով ՀՔԾ քննիչների կողմից իր հարցաքննությանը, փոխանցում է News.am-ը:
«Քննիչն ասաց, որ իր կյանքում այսպիսի մեղադրյալ չի տեսել, որ այսպիսի տրամադրություն ունենա, ասաց՝ երևի աշխարհում որևէ քննիչ չի տեսել։ Չի տեսել շատ պարզ պատճառով, որ մի օր մեղադրանք էր առաջադրվելու, ինձ 6 ամիս առաջ դրա մասին զգուշացրել էին, որ «իքս», «իգրեկ», «զեթ» քայլերը չանելու համար ձեզ մի օր մեղադրանք կառաջադրվի։ Ուստի դրա մասին մի օր կխոսեմ։
«Իքս», «իգրեկ», «զեթ» քայլերը հրաժարական տալն էր։ Այս մեղադրանքը՝ 308-ի 2-րդ մասով, առաջադրելն իմ կյանքում ոչինչ փոխել և չի կարող փոխել։ Մենք բաժանվեցինք որպես պրոֆեսիոնալներ քննիչի հետ և ես իրեն ասացի, որ ես որպես պրոֆեսիոնալ իրեն գնահատում եմ, բայց ցավում եմ, որ ինքը ներգրավված է ոչ թե իրավական պրոցեսների մեջ այլ քաղաքական պրոցեսների մեջ։ Ես հրաժարվել եմ որևէ ցուցմունք տալուց»,-հայտարարեց Թովմասյանը:
Նա ընդգծեց, որ որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ վերջին 6-7 ամիսներին ՍԴ-ն աշխատել է աննախադեպ ճնշումների ներքո. «Այդ ճնշումները ոչ միայն հայհոյախառն էին, ոչ միայն սպառնալիքներ էին, ոչ միայն այսօրվա մասին զգուշացումներն էին, այլ կոնկրետ բռնության կոչերն էին և դրանց դրսևորումներն էին, բայց այդ ժամակահատվածում ՍԴ-ն, փառք ու պատիվ բոլոր դատավորներին, աշխատել է  առանց որևէ խոչընդոտի, ընդունել է այնպիսի որոշումներ, որոնք ելակետային են լինելու մեր իրավական համակարգի հետագայի համար և կարծում շատերը վատ են ճանաչում ՍԴ դատավորներին, նրանք ուժեղ, հայրենասեր մարդիկ են, նրանք նվիրյալներ են»:
Նշենք, որ ՍԴ-ում ՀՔԾ ներկայացուցիչները հարցաքննել են ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանին, որից հետո նրան մեղադրանք է առաջադրվել  ՀՀ ՔՕ-ի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ):

Armenia's Constitutional Court Has Been Working under Unprecedented Pressure for the Last 6-7 Months: CC President
I refused to give any testimony. Hrayr Tovmasyan, President of the Constitutional Court (CC) of Armenia, stated this in a conversation with journalists today at the CC building, referring to his being interviewed by the Special Investigation Service (SIS) investigators, News.am reports.
"The investigator said he had never seen such a defendant in his life to be in such a mood," he said. “He didn't see for the very simple reason that one day he would be charged. I was warned about it six months ago that 'you will be charged one day for not doing the 'x', ' y ', 'z' steps.'
The 'x', ' y ', 'z' steps were to submit resignation. Putting this accusation (…) on has not changed and cannot change anything in my life. ”
He emphasized that the CC has been working under unprecedented pressure for the last 6-7 months. "But in that timeframe, the CC, glory and honor to all the [CC] judges, has worked without any obstacles."
As reported earlier, the SIS investigators were in the CC and were interviewing president Hrayr Tovmasyan of the CC, after which he was charged under the Criminal Code article on abuse of power which negligently caused grave consequences.