2019 թվականին հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 9.000 անգամ
2019 թվականին արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տիրող իրադրությունը պայմանականորեն կարելի է համարել հարաբերական կայուն: Ամենօրյա ռեժիմով իրականացվող մեծածավալ ինժենարա-ամրաշինական աշխատանքների և առաջնագծի՝ տեսադիտարկման համակարգերով կահավորման շարունակական գործընթացների արդյունքում ոչ միայն էապես բարձրացվել է մարտական հերթապահության մեջ ընդգրկված անձնակազմի անվտանգությունը, այլև գրեթե իսպառ վերացել է ադրբեջանական զինուժի կողմից դիվերսիոն ներթափանցման փորձերի հավանականությունը: Բացառությամբ սեպտեմբերի 22-ի   դեպքի, երբ հակառակորդը ՊԲ հարավարևելյան (Կարախանբեյլի) ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից մեկի պաշտպանական հատվածում ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ և, չեզոք գոտում թողնելով մեկ դիակ, հետ շպրտվել իր ելման դիրքերը, տարվա ընթացքում նմանատիպ քայլեր չեն ձեռնարկվել, հաղորդում է Արցախի ՊՆ-ն:
Ընդհանուր առմամբ, ըստ ՊԲ օպերատիվ տվյալների ամփոփագրի, 2019 թվականին արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 9.000 անգամ, որի ընթացքում հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 85.000 կրակոց` հրաձգային զինատեսակների հետ մեկտեղ կիրառելով նաև 60 միլիմետրանոց ականանետ (13 արկ) և հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետ (32 արկ): Այստեղ հարկ է ընդգծել, որ տարվա ընթացքում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտման ու արձակած կրակոցների թվաքանակը ամենացածրն է` 2010 թվականից ի վեր:
Անդրադառնալով արցախյան հիմնահարցին, պետք է արձանագրենք, որ չնայած այս տարի լրացավ կողմերի միջև կրակի դադարեցման համաձայնագրի ստորագրման 25-ամյակը` խնդրի կարգավորմամբ զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին այդպես էլ չհաջողվեց առաջընթաց արձանագրել, քանի որ  պաշտոնական Բաքուն ոչ միայն շարունակում էր մերժել խնդրի կարգավորման հիմնարար սկզբունքները, այլև արհամարհում էր համանախագահների կողմից առաջ քաշված վստահության կառուցման միջոցները` ուղղված հրադադարի ռեժիմի ամրապնդմանը: Բանակցությունները առաջ տանելու ուղղությամբ տարվա ընթացքում հակամարտող կողմերի միջև ամենաբարձր մակարդակով տեղի ունեցած հանդիպումներն ու ոչ պաշտոնական շփումները, ինչպես նաև ԱԳ նախարարների թվով վեց հանդիպումներից  և ոչ մեկը ի զորու չեղան առաջընթաց գրանցել` կողմերի հակադիր դիրքորոշումների պատճառով:
Ընդհանրացնելով վերոնշյալը` պետք է արձանագրենք հետևյալը. բանակցությունների սեղանին առաջընթացի բացակայությանն ու Ադրբեջանի կողմից ղարաբաղյան հիմնախնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու մասին ամենաբարձր մակարդակով հնչող հայտարարություններին պաշտպանության բանակը ամբողջ տարվա ընթացքում գործով հակադրեց իր ուժն ու մարտունակությունը և շարունակեց պարտադրող դերակատարում ունենալ առաջնագծում` դրանով իսկ ապահովելով Արցախի Հանրապետության սահմանների անձեռնմխելիությունն ու բնակչության խաղաղ կենսագործունեությունը:

В 2019 году режим перемирия нарушался около 9 000 раз
2019 год на арцахско-азербайджанской границе можно назвать относительно стабильным, сообщает пресс-служба Армии обороны Республики Арцах, подводя итоги 2019 года.
"В результате  реализации масштабных инженерно-укрепительных работ и регулярных процессов по оснащению передовой линии системами видеонаблюдения не только существенно повысилась безопасность состава, вовлеченного в боевое дежурство, но и практически полностью устранена вероятность попыток диверсионных проникновений.
Исключение составил случай, произошедший 22 сентября, когда противник на юго-восточном направлении  Армии обороны (Караханбейл) на одной из оборонительных позиций предпринял попытку диверсионного проникновения, и, оставив один труп в нейтральной зоне, был отброшен на исходные позиции. Других подобных шагов в течение года более не предпринималось.
В целом, согласно итоговым оперативным данным Армии обороны, в 2019 году на линии соприкосновения арцахско-азербайджанских войск режим перемирия нарушался около 9 000 раз, в течение которого в направлении армянских позиций было произведено более 85 000 выстрелов. Наряду со стрелковым оружием был применен также 60-миллиметровый миномет (13 снарядов) и автоматический станковый гранатомет (32 снаряда). Здесь необходимо отметить, что в течение года количество нарушений режима перемирия и произведенных выстрелов минимальное с 2010 года.
Что касается арцахского урегулирования, необходимо констатировать, что несмотря на то, что в этом году исполнилось 25 лет со дня подписания соглашения о перемирии, Минской группе ОБСЕ так и не удалось зафиксировать прогресс, так как официальный Баку не только  продолжает отвергать основополагающие принципы урегулирования конфликта, но и игнорирует выдвинутые сопредседателями способы утверждения доверия, направленные на укрепление режима перемирия.
Встречи на высочайшем уровне и неофициальные контакты, состоявшиеся в течение года и направленные на продвижение переговоров, такие как шесть встреч глав МИД, так и не смогли зафиксировать прогресс из-за противоположных позиций сторон.
Обобщая вышесказанное, необходимо констатировать следующее: Армия обороны в течение года противопоставляла свою силу и боеспособность отсутствию прогресса за столом переговоров и заявлениям Азербайджана на высоком уровне о решении карабахского конфликта военным путем и продолжила диктовать свою волю на передовой, тем самым обеспечивая неприкосновенность границ Республики Арцах и мирную жизнедеятельность населения", - отмечается в сообщении.