Ինձ 6 ամիս առաջ զգուշացրել էին, որ եթե հրաժարական չտամ մի օր մեղադրանք կառաջադրվի. Հրայր Թովմասյան
Ես հրաժարվել եմ որևէ ցուցմունք տալուց։ Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 27-ին, ՍԴ-ի շենքի մոտ լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը՝ անդրադառնալով ՀՔԾ քննիչների կողմից իր հարցաքննությանը, փոխանցում է News.am-ը:
«Քննիչն ասաց, որ իր կյանքում այսպիսի մեղադրյալ չի տեսել, որ այսպիսի տրամադրություն ունենա, ասաց՝ երևի աշխարհում որևէ քննիչ չի տեսել։ Չի տեսել շատ պարզ պատճառով, որ մի օր մեղադրանք էր առաջադրվելու, ինձ 6 ամիս առաջ դրա մասին զգուշացրել էին, որ «իքս», «իգրեկ», «զեթ» քայլերը չանելու համար ձեզ մի օր մեղադրանք կառաջադրվի։ Ուստի դրա մասին մի օր կխոսեմ։
«Իքս», «իգրեկ», «զեթ» քայլերը հրաժարական տալն էր։ Այս մեղադրանքը՝ 308-ի 2-րդ մասով, առաջադրելն իմ կյանքում ոչինչ փոխել և չի կարող փոխել։ Մենք բաժանվեցինք որպես պրոֆեսիոնալներ քննիչի հետ և ես իրեն ասացի, որ ես որպես պրոֆեսիոնալ իրեն գնահատում եմ, բայց ցավում եմ, որ ինքը ներգրավված է ոչ թե իրավական պրոցեսների մեջ այլ քաղաքական պրոցեսների մեջ։ Ես հրաժարվել եմ որևէ ցուցմունք տալուց»,-հայտարարեց Թովմասյանը:
Նա ընդգծեց, որ որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ վերջին 6-7 ամիսներին ՍԴ-ն աշխատել է աննախադեպ ճնշումների ներքո. «Այդ ճնշումները ոչ միայն հայհոյախառն էին, ոչ միայն սպառնալիքներ էին, ոչ միայն այսօրվա մասին զգուշացումներն էին, այլ կոնկրետ բռնության կոչերն էին և դրանց դրսևորումներն էին, բայց այդ ժամակահատվածում ՍԴ-ն, փառք ու պատիվ բոլոր դատավորներին, աշխատել է  առանց որևէ խոչընդոտի, ընդունել է այնպիսի որոշումներ, որոնք ելակետային են լինելու մեր իրավական համակարգի հետագայի համար և կարծում շատերը վատ են ճանաչում ՍԴ դատավորներին, նրանք ուժեղ, հայրենասեր մարդիկ են, նրանք նվիրյալներ են»:
Նշենք, որ ՍԴ-ում ՀՔԾ ներկայացուցիչները հարցաքննել են ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանին, որից հետո նրան մեղադրանք է առաջադրվել  ՀՀ ՔՕ-ի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ):

6 месяцев назад меня предупреждали о том, что однажды мне предъявят обвинение: глава Конституционного суда Армении
Я отказался от дачи каких-либо показаний. Об этом заявил в беседе с журналистами у здания Конституционного суда Армении 27 декабря глава КС Грайр Товмасян, говоря о своем допросе следователями Специальной следственной службы, передает News.am.
"Следователь сказал, что в своей жизни не видел обвиняемого с такой логикой, добавив, что, наверное, во всем мире ни один следователь не видел такого. А не видел по одной простой причине – еще 6 месяцев назад меня предупреждали о том, что однажды мне предъявят обвинение за невыполнение шагов "икс", "игрек", "зет". Я об этом как-нибудь скажу. А шаги "икс", "игрек", "зет" – уход  в  отставку. Обвинение по части 2 статьи 308 УК ничего не может изменить в моей жизни. Мы расстались со следователем как профессионалы. Я ему сказал, что, как профессионал, ценю его, но одновременно и сожалею, что он вовлечен не в правовые, а политические процессы. Сам я отказался от дачи каких-либо показаний", - сказал Товмасян.
Ни для кого не секрет, что КС в последние 6-7 месяцев работал под беспрецедентным давлением, отметил его председатель.  "Это были не только оскорбления, угрозы, предупреждения о сегодняшнем дне, но и конкретные призывы к насилию и его проявления. Но в течение всего этого времени КС, честь и хвала всем судьям, работал без каких-либо препятствий, принимал такие решения, которые станут отправной точкой для будущего нашей правовой системы. Думаю, многие просто плохо знают судей КС, они сильные, патриотичные люди, которые преданы делу. Если вы ищите героев в мирных условиях, то они сейчас в этом здании, где работают. Я назову и их имена – Альвина Гюлумян, Аревик Петросян, Грант Назарян, Феликс Тохян, Араик Тунян, Арман Диланян", - подчеркнул Грайр Товмасян.
На вопрос, а входит ли в этот список и ставленник властей Ваге Григорян, глава КС ответил кратко: "Нет".
Отметим, что представители Специальной следственной службы в здании КС допросили его председателя Грайра Товмасяна, после чего ему было предъявлено обвинение по части 2 статьи 308 УК Армении  (злоупотребление служебными полномочиями, что по неосторожности привело к тяжким последствиям).