Արմեն Սարգսյանը Շարժայում հանդիպել է հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Աշխատանքային այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այցելել է Շարժայի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցի:
Գոհաբանական աղոթքից հետո Հայաստանի նախագահը ծաղիկներ է դրել եկեղեցու բակում ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի կանգնեցված հուշարձանին և հարգանքի տուրք մատուցել անմեղ զոհերի հիշատակին:
Օհաննէսեան հայկական վարժարանի սրահում նախագահ Սարգսյանը դիտել է վարժարանի սաների փոքրիկ համերգը, այնուհետև հանդիպել հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
«Ես ձեզնից մեկն եմ, դուք՝ բոլորդ, Հայաստանի մասն եք։ Սրանք շնորհակալության, գովքի խոսքեր չեն։ Սա իրականություն է,-իր խոսքում ասել է նախագահ Սարգսյանը: -Հայաստանը միայն մեր շենքերը, պատմությունը, հողերը, լեռները, եկեղեցիները չեն։ Հայաստանը մենք ենք՝ բոլորս միասին։
Դուք Հայաստանի մասնիկն եք, անկախ նրանից Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագիր ունե՞ք, թե ոչ։ Ես վստահ եմ, որ ցանկացած հայ երեխա, անկախ նրանից, թե աշխարհի որ մասում է ծնվում, եթե ծնվում է հայկական ընտանիքում, ապա նրա ծննդյան օրվա հետ նրա մեջ ծնվում է Հայաստանը։ Այսինքն՝ պարտադիր չէ Հայաստանում ծնվել՝ Հայաստանը քո մեջ ունենալու համար։
Ես երազում եմ, որ մի օր բոլոր հայերը վերադառնան հայրենիք, սակայն ես ուզում եմ հավատալ, որ ձեզնից յուրաքանչյուրն արդեն այսօր վերադարձել է հայրենիք։ Վերադարձել է, որովհետև ունի հայկական անձնագիր, Հայաստանում ունի ազգականներ, սիրում է Երևանը, հայրենիքի համար պատրաստ է ծառայել։ Վերադարձել է, որովհետև երբ դժվարություն կամ անհրաժեշտություն լինի, պատրաստ է շատ բաներ զոհաբերել հայրենիքի համար, որովհետև պատրաստ է ծառայել իր հայրենիքին և այն հզոր ու ամուր դարձնել։ Միայն հզոր, ամուր և ուժեղ հայրենիքն է, որ մեզ բոլորիս դարձնում է միասնական, ամուր և վստահելի։ Անկախ նրանից, թե որտեղ ենք ապրում՝ ԱՄՆ-ում, Արգենտինայում, Լիբանանում, Ռուսաստանում կամ այստեղ, եթե ունենք հզոր և կայուն հայրենիք, բոլորս գիտենք, որ ունենք տուն, ուր դժվարության պահին կարող ենք գնալ»:
Նախագահ Սարգսյանը հորդորել է այցելել Հայաստան, Արցախ, ճանաչել հայրենիքը և երեխաներին ծանոթացնել հայրենիքին, որովհետև նրանք Հայաստանի Հանրապետության ապագա քաղաքացիներն են։ «Ինձ համար հայաստանցի և Սփյուռք չկա։ Հայաստանը բոլորիս երկիրն է, բոլորիս հայրենիքն ու տունն է»,-ասել է նախագահը։
Հայաստանի նախագահի հետ հանդիպմանը դահլիճում գտնվող երեխաները հնչեցրել են մեծն Թումանյանի խոսքերը, որոնք փոքր-ինչ ձևափոխելով Արմեն Սարգսյանը դիմել է նրանց. «Ապրե՛ք, երեխե՛ք, և մե՛զ պես ապրեք, որովհետև մենք հաղթող և ուժեղ ժողովուրդ ենք։ Ապրե՛ք, երեխե՛ք և մեզնից լա՛վ ապրեք։ Ապրե՛ք, երեխե՛ք և մեզնից ավելի մեծ հաղթանակներ ունեցե՛ք»:
Արձանագրելով, որ 21-րդ դարում աշխարհը շատ արագ է փոփոխվում, նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ այն ժողովուրդները, որոնք ունեն որոշակի որակներ, պահպանել են իրենց ազգային մշակույթը, ինքնությունը, եկեղեցին, կրոնը, մշակույթը, լեզուն, կապված են իրենց հայրենիքի հետ, կարող են հաջողել։ «Այսօր Հայաստանի ուժը նաև դուք եք։ Դուք կարող եք կապել Հայաստանն աշխարհի հետ,- մեր հայրենակիցներին ասել է Հայաստանի նախագահը։ -Այն ժողովուրդները, որոնք հնարավորություն ունեն զարգացնել նոր տեխնոլոգիաները և արագ փոփոխվող աշխարհում կայուն և ինքնավստահ են, կկարողանան հաջողության հասնել։ Վստահեցնում եմ ձեզ, որ այդպես է լինելու, որովհետև իզուր չէ, որ մենք դարերով դժվարություններ և տառապանք ենք տեսել, անցել ենք ցեղասպանության մեծ փորձության միջով և դարձել ենք ժողովուրդ, որն ընդունակ է գոյատևել, վերականգնվել։ Մենք հաղթանակած ժողովուրդ ենք և մեզնից յուրաքանչյուրը պետք է հպարտ լինի դրանով և հաղթանակի ոգին իր մեջ կրի։ Ես լիովին վստահ եմ մեր ապագայի համար, վստահ եմ, որ 21-րդ դարը մերն է լինելու»:
Անդրադառնալով ԱՄԷ իր այցերին՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ այս մեկ տարվա ընթացքում երկու երկրների հարաբերություններում մեծ հաջողություններ են գրանցվել ինչպես հարաբերությունների ավելի ջերմացման, այնպես էլ բազմաթիվ ծրագրերի տեսքով։

"Все вы – часть Армении": Армен Саркисян в Шарже встретился с представителями армянской общины
Находящийся с рабочим визитом в Объединённых Арабских Эмиратах президент Республики Армения Армен Саркисян посетил церковь Святого Григория Просветителя в Шарже.
После благодарственной молитвы президент Армении возложил цветы к установленному во дворе церкви к 100-летней годовщине Геноцида армян памятнику и воздал дань уважения памяти невинных жертв.
В зале армянской гимназии Оганнесян президент Саркисян посмотрел маленький концерт воспитанников гимназии, затем встретился с представителями армянской общины.
"Я один из вас. Все вы – часть Армении. Это не слова благодарности, похвалы. Это реальность - Сказал в своей речи президент Саркисян. -Армения - это не только здания, история, земли, горы, церкви. Армения – это мы, все вместе. Вы являетесь частью Армении, независимо от того, имеете ли вы паспорт гражданина Республики Армения или нет. Я уверен, что каждый армянский ребёнок, независимо от того, в какой части мира он рождается, если рождается в армянской семье, то вместе с его днём рождения в нем рождается Армения. То есть, не обязательно быть рождённым в Армении для того, чтобы иметь в себе Армению.
Я мечтаю, чтобы однажды все армяне возвратились на родину, однако я хочу верить, что каждый из вас уже сегодня возвратился и на родину. Возвратился, потому что имеет армянский паспорт, имеет родственников в Армении, любит Ереван, готов служить родине. Возвратился, потому что когда будет трудность или необходимость, готов пожертвовать многим для родины, потому что готов служить своей родине и делать её мощной и крепкой. Только мощная, крепкая и сильная родина делает нас всех едиными, крепкими и надёжными. Независимо от того, где вы живёте, в США, в Аргентине, в Ливане, в России или здесь, если у нас есть мощная и стабильная родина, все мы знаем, что у нас есть дом, куда в трудный момент можем приехать".
Президент Саркисян призвал посещать Армению, Арцах, знакомиться с родиной и знакомить детей с родиной, потому что они – будущие граждане Республики Армения. "Для меня нет армян Армении и Диаспоры. Армения – наша общая страна, наша общая родина и дом", - сказал президент.
Касаясь своего визита в ОАЭ, президент Саркисян сказал, что в ходе этого одного года в отношениях двух стран отмечены большие успехи как в виде большей теплоты в отношениях, так и в виде многочисленных программ.
Находящиеся в зале на встрече с президентом Армении дети продекламировали слова великого Туманяна, несколько изменив которые Армен Саркисян обратился к ним: "Молодцы, дети! И будьте молодцами, как мы, потому что мы – победивший и сильный народ. Молодцы, дети! И будьте молодцами лучше нас. Молодцы, дети! И пусть у вас будут ещё большие победы, чем наши".
Констатируя, что в 21-ом веке мир меняется намного быстрее, президент Саркисян сказал, что те народы, которые имею определенные качества, сохранили свою национальную культуру, самобытность, церковь, религию, культуру, язык, связаны со своей родиной, могут добиться успеха. "Сегодня и вы являетесь силой Армении. Вы можете связать Армению с миром. - Сказал нашим соотечественникам президент Армении. -Те народы, которые имеют возможность развивать новые технологии и в быстро меняющемся мире стабильны и самоуверены смогут достигнуть успеха. Уверяю вас, что так и будет, потому что не зря мы веками видели трудности и мучения, прошли через огромное испытание геноцида и стали народом, который способен существовать, восстановиться. Мы – победивший народ и каждый из нас должен гордиться этим и носить дух победы в себе. Я совершенно уверен в нашем будущем, уверен, что 21-ый век будет нашим".