«Այսօրվա մեր հայրենիքն այն տարածքն է, որ գտնվում է սահմանին կանգնած զինվորի թիկունքում». վարչապետ
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս քաղաքում այսօր մասնակցել է Բանակի օրվան՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կազմավորման 28-րդ տարեդարձին նվիրված տոնական միջոցառմանը։
Վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել շնորհավորական ուղերձով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Վեհափառ Տեր, Կաթողիկոս Ամենայն Հայոց
Պաշտպանության մեծարգո նախարար
Կառավարության հարգելի անդամներ
Պետական այրեր
Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա հարգելի դիվանագետներ
Պարոնայք սպաներ
Զինծառայողներ
Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հայոց բանակի 28-րդ տարեդարձի առիթով։
Մեր տոնացույցում այս օրն ունի առանձնահատուկ նշանակություն, որովհետև այն խորհրդանշում է հայ ժողովրդի ապրելու իրավունքը։ Մենք՝ որպես 21-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունից մազապուրծ ժողովուրդ, պետք է հստակ արձանագրենք, որ մեր հայրենիքում ապրելու մեր իրավունքը մենք վաստակել ենք Հայոց բանակի շնորհիվ, Հայոց ազատամարտի շնորհիվ։
Ի՞նչ է մեր ունեցած հայրենիքն այսօր։ Մեր ունեցած հայրենիքն այն տարածքն է, որ գտնվում է սահմանին գտնված մեր զինվորի թիկունքում։ Այսօր ունեցած մեր հայրենիքի ամեն քառակուսի մետրը շաղախված է մեր ազատամարտիկ զինվոր նահատակների արյունով։ Վերջին հարյուր տարում սա է հոգեբանական այն փոփոխությունը, որ տեղի է ունեցել մեր ժողովրդի գիտակցության մեջ։ Մեր հայրենիքի ամբողջ տարածքը 20-րդ դարի մեկնարկին շաղախվեց Ցեղասպանության անմեղ, անզեն զոհերի արյունով։ 20-րդ դարի վերջին արդեն հայ ժողովուրդը որոշեց, որ ինքն այլևս Ցեղասպանության զոհ չի լինելու, և եթե մենք զոհվելու ենք, ապա միայն ու միայն մեր զենքը մեր ձեռքերում, միայն ու միայն ապրելու, լինելու մեր սերունդների իրավունքը պաշտպանելիս։
Այսօրվա մեր հայրենիքն այսօր սահմանին կանգնած զինվորի թիկունքն է, և մենք բոլորս պետք է ամեն օր մեզ հարց տանք՝ իսկ ինչո՞վ ենք մենք զբաղված զինվորի թիկունք հանդիսացող այդ հայրենիքում։ Ինչո՞վ ենք զբաղված՝ կանգնած այն հողի վրա, որում ամփոփվում են մեր հազարավոր նահատակների մարմինները։ Եվ այսօր այն հարցն է, որ ես՝ որպես Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ և մեր կառավարության անդամները, պետական բոլոր այրերը պետք է իրենց տան ամեն օր աշխատանքի գնալիս։ Վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում մենք բազմաթիվ քայլեր ենք արել՝ Զինված ուժերի մարտունակությունն էլ ավելի բարձրացնելու և զինծառայողների ծառայության պայմանները, սոցիալական խնդիրները լուծելու համար։
Ես չեմ ուզում կրկնել այն, ինչ ասել եմ այս տարվա ամանորյա ուղերձում՝ կապված նոր սպառազինությունների ձեռքբերման հետ, բայց ուզում եմ ընդգծել, որ, այո՜, Հայաստանի Հանրապետությունը և Հայոց բանակը փակել են 80-ականների զենքերի էջը։ Եվ Հայաստանի կառավարությունը և ժողովուրդն այսօր ի վիճակի է և ամեն օրվա հետ ավելի ու ավելի վստահ է լինելու այս հարցում, որ անհրաժեշտ միջոցները տրամադրի՝ սեփական անվտանգությունն ապահովելու համար։ Եվ ես էլի ուզում եմ ընդգծել, որ յուրաքանչյուր տնտեսվարող, յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է իրեն հաշվի տա, որ որևէ չարձանագրված, չգրանցված ապրանք առաքելիս, առանց հսկիչ դրամարկղային կտրոնի որևէ գործարք անելիս ուղիղ, թե անուղղակի, ուզենալով, թե չուզենալով, գողանում է մեր բանակից և գողանում է մեր զինվորից։
Ես ուրախ եմ, որ վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում Հայաստանի կառավարությունը և քաղաքացիներն ի վիճակի են եղել պետական եկամուտներն ավելացնել ավելի քան 1 միլիարդ դոլարին համարժեք դրամով։ Եվ այդ գումարների մի հսկայական մասը ծախսվել է և ծախսվում է զինվորների ծառայության պայմանները բարելավելու համար՝ սկսած դիրքերում ծառայության պայմաններից ավարտած զորամասերում սննդի մատակարարման նոր համակարգով։ Մենք նոր պայմաններ ենք ստեղծել զինծառայողների համար, որպեսզի նրանք էժան հիպոթեկային վարկերով կարողանան բնակարաններ ձեռք բերել։ Ավելի քան 8 միլիարդ դրամ ենք հատկացրել զինթոշակառուների բնակարանային կարիքները բավարարելու համար։ Խոսքն այն զինծառայողների մասին է, ում նկատմամբ պետության ունեցած պարտավորությունն արձանագրված է դե յուրե։ Այսօր ժամկետային զինծառայողների ծնողներն օգտվում են պետպատվերով առողջապահական ծառայություններ ստանալու հնարավորությունից։ Եվ այս քաղաքականությունը՝ Զինված ուժերի մարտունակությունը, սպառազինությունը, ծառայության պայմանները բարելավելը, լինելու է մեր քաղաքականության անբաժանելի մասը։
Ուրախությամբ եմ ընդգծում, որ 2019 թվականի հունիսի 1-ից Հայոց բանակի զինծառայողների աշխատավարձերը բարձրացել են շոշափելիորեն։ Ուրախությամբ եմ ընդգծում, որ Հայոց բանակը 21-րդ դարում, այսօր, 2020 թվականին ամեն օրվա հետ ավելի ու ավելի վստահ է իր ուժերի վրա, և հայ ժողովուրդն ամեն օրվա հետ ավելի ու ավելի վստահ է Հայոց բանակի ուժերի վրա։ Եվ ես ուզում եմ շատ կարևոր մի ընդգծում անել՝ որևէ կասկած չկա, որ հայրենիքը հպարտ է իր զինվորով, իր բանակով, բայց ես ուզում եմ սրան ավելացնել, որ ամեն զինվոր, ամեն սպա ամեն օր ավելի ու ավելի պիտի հպարտ լինի իր հայրենիքով, պիտի հպարտ լինի այն զարգացումներով, որ տեղի են ունենում իր հայրենիքում, որովհետև Հայոց բանակը մեզ համար այս հայրենիքը նվաճել է ոչ թե նրա համար, որ մենք այն կորստյան մատնենք, այլ նրա համար, որ մենք ապահով, զարգացած, ուժեղ, ինքնավստահ հայրենիք ժառանգենք մեր սերունդներին։
ձեր թույլտվությամբ ուզում եմ իմ ելույթն ավարտել մի բանաստեղծությամբ, որ գրել եմ 2016 թվականի մայիսի 19-ին՝ Հայոց բանակի կամավորականի կարգավիճակում գտնվելիս։ Բանաստեղծությունը կոչվում է «Հայոց զորքը հարթավայրում»։
Հայոց զորքը հարթավայրում
Տիգրանի քաղաքի լանջերից
Հորիզոնն է ծփում անսահման,
Դարեր անց մենք այստեղ ենք նորից,
Մենք կանգնած ենք հեռվին հանդիման։
Մեր սարերը, մեր բախտը, մեր լացը,
Մենք ճեղքել ենք, հաղթել ենք նրանց,
Հորիզոնն այստեղ, մեր դիմաց է,
Թիկունքում՝ մեր արտերը կանաչ։
Մեր հայացքը այլևս ազատ է,
Ոչ մի պատ չի բանտում միտքը մեր,
Հեռուները մոտիկ, հարազատ են,
Մենք զինվոր ենք, հաղթող ենք ու տեր։
Այս հողի մեջ հոգուս զարկերակն է,
Այս հողով իմ արյունն է հոսում,
Ես պատռել եմ զոհի հին կտակը,
Հաղթողի նոր խոսքեր եմ խոսում.
կեցցե՜ Հայաստանի Հանրապետությունը,
կեցցե՜ Արցախի Հանրապետությունը,
կեցցե՜ հաղթանակած և փառապանծ Հայոց բանակը։
Վարդենիսում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ծաղկեպսակ է դրել Երկրորդ համաշխարհային և Արցախյան պատերազմների ժամանակ զոհված հայորդիների հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին։

Наша сегодняшняя Родина - это территория, которая находится в тылу стоящего на границе солдата: Пашинян
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в городе Варденис Гегаркуникской области сегодня принял участие в торжественном мероприятии, посвященном 28-й годовщине формирования Вооруженных сил Республики Армения - Дню армии.
Премьер-министр Пашинян выступил с поздравительным посланием, в котором, в частности, отметил:
"Ваше Святейшество Католикос Всех Армян,
Многоуважаемый министр обороны,
Государственные лица,
Уважаемые аккредитованные в Армении иностранные дипломаты,
Господа офицеры, военнослужащие,
Гордые граждане Республики Армения.
Поздравляю всех нас с 28-й годовщиной формирования Армянской армии.
Этот день имеет особое значение в нашем календаре, поскольку он символизирует право армянского народа на жизнь. Мы как спасшийся от первого в 20-м веке геноцида народ должны четко констатировать, что заслужили право жить на своей Родине благодаря Армянской армии и Армянской освободительной войне.
Что же представляет собой наша Родина сегодня? Наша Родина - это территория в тылу стоящего на границе солдата. Каждый квадратный метр нашей Родины сегодня пропитан кровью наших погибших воинов-освободителей. Именно это психологическое изменение произошло в сознании нашего народа за последние сто лет. В начале 20-го века вся территория нашей Родины была залита кровью невинных, безоружных жертв Геноцида. Уже в конце 20-го века армянский народ решил, что он больше не будет жертвой Геноцида, и если мы умрем, то только с оружием руках, только и только при защите своего права и права наших потомков на жизнь.
Наша сегодняшняя Родина - это тыл стоящего на границе солдата, и мы все должны каждый день задавать себе вопрос: чем мы заняты на находящейся в тылу солдата нашей Родине? Чем мы заняты на земле, где покоятся тела наших тысяч мучеников? И именно этот вопрос сегодня я как премьер-министр Республики Армения и члены нашего правительства, государственные лица должны задавать себе каждый день по пути на работу. За последние полтора года мы предприняли много шагов для повышения боеспособности Вооруженных сил, улучшения условий воинской службы и решения социальных проблем.
Не хочу повторять то, что я говорил в новогоднем обращении о приобретении нового вооружения, но хочу подчеркнуть, что, да, Республика Армения и Армянская армия закрыли страницу вооружений производства 1980-ых годов. И правительство, и народ Армении сегодня способны и будут с каждым днем все увереннее в этом вопросе, чтобы предоставлять необходимые средства для обеспечения собственной безопасности. И я хочу еще раз подчеркнуть, что каждый предприниматель, каждый гражданин должен давать себе отчет в том, что при доставке любого незарегистрированного продукта, при любой сделке без чека кассового аппарата, прямо или косвенно, вольно или невольно, ворует у нашей армии и у нашего солдата.
Я рад, что за последние полтора года правительство и граждане Армении смогли увеличить государственные доходы более чем на 1 млрд долларов. И очень большая часть этих денег была потрачена и расходуется на улучшение условий службы солдат, начиная от условий службы на позициях и заканчивая новой системой питания в воинских частях. Мы создали новые условия для военнослужащих, чтобы они могли получить жилье по ипотечным кредитам с низкой ставкой. Мы выделили более 8 млрд долларов на решение жилищных проблем военных пенсионеров. Речь идет о тех военнослужащих, в отношении которых были де-юре зафиксированы обязательства государства. Сегодня родители призывников пользуются возможностью получить современное медицинское обслуживание в рамках госзаказа. И эта деятельность по повышению боеспособности Вооруженных Сил, улучшению вооружения и условий службы будет неотъемлемой частью нашей политики.
С радостью должен отметить, что с 1 июня 2019 года заработная плата военнослужащих Армянской армии значительно выросла. С радостью подчеркну, что Армянская армия в 21-м веке, сегодня, в 2020 году, с каждым днем становится все более и более уверенной в свои силы, а армянский народ с каждым днем становится все более и более уверенным в мощи Армянской армии. И я хочу подчеркнуть очень важный момент - нет никаких сомнений в том, что Родина гордится своим солдатом, своей армией, но я хочу добавить к этому, что каждый солдат, каждый офицер с каждым днем должен все больше и больше гордиться своей Родиной, должен гордиться теми событиями, которые происходят на его Родине, потому что Армянская армия завоевала эту Родину для нас не для того, чтобы мы ее потеряли, а для того, чтобы мы передали своим потомкам безопасную, развитую, сильную, уверенную в себе Родину.
С вашего разрешения я хотел бы завершить свое выступление стихотворением, которое я написал 19 мая 2016 года, будучи добровольцем Армянской армии. Стихотворение называется "Армянские войска на равнине"".
Затем премьер-министр прочитал свое стихотворение "Армянские войска на равнине".
В Варденисе премьер-министр Никол Пашинян возложил венок к мемориалу солдатам, погибшим во время Второй мировой войны и Арцахской освободительной войны.