Բեյրութում ցուցարարները քաղաքացիական անհնազանդության արշավ են սկսել. Al Hadas
Բողոքի շարժման հարյուրավոր ակտիվիստներ հունվարի 14-ին փակել են երթևեկելի մասը Բեյրութի առանձին շրջաններում: Al Hadas հեռուստաալիքի փոխանցմամբ՝ ցուցարարների առաջնորդները հայտարարել են քաղաքացիական անհնազանդության արշավի անցնելու մասին՝ նպատակ ունենալով ուժեղացնել ճնշումը կառավարող շրջանների վրա:
Հիշեցնենք, որ փողոցային բողոքները, որոնք Լիբանանում սկսվել են անցյալ տարվա հոկտեմբերի 17-ին, շարունակվում են 90 օր: Հեռուստաալիքի տեղեկատվության համաձայն, հերթական «ցասումի շաբաթը» պայմանավորված է նոր կառավարության ձևավորման գործընթացում ներկայում առաջացած փակուղով՝ վարչապետ Հասան Դիաբի և խորհրդարանական մեծամասնության ղեկավարների միջև տարաձայնությունների պատճառով:
Դիաբը ձգտում է նախարարների կաբինետ ստեղծել անկախ տեխնոկրատներից, որոնք կարող են երկիրը դուրս բերել սուր տնտեսական ու ֆինանսական ճգնաժամից: Այդ պահանջը պաշտպանում են ցուցարարները, որոնք օրվա երկրորդ կեսին պատրաստվում են զանգվածային երթ անցկացնել Բեյրութի փողոցներով: Ակցիան պետք է ավարտվի իշխանություններին վերջնագրի առաջադրմամբ:
Ոստիկանության ուժերն այժմ փորձում են ցուցարարներին դուրս մղել էստակադայից և ապաշրջափակել տրանսպորտային երթևեկությունը քաղաքի մյուս հանգուցային կետերում:

СМИ: демонстранты в Бейруте начали кампанию гражданского неповиновения
Сотни активистов протестного движения перекрыли во вторник проезжую часть в нескольких районах Бейрута, что повлекло за собой образование автомобильных пробок по всему городу. Как передал телеканал Al Hadas, лидеры демонстрантов объявили о переходе к кампании гражданского неповиновения с целью усилить давление на правящие круги, передает ТАСС.
Уличные протесты, которые начались в Ливане 17 октября прошлого года, продолжаются 90 дней. По информации телеканала, очередная "неделя гнева" вызвана возникшим сейчас тупиком в процессе формирования нового правительства из-за разногласий между премьер-министром Хасаном Диабом и лидерами парламентского большинства.
Диаб добивается создания кабинета министров из независимых технократов, способных вывести страну из острого экономического и финансового кризиса. Это требование поддерживают демонстранты, которые собираются во второй половине дня провести массовое шествие по улицам Бейрута. Акция должна завершиться выдвижением ультиматума властям.
В ночные часы протестующие вновь заняли эстакаду Ринг, связывающую христианские и мусульманские кварталы Бейрута. Полицейские силы пытаются сейчас вытеснить демонстрантов с эстакады и разблокировать движение транспорта в других ключевых точках города - в Фурн-эш-Шеббаке, Хазмии, Нахр-эль-Моуте и Дждейде. Из ряда мест поступают сообщения о стычках между активистами и стражами порядка.