Հայաստանի կառավարությունը պատրաստ է հաջորդ տարի երկու անգամ մեծացնել ամանորյա ծախսերը․ վարչապետ
Հայաստանի կառավարությունը, համեմատած ընթացիկ տարվա հետ, 2021թ․ ծրագրում է մեծացնել այն միջոցների գումարը, որոնք կծախսվեն հաջորդ տարի Նոր տարվա տոնակատարությունների համար, հայտնում է News.am-ը։ Այս մասին հունվարի 22-ին ՀՀ ԱԺ նիստի ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Սրբուհի Գրիգորյանի այն հարցին, թե Հայաստանի քանի քաղաքացի է մեկնել Վրաստան ամանորյա տոներին։ Դա, վարչապետի կարծիքով, թույլ կտա գրավել ոչ միայն արտասահմանցի զբոսաշրջիկների, այլև կգրավի հենց Հայաստանի քաղաքացիներին՝ Նոր տարին հայրենիքում անցկացնելու համար։
Փաշինյանը նշեց, որ ոչ մի հաշվաչկ չի արվել, սակայն հաջորդ տարի ՀՀ կառավարությունը կծախսի ոչ թե 271 միլիոն դրամ, ինչպես 2019թ․, այլ, օրինակ, 570 միլիոն դրամ։ «և հաջորդ տարի կապահովվի ոչ թե 9 միլիարդ դրամի չափով լրացուցիչ դրամական շրջանառություն, այլ 20, 25, 30 միլիարդ դրամի չափով։ Ես այսօր խոսում եմ այդ մասին, որպեսզի մեր հարգելի քննադատները պատրաստ լինեն նրան, որ մենք հաջորդ տարի պատրաստ ենք կրկնապատկել ծախսերի գումարը։ Ես արդեն համապատասխան հանձնարարություններ եմ տվել վարչապետի աշխատակազմի աշխատակիցներին և նախարարություններին, որպեսզի մենք հենց այդ ճանապարհով գնանք»,- հայտարարեց կառավարության ղեկավարը։

Правительство Армении готово увеличить новогодние расходы в будущем году: Пашинян
Правительство Армении, по сравнению с текущим годом, в 2021 году планирует увеличить сумму средств, которые будут потрачены на празднование Нового Года в следующем году. Как передает News.am, об этом на заседании Национального Собрания Армении заявил 22 января премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата от партии "Светлая Армения" Србуи Григорян о том, сколько граждан Армении выехали в Грузию на Новогодние праздники. Это, по мнению премьер-министра, позволит привлечь не только иностранных туристов, но вовлечет  граждан самой Армении для празднования Нового года у себя на родине, а не в других странах.
Пашинян отметил, что никаких расчетов сделано не было, однако в следующем году правительство Армении потратит не 271 миллионов драмов, как в 2019 году, а, к примеру, 570 миллионов драмов. "И в следующем году будет обеспечен дополнительный денежный оборот не в размере 9 миллиардов драмов, а в размере 20, 25, 30 миллиардов драмов. Я сегодня говорю об этом, чтобы наши уважаемые критики готовы были к тому, что мы готовы удвоить сумму расходов в следующем году. Я уже дал соответствующие поручения сотрудникам аппарата премьер-министра и министерствам, чтобы мы пошли именно по этому пути", - заявил глава правительства.